Cesur Yeni Dünya

“Mutluluk ve erdemin sırrıdır -yapmak zorunda olduğun şeyi sevmek. Tüm şartlandırmaların amacı budur: insanlara, kaçınılmaz toplumsal yazgılarını sevdirmek.”

Aldous Huxley ‘in en güçlü eseri şüphesiz Cesur Yeni Dünya eseridir. 1932 yılında yazıldığını düşündüğümde kendisinin zekasına, kurgusuna hayran kaldım. Bu yıla baktığınızda hayal gücüne hayran kalmamak mümkün değil.

Kitabının baş sayfalarında der ki; “Her şey, iyi olacak derler bize, tek yapmamız gereken sanayicilikten uzaklaşmak; doğayla tekrar kucaklaşmak ve nüfus fazlalığıyla başa çıkmak.” ne güzel özetler basitçe durumu..

Kurgusuna hayranım, bir yanım aslında kurgu değil tamamen gerçekliğin tablosu olduğunu düşündürtmüyor değil..

Tüm benliği ile kitapta başından sonuna değindiği DÜNYA DÜZENİ, nasıl! konu hepimizle bağlantılı elbette, bu düzende yaşadıklarımızı anlamak istiyor muyuz? Yoksa bizim anlamamızı anlatanlara mı inanmayı seçiyoruz. Bize gösterilene sorgusuzca inanmak!Sorgulamak hayatın her durumunda yapılması gereken belkide, her duyguda her düşüncede.. Çünkü bizler duygu ve düşüncelerimiz değiliz.

Kitapta ütopik bir dünya tanımlaması var. Tüm insanlık çok daha sağlıklı ve gelişmeleri son derece güçlü, fakirlik yok, savaşlar yok ve bu durum herkesin eşitliğini sağlamış. Ama felsefe de yok, aile ve din yok, haplar var çeşitli acıları alan, kitaplar var ama kasalarda duran, ve sadece okunması gerekenler çıkartılır ortaya. Aşk ve sevgi sözleri yok, hatta oldukça saçma!

Zaman zaman okurken düşlüyorum bazı olmayanları ve bazı olanları, bazen tebessümle evet aynen böyle olsa diyorum bazen de yok artık o kadar da değil diyorum. Sanırım bir zaman sonra yeniden okuyacağım, o anki bilinç seviyeme nasıl geleceğini merak ederek..

İnsanların yetenekleri ve zekaları kendi sınıflarını belirliyor; Alfa, Beta, Epsilon…

Ve anne karnında gelişmiyor, büyümüyor ve doğarak dünyaya gelmiyor. Laboratuvarda ve şişelerde büyüyorlar… Şartlandırıldıkları bir durum da uykuda öğrenme yöntemi..

Her şey tek bir tipte ve oldukça da mükemmel! Ne kadar tek düze bir düzen diyerek biz mi karıştırdık acaba bu düzeni 🙂

Kitap sanki gerçek real olan ile korkunç olan arasındaki yaşanan bir köprü, o deneyimde duran seçim gibi.

Orwel’in 1984 eseri ile neden kıyas edildiğini bilemedim. Her ikisini de okudum aradaki tek paralele ütopik olmaları sanırım..

Bilim Kurgu romanına meraklılar hemen okumalı, ki bence meraksızlarda okumalı 🙂

Kitaptan bir kaç alıntı yaparak, hem okumanızı ve hem de yorumunuzu sizin yapmanızı isterim.

*Her şeyin ulaşılabilir olduğu bir dünyada hiçbir şeyin anlamı yoktur

*Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkûm oluyorsun.

*Mutluluk ve erdemin sırrı; yapmak zorunda olduğun şeyi sevmek.

*Toplumsal istikrar olmadan uygarlık olmaz. Bireysel istikrar olmadan da toplumsal istikrar olmaz.

*Sözcüklerin iyi olması yetmiyor; onları iyi bir amaç uğruna kullanmak gerekiyor.

Cesur Yeni Dünya
Aldous Huxley
İthaki Yayınları
Türkçesi: Ümit Tosun
266 sayfa, 2003

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir