Çevreci Kahramanımız Dodo Kuşu Cosmo Hazinenin Peşinde

Cosmo ve Cosmo’nun robot-gemi arkadaşı 3R-V uzun zamandır uzayda dolaşmakta, kendisi gibi bir Dodo kuşu aramaktadırlar ve nihayet içinde hayat olan bir gezegen bulurlar. Sevinçle o gezegene doğru yol alırlar. Gezegene iniş yaptıkları sırada her yerin yarıklar içinde olduğunu, yerin sürekli delindiğini, bir şeyin sürekli yarıklar açtığını fark ederler. Neler oluyor böyle diye merakla araştırmalara başlarlar. Tam o sırada karşılarına Kazıcı çıkar. Etrafı kazan aslında kazıcıdır. Kazıcı’nın da aradığı “hazinedir”. Hazinenin ne olduğunu bilmeden bulduğu her yeri kazıp onu aramaya başlar. Ancak kazdıkça gezegen paramparça olmakta farkında bile değildir.

Gezegenin parçalandığını Cosmo ve 3R-V bir şekilde Kazıcıya göstermeleri gerektiğini düşünürler. Yoksa güzelim gezegen mahvolacaktır! Cosmo’nun aklına gelen fikri uygulamaya koyarlar.3R-V onu uzaya çıkarıp gezegenin ne hale geldiğini gösterir. Kazıcı da asıl hazinenin “yaşadığı gezegen” olduğunu o an anlar! Atalarından miras kalan gezegenine verdiği zarar için mutsuz olur, el birliği ile açtığı delikleri kapatmaya çalışırlar.

Kim sevmez ki Çevreci Kahraman Cosmo’yu? Ben çok sevdim şahsen. En sevdiğim kitaplarından birisi de yukarıda bahsettiğim kitap oldu. Dünyamıza verdiğimiz zararın farkında olmak adına küçük-büyük fark etmeksizin, okutulacak bir kitap diye düşünüyorum. Dünyamız bizim hazinemizdir. Unutmayalım ve asla unutturmayalım! Ağaçlara, bitkilere, canlıya-cansıza zarar vermelerine kim olursa olsun engel olalım!

CosmoKitabın görselleri gayet güzel ve net. Çocuklarımızın anlayacağı dilde de basit anlatımlar var. 5 yaş ve üzeri çocuklarınıza gönül rahatlığıyla okuyabileceğiniz nitelikte. Kitabın arkasında ise “okuduğunu anlama” bölümü var miniklere sorular sorarak anlama yeteneklerini, dikkatlerini de ölçebilirsiniz bu sayede. Bir anne olarak tavsiye ettiklerimden Cosmo Serisi. Maya yayınlarına ise ayrıca teşekkürlerimi sunarım “çevre- doğa temalı” kitapları bulmak zor olabiliyor, ince düşündükleri için minnettarım bir çevreci olarak.

Cosmo Serisi epey geniş, inceleyin ve alın derim. Çevreci Kahramanımız Dodo ve Dodo Kuşu’nun Adası olarak ayrı basılmış.

-Cosmo Hazinenin Peşinde
-Cosmo İki Kafanın Hikâyesi
-Cosmo Kralın Adası
-Cosmo Büyük Boşluk
-Cosmo Bir Arkadaşlık Başlıyor
-Cosmo Gizemli Madde
-Delilik Rüzgârı
-Sihirli İksir
-İyi Bir Bahçıvan
-Canını Seven Kaçsın

ÇEVRECİ KAHRAMANIMIZ DODO KUŞU COSMO
HAZİNENİN PPEŞİNDE
MAYA KİTAP
38 sayfa,14 tl
Fikir:Pat Rac

One thought on “Çevreci Kahramanımız Dodo Kuşu Cosmo Hazinenin Peşinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir