Canı Sıkılan Zürafa Mektup Yazıyor

Mektup yazmayı sever misiniz? Ben çok severim ve bu kitabı da yazmayı sevdiğim gibi çok sevdim. Mektup arkadaşlığınız oldu mu hiç? Arkadaşınızla birbirinize mektuplar yazıp, postacı yolu gözlediğiniz günlerde neler düşünürdünüz? Bir mektubun cevabı gelmeden yenisini yazdınız mı? Merak ve sabırsızlıkla cevap beklenen günler ne özeldi.

Zürafa, her şey aynı, günler geceler, ağaçların yaprakları aynı, neden değişiklik yok, neden hiç arkadaşım yok, diye sızlanıp dururken akasya ağacına yapıştırılmış bir ilan görür ve ilanda Pelikan’ın adresi yazılıdır “mektubunuz her yere iletilir” diye de not vardır. Zürafa’nın aklına yatar, bu güzel durum. Canı sıkılan Zürafa mektup yazar. Mektubu Pelikan’a verir ama kendisi de kime yazdığını bilemeden “Onu, ufkun öbür tarafında ilk karşılaştığın ilk hayvana ver” der. Pelikan gider ama “ufkun ötesi” neresidir ki? Uzak mı, yakın mı? Zürafa merakla günlerce bekler, sonra Pelikan bir mektupla döner.

Pelikan’a:” Neler oldu, hemen anlat bana? “der. Pelikan anlatmaya başlar,”ufkun ötesine kadar çok uzun bir yola gittiğini, karşısına çıkan ilk hayvanın fok olduğunu, mektubu foka verdiğini, fokun da onu Balina Denizinde adı Penguen olan mektup alan tek hayvana götürdüğünü söyler.

Canı Sıkılan Zürafa Mektup YazıyorPenguen’in mektubunu merakla açıp keyifle okur. Daha o ilk mektupta bile tüm sıkıntısı dinmeye başlar Zürafa’nın. Daha nice mektuplar gelir-gider Zürafa ve Penguen arasında. Pelikan, Zürafa’nın postacısı olmuştur, Fok ise Penguenin postacısıdır. Bu iki arkadaş birbirlerinin neye benzediğini merak edip dururlar. Mektuplarında birbirlerine kendilerinden, neye benzediklerinden, yaşadıkları yerlerden bahsederler. Penguen, renginin siyah-beyaz olduğunu, gagasının ve uçamayan küçük bir çift kanadının olduğunu da anlatır mektubunda. Zürafa çok uzun boynu olduğunu, Afrika’da yaşadığını da ekler mektubuna. Penguen, Zürafanın “boyun” dediği şeyin ne olduğunu bilmediğini yazar. Birbirlerini görmeden hayal etmeye çalışırlar. Zürafa bir penguen kostümü dikmek istediğini, başarırsa da Penguen’in yanına geleceğini yazar. Zürafa,uzun uzun etrafı inceler, penguenin anlattıklarına göre bir kostüm dikmeyi nice sonra başarır, ama olmuş mudur acaba kostümü? Sözünde durur Zürafa, Afrika’dan Güney Kutbuna kadar uzun bir yolculuk sonrası varır. Şaşkınlıkla karşılanır. Çünkü Zürafa’nın hayalindeki kostüm hiç penguene benzemez. Birbirlerine bakıp kahkahaya boğulurlar. Daha önce hiç bu kadar mutlu olmamışlardı.

Kitabı okul öncesi çocuklara okuduğunuzda penguen nerde yaşar, ne yer, zürafanın boynu nasıldır, kutuplarda hangi hayvanlar yaşar, Afrika’da hangi hayvanlar vardır, mektup nedir, postacı kimdir soruları hakkında birçok araştırmayı birlikte yapma şansınız olacak. Hatta mektup yazmanın unutulmaması için, ebeveynler olarak çocuklarınızı mektup yazmaya teşvik edeceksiniz. Okumayı yeni öğrenen çocuklar, kitaptaki büyük puntoları rahatlıkla okuyabildiği için keyiflenecek, neşeyle ve bir sonraki sayfasını merakla okuyacak, hatta Zürafa’nın diktiği penguen kostümüne gülecekler. Okuduktan sonra, sıkılmadan geçirebileceğiniz günleriniz olacak. 7 yaş ve üzeri çocuklar için de uygundur.

Canı Sıkılan Zürafa Mektup Yazıyor
Megumi Iwasa
Türkçesi: Ezel Dağlar Ergüden
Beyaz Balina Yayınları
102 Sayfa, 2017

2 thoughts on “Canı Sıkılan Zürafa Mektup Yazıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir