Müzik, hayatımızı oldukça etkileyen sesler topluluğudur desek yanlış olmaz sanırım. Hem bedene hem zihne hem de psikolojiye etki eden enterasan bir unsudur kaldı ki Osmanlı döneminde de hastaları müzik ile tedavi ediyorlardı. Çocuklarda zihin gelişiminin ilerlemesinde yardımcı olur, stres azaltır, depresyonu önler, bağışıklığı güçlendirir ve ağrıları hafifletir, rahat bir uyku almanıza yardımcı olur, psikolojik olarak ruh halinizi dengeler. Müziğin bu kadar derde şifa kaynağı olduğunu söyledikten sonra oldukça etkileyici olan ve dinlendiğinde hayranlık uyandıran caz müziğini tanıtmak istiyorum.

Peki, caz müziği nedir? Cazın aslına bakılacak olursa, tamamen doğaçlama üzerine kurulu bir anlayıştan doğmuştur ve son yüz yıl içinde gelişip kendine özgü yerini almıştır. Bir çok müzisyenin ilgiyle takip ettiği ve beğendiği bu müzik türü farklı söylemler ve çalma teknikleri ile yeni armoniler üretmektedir. Caz, klasik müziğin aksine tamamen özgür bir ruhun ortaya attığı sesler yığınıdır. Bu noktada caz müziğinin ana vatanı neresi diye merak edilecek, tabii ki Afrika’dan gelen kölelerin bu müziğin kurucu olduğu bilinir.

Caz, bir nevi bir başkaldırının yani isyanın ve özgürlüğe olan özlemin tınısıdır. Zorla çalıştırıldıkları yerlerde ve köle olarak alınıp satılırken bu insanlar sessiz sedasız dile getirdikleri ve ruhlarından bir parça olan cazın bu kadar dallanıp budaklanacağını herhalde bilemezlerdi. Amerikalıların tarlalarında çalışırken rastgele kendilerini avutmak için söyledikleri bu müzik cazın ta kendisidir. Türün kendine has, farklı farklı bölümleri mevcuttur. Bunlar: Cazın ilk adımı olarak adlandırılan; Ragtime, tarlarlarda kölelerin çalışırken hep bir ağzıdan söylediği; Blues, Caz müziğin artık sahnelerde şekillenmesi; Hot Jazz  ve Hot Jazz’ın gelişmiş ve devamı niteliğinde olan; Cuse…

Caz, dünya müziğine oldukça büyük bir fayda sağlamıştır. Dünya çapında oldukça beğenilen ve hatırı sayılır hayran kitlelerine sahip efsanevi caz sanatçıları: Oscar Peterson, Billie Holiday, Thelonious Monk, Bill Evans, Kurt Elling, Charlie Parker, B.B.King, Ella Fitzgerald, Miles Davis,Duke Ellington, Louis Armstrong, John Contrane.

1- Oscar Peterson

2-Billie Holiday

3-Thelonious Monk

4-Bill Evans

5-Charlie Parker

6-B.B.King

https://youtu.be/-Y8QxOjuYHg

7-Ella Fitzgerald

8-Miles Davis

9-Duke Ellington

10-Louis Armstrong

11-John Contrane