Büyük Makineler – Traktörler

“Bir biçerdöver nasıl çalışır?”

“Traktörlerin tekerlekleri neden böyle geniş?”

“Traktör sürmek nasıl bir şey?” ve daha nice sorular.

Büyük makinelere hayran bir çocuğunuz varsa tam sizlik bir kitap! Çocuklar soru sorma dönemlerinde her şeyi merak ederler ve milyonlarca soruyla karşımıza gelirler. Benim de şahsen yaşadığım durum bu. Çocuğum sürekli sorular soruyor ve sorularına kitaplar sayesinde bir nebzede olsa cevap verebiliyorum.

Çocukluk dönemlerinde, algısal olarak her an farklılık gösteren çocukların, sürekli soru sormalarına aileler sabır göstermelidir. Çocukların, sordukları sorular yanıtsız kalınca kendilerini boşluğa düşmüş gibi hissetmemeleri için artık kaynak çok. En güzel kaynakların da görsellerle donatılmış kitaplar olduğu kesin.

“Büyük Makineler” kitabının içinde de meraklı miniklerin makineler hakkındaki sorularına cevaplar bulacaksınız. Bu kitabın her sayfasında traktörlerin ve diğer tarım aletlerinin renkli resimleri var; en ilginç parçaları da oklarla gösteriliyor. Resimler adım adım incelendiğinde bu makinelerin işlerini nasıl yaptığı akılda canlanıveriyor. Kitaptaki makinelerin görselleri de büyük. Dev traktörler, özel traktörler, biçerdöverler, eski ve yeni nice tarım aletleri, hepsi bu kitapta mevcut.

TraktörlerKitap altı yaş ve üzeri için hazırlanmış aslında; ama bence, daha da erken dönemlerde alınıp makine merakı olan çocuklara, ebeveynler tarafından yaşlarına göre basite indirgenen anlatımlarla okunup capcanlı resimleriyle farklı bir görsel şölen sunulabilir.

Kalitesine göre fiyatı gayet iyi. TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları genel itibariyle fiyat-kalite beklentimi üst düzeyde karşılıyor ve ayrıca süreli yayınlarını da severek takip ediyorum. Son not: “Büyük Makineler-Uçaklar ve Helikopterler” kitabı da bulunmakta, haberiniz olsun.

Büyük Makineler-Traktörler
Caroline Young
TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
Türkçesi: Hüseyin Kıyar
32 sayfa, 2011

2 thoughts on “Büyük Makineler – Traktörler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir