Bunların Hepsi Hikaye

Sevgili dostum ve yol arkadaşım Tüten’in ilk kitabıdır; Bunların Hepsi Hikaye.

Kitap içeriğinden bahsedecek olursam; Kitapta her tür farkındalığın işlendiği bir hikaye var. Hikayesini okuyorsunuz ve dönüşümü gösteren sebebini hatırlıyorsunuz. Her hikayenin sonunda ise farkındalık dolu bilgi ve içerik mevcut. Yani hem hikaye de okuyor, hem de hikayede anlatılmak istenen asıl öznenin tanımlarını bölümün devamında okuyorsunuz.

Tüten ile bu yolda denk gelip yürümemiz neredeyse 4 yıl oldu. Ben de, Tüten de kendi iç yolculuğumuza doğru aynı zamanlarda adım atmış ve mucizelerimizi yaşamış olmanın şükrü ile her bilgiyi keyifle paylaşmaya, payda etmeye yakınız.

Bir kişi yüz kişiyi aydınlatırmış biz bir kişiye bile vesile olabiliyorsak en mutluyuz. Şimdi ikinci kitabını yazan arkadaşımın kitap içerisindeki kendi kelimeleri ile başbaşa bırakıyorum sizi.

Hikayeni mi yaşıyorsun yoksa hayatın kendisini mi? diye başlıyor…

Belki de tüm sorun bir sorununuz olduğunu düşünmenizdir.

“Ruh parçamız biz zihin tuzaklarından birine düştüğümüzde çokça acı çeker ancak bu acı ruhun kendisine ait değildir, sadece tuzağın bir parçasıdır.”

Zihin ise bizim düşünen parçamız. İçinizden nasıl yani düşünen biz değil miyiz, diye soruyor olabilirsiniz, ancak böyle; düşünen zihindir. Biz ona ya kapılırız ya da onu gözlemleriz. Şimdi ne zaman düşüncelerinize çokça kapıldığınızı fark etseniz durun ve nefesinizin farkına bilincinizle varın.

“Hayatta kişiye özel tek bir şey var o da hissettiklerimiz. Herhangi bir durum karşısında ne hissettiğimiz tamamen bize ait.”

Sen şimdi buradasın. Başka hiçbir yer ve zamanda değilsin.

“Zihin sebep, beden sonuçtur.”

“Beden ruhun bir yansımasıdır.”

Bunların Hepsi HikayeBedenlerimizin duygularımız üzerinde derin bir etkisi vardır. Beden egzersizi ve farkındalığı yapmayan insanların, korku, endişe, depresyon, kaygı, zihinsel yorgunluk ve acı çektiği kanıtlanmıştır.

“Kişi suçlu hissetmeye başladığında kurban psikolojisini de devreye sokar, kurban rolünü üstlendiğinde cezasının hafifleyeceğini inanır. Oysa kişi kendi inancının ve düşüncesinin kurbanı olduğunu bir kez anladığında; hem kurban rolünü bırakabilir, hem de suçluluk duygusundan arınabilir.”

“İçinde esen rüzgarın dinmesini istiyorsan önce onu fark et ve sonra kabul et ancak o zaman rüzgarda durur. Bu rüzgar onu fark etmediğin sürece bir o yana, bir bu yana esecek, sırf sen fark et diye; fark ettiğinde ona direnirsen yani onu kabul etmezsen bu sefer fırtınaya dönüşecek ve ortalığı yıkıp geçecek. Rüzgar kasırgaya dönüşmeden kabul etmeyi deneyelim.”

Kitabı okurken MOR DOLABA atlarsanız siz nefes almaya gidersiniz ve ruhumuz ortak kelimelerde buluşur. Orada ben de varım. 🙂

Hikayenizin bittiği noktada hayatın kendisi oyun tadında başlar, o halde dönsün dönmedolap ve başlasın HAYAT!

Bunların Hepsi Hikaye
Tüten Yolukar
Günçe Yayınları
190 Sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir