Kitap

Butimar – Kaan Murat Yanık

Edebiyat dünyasının son zamanlarda öne çıkan ismi, Kaan Murat Yanık yeni kitabı butimar ile bizleri selamlıyor. Açıkçası kitabı okumadan önce popüler kültüre kurban giden kitaplardan mı diye düşünmeden edemedim. Çünkü günümüzde edebiyat, tasavvuf ya da herhangi bir alanı temsil eden konularla ilgili ehil olmayan kişilerin kitap çıkarması ve yok satması bir okuyucu olarak hoşuma giden bir durum değil. Bu yüzden bu tarz eserleri okurken oldukça seçici davranıyorum. Butimara gelince aklınıza şu soru gelmiş olabilir.

Nedir Butimar?

Kitaptan aktarmak isterim; Butimar, mitolojik bir varlıktır. Efsanevi bir kuş türüdür. Kıyıya çöküp denizi izlermiş, denizden bir damla dahi su içmezmiş. Şayet içerse denizin kuruyacağından korkarmış. Uçmaya yeltendiği vakitte hayal kırıklığına uğrarmış. Çünkü bu kuşların bir türü, başka bir kuşa âşıkken uçamazlarmış. Roman, üç ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde karşımıza bir psikiyatr çıkıyor. Psikiyatr, yanlış zamanda yanlış yerde olduğuna inanıyor. Sürekli olarak sorgulama içerisinde bulunuyor. Çarşaf giyerek İstanbul sokaklarını arşınlıyor. Farklı kültürleri, yemekleri, hayatları gözlemliyor.

Bunun yanında var olduğuna inandığı başka bir dünyanın kapısından girmeye çalışırken rüyalarını tasarlayarak huzur bulacağına inanıyor. Ayrıca yazar, yakın tarihimize de değinerek 1980 darbesini, lâik- muhafazakâr, Doğu-Batı, madde-mana çatışmalarını da irdeliyor. Diğer tarafta ise başka bir yüzyılda akan savaş, aşk, simya,büyü,göç,sefalet,dostluk… Gerçekle hayal arasındaki sınırların silikleştiği bir roman. Bunun yanında bir okuyucu olarak özellikle en çok hoşuma giden taraflardan birisi karakterlerin dinlediği müzikler, filmler, okuduğu kitaplar hakkında da bilgi sahibi olmak. Tekdüze şekilde değil de çok yönlü olduğunu düşündüğüm bir roman.

Kitabın içerisinde birçok konuda hem bilgi sahibi olabiliyorsunuz hem de bakış açısı geliştiriyorsunuz.Yazarlar bana göre tarihin en iyi gözlemcileridir. Bence bu durum çok keyifli. Ayrıca Yanık, tarzı ve tavrıyla da edebiyatın namusunu koruyor ve bu konuda mücadeleci bir ruhu da içerisinde barındırıyor. Romanın en başından itibaren, yapılan tasvirleri muazzam buldum. Ve her zaman savunduğum bir şey vardır: Psikoloji ile edebiyat iç içedir. Çünkü yazarlar eserlerinde karakterlerinin ruh hallerini, duygu ve düşüncelerini yansıtırlar. Seçmece kelimelerle ve duygusal coşkunluklarıyla oya gibi işlerler.

Kitapta da psikiyatristin yaşantıları ve değerlendirmelerinde de bunu görmek mümkün. Okuyanlarınız bilirler Yaşar Kemal’in İnce Memed isimli eserinde de yazar, yaptığı şahane tasvirlerle ön plana çıkmıştı. Bu kitapta da tasvirler beni oldukça etkiledi. Ayrıca hem günümüz hem de eski kişi ve olaylara dair yazarın, zengin bir içerikle yaklaşıp sade bir dil kullanması da birçok kişinin okuyabileceğini ve herkesin bir tat alabileceğini gösteriyor. Kitabın bitiminde ne olduğunu söylemeyeceğim sadece şunu bilin, sonuna birtakım eleştiriler getirilse de bence kitabı ölümsüzleştiren bir son olmuş. Ödül almış bir roman olması da zaten bunu gösteriyor.

Bence toplum olarakta böyle güzel eserler üreten gecesini gündüzüne katıp emek veren insanları ön plana çıkartarak, kalitenin artmasına da yardımcı olmalıyız. Butimarı tavsiye ederim, keyifli okumalar…

Butimar
Kaan Murat Yanık
Kapı Yayınları
390 sayfa

Güray Özdemir
https://www.instagram.com/gryz01/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)