Cadı Avcısı – Virginia Boecker

Elizabeth Grey anne ve babasını büyücülerin çıkardığı veba yüzünden kaybettikten sonra kralın sarayında hizmetçi olarak çalışmaya başlar. Arkadaşı Caleb sayesinde ise bir cadı avcısı olmak üzere sarayda eğitilir. Yani hizmetçilik onun için artık sadece bir kamuflaj olacaktır. Eğiticileri Blackwell ise kralın amcasıdır. Sıkı testlerden geçen Elizbeth ve Caleb, artık Blackwell’in en iyi cadı avcıları olmuştur.

Elizabeth monoton hayatına cebinde sihirli otlar bulunana kadar devam eder. Ama bu otlar onu artık herkesin gözünde cadı ilan etmiştir. Ve böylece yakılmak üzere hapse atılır. Caleb bile yardıma gelememişken ülkenin en karanlık büyücüsü sayılan Nicholas Perevil tarafından kaçırılır.

Nicholas’ın ve diğer cadıların onu kaçırmalarının tek nedeni yakılmaktan kurtarmak istemeleri değil Elizabeth’in bahsedildiği kehanettir. Bu kehanet Nicholas’a yardım edecek tek kişinin Elizabeth olduğunu söylemektedir. Elizabeth bir yandan cadı avcısı olduğunu saklamaya bir yandan da neden kehanette kendi isminin geçtiğini anlamaya çalışmaktadır.

Elizabeth’in bu insanların arasında geçirdiği zaman çoğu kez onun kafasını karıştıracak, kim dost kim düşman anlayamamasını sağlayacaktır ama yakışıklı şifacı John ve ona iyi davranan diğer büyücülerle birlikte belki de en büyük korkusunu yenebilecektir.

Heyecanlı ve akıcı bir romandı. Okuduğum birçok sönük fantastik kitaptan daha iyiydi. Büyücülerin yakıldığı, cadı avcılarının yetiştirildiği bu dünyaya girebildim. Çoğu kitap sizi bu konuda içine almaz ama bu kitap gerçekten güzel yazılmıştı ve böylece hiç yadırgamadım o dünyayı.

Devamı gelecekmiş gibi bitti ama aynı zamanda tatmin edici bir sonu vardı. Tahmin edilebilir olmayışın da ayrıca güzellik kattı kitaba. Muhteşem kapağının hakkını sonuna kadar verdi.

KİTAP AÇIKLAMASI

Tenime dağlanarak işlenmiş mühür. XIII Beni koruyan ve ne olduğumu gösteren mühür. Ben On Üçüncü Yazıt’ın bir uygulayıcısıydım.

Bir cadı avcısı. Korkulması gereken kişi bendim.En büyük düşmanınız dövüştüğünüz şey değil, korktuğunuz şeydir.

“İyi bir fantastik kitapta olması gereken her şey var: kılıçlar, zehir, kara büyü ve ihanet.

Eğlenceli, kanınızın çekileceği, macera dolu bir ilk roman.”

-April Tucholke, Derin Sularla Şeytan Arasında romanının yazarı-

“Ustalıkla ve kıvrak bir zekâyla yazılmış, macera, espri ve sihir yüklü bir fantastik hikâye.”

-Beth Revis, Bir Milyon Güneş ve Evrenin Ötesi romanlarının New York Times çoksatan yazarı-

“Sinematografik anlatımın canlılığıyla, nefes kesici bir macera.”
-PW (starred review)-

“Boecker çıkış romanındaki anlatım tarzıyla okurun Elizabeth’in sırlarını, endişelerini ve korkularını hissetmesini sağlayarak gerilim dolu bir hava yaratmış… Macera dolu bu kitapta kılıçlar çarpışıyor, canavarlarla savaşılıyor, kara büyü kullanılıyor ve ihanet kol geziyor…

Maceranın yanı sıra arkadaşlık ve aşkın da yer aldığı bu hikâye genç edebiyatı fantastik okurlarının nefesini kesecek.”
-School Library Journal-

“Boecker’in yarattığı alternatif on altıncı yüzyılda büyülü dünya kadar karakterler de ilgi çekici… Karmaşık fantastik öğelerin arasına serpiştirilmiş arkadaşlık ve aşk kırıntıları, gizemli, macera ve sihir dolu bir hikâye sözü veriyor.”
-Booklist-

“Elizabeth güçlü yan karakterlerle desteklenmiş, etkileyici bir kahraman. Oldukça başarılı bir çıkış romanı. Elizabeth’in gelecek maceralarının da aynı derecede heyecan verici olacağına hiç şüphe yok.”
-Voya-

(Tanıtım Bülteninden)

Cadı Avcısı
Virginia Boecker
Yabancı Yayınları
400 sayfa

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.