Cezveli Kahve

Ankara’dan sonra İstanbul’da da kitapcafeleri gezmeye devam ediyoruz. İstanbul Silivri’de sahilde kahve içip kitap okuyabileceğiniz bir kitapcafe var. Kenarda, kendi halinde ama sımsıcak atmosferiyle tam kitapseverlere göre.

Mekânı nasıl bulduğuma gelince; “yüreğimin götürdüğü yere” gittim. İçeri girdiğimde dikkatimi çeken renkli mozaik camlardı. Sonra kitap raflarını gördüm. Zaten fotoğraflarda dekorasyonla ilgili detayları görünce siz de bana hak vereceksiniz. Size ferah ve huzurlu bir ortam izlenimi veriyor. Kahve kokusunun çekiciliğini de üzerine ekleyin…

Menüsünde adını duymadığım kahveler de vardı, kahve mekânlarının bilinen lezzetleri de. Ben “Süvari” denen ve çay bardağında içilen kahveyi denedim. Türk kahvesi ile filtre kahvesi arasında bir tadı var ve çok lezzetli. Süvari kahvesi genelde Hatay yöresinde içilen bir kahveymiş. Mekanın meşhur kahvesi ise Zeybek’miş. Bir dahaki gidişimde onu da denerim. Fiyatları uygun.

İşletme 16 Ocak 2016’da hizmet vermeye başlamış. Türk kahvesi üzerine kurulmuş olup dünya kahvelerine de yer veriyorlar. Amaçları “iyi hizmet, iyi kahve”. Pek iddialılar, arada gidip bakmak lazım istikrarı koruyorlar mı diye? Sahibi Fikret bey ve çalışanlarının istedikleri müşteri memnuniyeti ve rahatlığı. Gelen kişiler ayrılırken dostlarının yanından ayrılır gibi gülümseyerek ayrılsın, istiyorlar.

Kahveleri Barista Mustafa Şirin hazırlıyor. Kendisi Türkiye 2015 Barista 3. süymüş. Yani içeceğiniz kahveler lisanslı bir kahve ustasının elinden çıkıyor.

Mekânın olumsuz gördüğüm yanı az sayıda kitap olması idi. Bunun sebebi de müşterilermiş. Ödünç aldıkları kitapları geri getirmedikleri için raflar boşalmış. O zaman buradan müşterilere şahsen sesleniyorum. Kitapları getirin, alırken de takas usulü alın… Sonra benim gibi meraklı bir okuyucu gelip “Aaa kitaplar çok az.” deyince mekân sahibi ve çalışanları mahçup olmasın.

Cezveli Kahve’de dostlarınızla sohbet edebilir, kitap ve kahve günleri yapabilir, özel günlerinizi kutlayabilirsiniz. Kişisel olarak da kahvenizi/çayınızı yudumlarken denizi seyredebilir veya kitabınızı/derginizi okuyabilirsiniz. Herhangi bir zaman bilgisayarınızı alıp gelip çalışabilirsiniz de. Kitap yazmak için de ilham verebilecek bir yer. Yolunuz Silivri’ye düşerse bir kahve içmeden geçmeyin.

Cezveli Kahve
Silivri Sahili/İstanbul

 

 

 

» Dilek Özcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dostoyevski

Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar’ının karakteri ile Camus’un Düşüş’ünün karakterinin mektuplaşması

Dostum Clemence, Bizim burada hukukçular için “yirmi dilbaz kadınla mücadele edecek çeneye sahiptir.” derler. En …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir