Cennetin Bu Yakası

Sessiz bir hayranlıkla kendini izledi. Nasıl da yakışıklı gözüküyordu ve yemek için giydiği takım elbise ona nasıl da yakışmıştı.

1900’lü yıllarda geçen kitabın kahramanı olan Amory; dikkat çekici ve baskın bir karaktere sahip olan Beatrice ile silik ve pasif yapıdaki Stephen’ın oğullarıdır. Annesinin baskın karakterini taşıyan Amory, annesi ile bol bol gezip, lüks otellerde kalarak şatafatlı bir çocukluk yaşamaktadır. Eğitimini ise, gittikleri yerlerde tutulan özel öğretmenler sayesinde sürdürmektedir. Ta ki İtalya’ya gitmek üzere bindikleri gemide rahatsızlanınca, gemi NY’a geri dönmek zorunda kalıncaya kadar. Seyahatinin başlamadan bitmesine çok sinirlenen anne Beatrice, Amory’i iki yıl boyunca onlarla kalması için dayısı ve yengesinin yanına, Minneapolis’e gönderir. İşte Amory yaşadığı şatafatlı hayattan sonra, gerçek hayat ile tam da burada tanışır.

Burada eğtimini devam ettirmek için bir okula başlayan Amory, hayatında okul görmediği ve hiç spor yapmadığı için okula uyum sağlamakta zorlanmaktadır. Öğretmenleri onun tembel, güvenilmez ve görünüşte zeki olduğunu düşünür iken; O aşırı özgüveni ile muhteşem işler başaracağına inanıp,bunu anlamayanlara ise şaşırmaktadır… O sıralar 13-14 yaşlarında olan Amory, kendisinin farklı olduğunu hissettirmek için sıkça yalan söyler, hatta bir kızı öpüp oradan kaçıp gitmek istemesi de aynı zamanlara denk gelir.

2 yıl sonra Genova Gölü’ne, ailesinin yanına dönen Amory, aniden aldığı bir karar ile yatılı bir okula gitmek istiyor. Başladığı yatılı okulda annesinin üzerinde hissettiği baskısı azalırken, okul onu bir parça değiştiriyor. Ama özünü asla… O hala kendisini diğer herkesten üstün gören, özgüveni yüksek Amory’dir. Bu sıralarda annesinin eski bir arkadaşı, dönemin ise din adamı olan Bay Darcy ile tanışır. Kendisi ile bol bol sohbetler edip, zaman zaman da ondan akıl alır. Bu konuşmalar sonucunda Amory, Princeton üniversitesi’ne gitmeye de karar vermiştir.

Üniversiteye başladığında kendisini ön plana çıkartmanın yollarını arayan Amory, bu uğurda, popüler olan ve dikkat çeken kişiler ile arkadaş olmaya çalışıyor. Bol bol kitap okuması, ortak zevklere sahip olduğu Thomas ile yıllar sürecek dostluğunun temellerinin atılmasına vesile olur. Bir tiyatro grubuna katılıp turnelere çıksa da, istediği kadar dikkat çekmeyi başaramayan Amory’nin birinci sınıfı bitirdiği yaz 1.Dünya Savaşı başlar.

Yaz sonunda birkaç günlüğüne dayısı ve yengesinin yanına giden Amory, burada çocukluk arkadaşı İsabelle ile karşılaşıp aşkı tadar. Okula geri döndüğünde ise, aşklarını mektuplar ile sürdürürler. Ancak İsabelle’in onu terketmesi, Amory’i derinden etkiler. Ta ki karşısına daha büyük bir aşk ile bağlanacağı Rosalind çıkana kadar… Zamanla önce babasını sonra da annesini kaybeden Amory maddi sıkıntılar da yaşamaya başlar. Biraz bencil, çokça egoist olan Amory’nin istediği ile yaşadığı hayat arasındaki uçurum acaba onu neler yapmaya zorlayacaktır ?

Yazarın ilk kitabı olan ‘Cennetin Bu Yakası’ Maya Kitap sayesinde ilk kez Türkçe’ye çevirildi. İki bölümden oluşan otobiyografik kitap, yazar için oldukça önemli. Zira bu kitabın basımından kazandığı para ile sevdiği kızla evlenebilmesi için gereken parayı kazanmış. Kitabın başında yer alan, hem Fitzgerald hakkındaki yazıda hem de yayıncının notu alanında yazar hakkında oldukça önemli bilgiler ve özel hayatından bazı fotoğraflar yer alıyor. Yazarın yaşadığı süre boyunca en çok satan romanı, aynı zamanda ABD’nin o dönemdeki üniversite gençliğini anlatan ilk gerçekçi romanı olmuştur Cennetin Bu Yakası. Kitaptaki bilgilendirme yazısında, 1.Dünya savaşı sırasında ABD’lilerin nasıl yaşadığını anlatmasıyla otobiyografik özelliğini perçinleyen bu roman ile yazarın hayatındaki benzer ögelere de dikkat çekilmiş.

Özellikle betimleyici tasvirlerin başarısı, eski dönem siyah beyaz bir Amerikan filmi izlemiş havası uyandırıyor okuyucuda. Yine kitapta adı geçen birçok dönem kitabı, sanatçısı ve yazarından bahsedilmesi, okuyucuda araştırma isteği uyandırıyor. F. Scott Fıtzgerald sevenlerin mutlaka ama mutlaka bu harika ilk kitabı okumasını tavsiye ederim.

Cennetin Bu Yakası
F. Scott Fitzgerald
Çeviri : Ayşegül Pomakoğlu
Maya Kitap
312 sayfa, 2017

One thought on “Cennetin Bu Yakası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.