Çikolata Kalpli Ejderha

“Aventurine dağların en tehlikeli ejderhasıdır. Ama böylesine tehlikeli bir ejderha büyülü bir bardak sıcak çikolata içmek için kandırılırsa ne olur? Küçük bir kız mı?”

Aventurine, ailesine büyüdüğünü ispatlamaya çalışan bir ejderhadır. Bir gün ailesi uyurken gizlice ava çıkar. Amacı ailesine büyüdüğünü ispatlayarak hayattaki amacını keşfetmektir; ama bu yolculuk ilk anlarından itibaren ürkütücüdür. Çok geçmeden gözüne bir tepede yemek hazırlayan bir kızı kestirir. Bir insanı avlamak ne kadar zor olabilir ki? Kendisi güçlü ve büyük, insanlar ise zayıf ve küçüktü. Tüm cesaretini toplayıp kızın bulunduğu tepeye doğru gidip kıza yaklaştı. Kızı avlayacağı sırada çikolatanın kokusunu alıp merakla sıcak çikolatadan içmek istemesiyle her şey bir anda değişti. Çikolatayı hazırlayan kız bir yemek sihirbazıdır. Ejderha sıcak çikolatadan içtikten sonra kendini bir kız çocuğuna dönüşmüş olarak bulur. Kitabın bundan sonrasında Aventurine’nin sıcak çikolata yapımını öğrenmesi ve hayattaki amacını, sıcak çikolata tutkusunu keşfetmesi ile geçiyor. Bu keşifler sırasında pek çok olay yaşıyor ve bizler bu olayları okuyoruz.

10-12 yaş arası çocuklara hitap eden kitap fantastik dünyaları seven çocuklar için ideal. Adventurine ile birlikte tutkularını keşfedecek ve sabretmeyi öğrenecekler. Küçük ejderha insanlara hep bir av gözü ile bakıp küçümsemiş, dev cüssesine güvenerek kendini üstün görmüş ama bir anda bir insana dönüşünce şartların değişebileceğini, asıl gücün fiziki farklılıklarda ve zorbalıkta olmadığını keşfetmişti. Kitapla birlikte çocuklarda gücün zorbalıkla gelmediğini sevgi ve hoş görü ile geldiğini görecekler. Kitap olay akışı ve akıcılığından ödün vermeden çocukları eğitmeyi hedef almış. Eğiticilik ve olaylar çok güzel harmanlanmıştı. Ne konu eğiticiliğin önüne geçiyordu nede eğiticilik konunun önüne geçip okuma zevkini bozuyordu.

Çi̇kolata Kalpli̇ EjderhaSamimi ve masumiyet içeren bir hikâyeydi. Ejderha bile olsa aile bağları önemliydi. Farklı karakterler ve mekânlarla olayların zenginleştirilmiş bir fantastik kitaptı. Özellikle okumayı çok sevmeyen ama hayal gücü geniş olan çocuklar için güzel bir kitap olabilir.Okurken kitabı merak eden çocuklara kitabı anlatınca hepsi kitabı okumak istedi. Birçok çocuğun okuma zevkine hitap edebilecek güzel bir eserdi.

Çikolata Kalpli Ejderha

Stephanie Burgis
Martı Yayınları
Türkçesi: Çiğdem Köfüncü
Görselleyen: Nazan Öztaykutlu
256 Sayfa, 2018
Yaş: 10-12

3 thoughts on “Çikolata Kalpli Ejderha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir