Bulgakov ve Usta

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Oldukça karmaşık ama bir o kadar da aklınızdan çıkaramadığınız uzun soluklu bir kitaba hazır mısınız? O zaman 20. yüzyıl Rus edebiyatının en başarılı romanlarından Usta ve Margarita sizi bekliyor.

Usta, Bulgakov ile ilişkilendiriliyor ki Usta’nın Pontius Pilatus’u yazdığı yaştadır Bulgakov “Usta ile Margarita”ya başladığında. Hiç yayımlanmaz Usta’nın kitabı ama bu uğurda uğraşı onun akıl hastanesine gitmesine neden olur. Usta ile Margarita’yı yazarken Bulgakov biliyordu kendi zamanında Usta ile Margarita’nın basılmayacağını. Ayrıca Usta’nın Sovyet otoritesinden kurtulmak için kitabını yakması gibi Bulgakov da Usta ile Margarita’nın ilk kopyasını yakmıştır. Ama “müsveddeler yanmaz”. Biraz ön araştırma ve kitaptan sonra derinlemesine bir inceleme kitabın ne kadar derin ve Bulgakov için önemli olduğunu daha çok gösterecektir..

1930’larda Moskova’da şeytanın Profesör Woland kılığında ortaya çıkması ve yardımcıları ile akıl almaz olaylar yaratması birkaç kişinin ölümüne ve birçok kişinin akıl hastanesine yatmasına neden olur. Ki bu olaylar ne kadar gerçekdışı -hatta kabus bile olabilirken- Pontius Pilatus’un yargıladığı ve çarmıha gerilen İsa’nın anlatıldığı bölümler o kadar gerçekçi bir dille yazılmış. Farklı ama iç içe geçmiş iki kitap okuyormuş gibi “Usta ile Margarita”. Bu nedenle geçişler zor, bitirmesi uzun bir yolculuk oldu.

Usta ve MargaritaŞeytan ve yardımcılarının yaptıkları ile şehirdeki –özellikle seçkinlerdeki – iki yüzlülüğü, açgözlülüğü ve hırsı görmek şaşırtsa da kötünün içinde barındırdığı iyilik satır aralarda kendini hissettiriyor. Çünkü Woland’ın her konuşması sizi iyi ve kötü eleştirisine sürüklüyor ve gerçeğin ne olduğunu gösteriyor. Yeni ve pahalı giysiler için yarışan kadınlar, paranın her kapıyı açtığını düşünen yöneticiler ve daha niceleri. Ama hepsi Korovyev ve Behennot aracılığı ile Woland’ın gazabına uğruyor.

Bazen iyilik, insanın hiç beklemediği bir anda, büyük bir sinsilikle, en ufak deliklerden süzülmeyi becerir.

Margarita mı? O da Usta’ya aşık evli bir kadın. Usta ile yaşadıkları aşk sırasında kitabını okumuş, hayran kalmış ancak olayların farklı yönlerde ilerlemesi nedeni ile onun nerede olduğunu bilmeyen Margarita onu bulmak için şeytan ile anlaşma yapmaya hazırdır.

Romanda birçok karakter Profesör Woland’ın ve yardımcılarının elinden kurtulamıyor. Rus isimleri, farklı şekillerde de kullanılabilmesi olayları bazen karıştırsa da ne olacağı merakı hiç bırakmıyor. En ilginç karakterler ise Woland’ın yardımcıları Korovyev ve insan gibi davranabilen kedi Behennot’tu. Şair Biezdomni ise olayın başından sonuna kadar kitapta yer alıp da aslında sadece bir tanık olabilen bir karakter.

Kitabın yoğunluğu asla peşimi bırakmıyor ve her bir karakter ile farklı şeyler keşfediyorum. Stalin’in Woland olabileceği mesela.

“Her neyse seven kişi sevdiğinin kaderini paylaşmak zorundadır.”

Usta ve Margarita

Mihail Bulgakov
Can Yayınları
Türkçesi: Aydın Emeç
576 sayfa, 2016

TAKİPTE KALIN

43,160BeğenenlerBeğen
548TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
586TakipçilerTakip Et

Son Ada; ‘Her hikaye kendi biçimini bulur’

"Her hikaye kendi biçimini bulur." Son ada, son liman, el değmemiş bir sığınak kibirle karşılaşırsa ne olur? Kargaşa mı...

Evde kaldığımız bu dönemde insanı mutlu edecek filmler

Günlerimizin neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu dönemde, evdeki zamanı keyifli hale getirmenin değeri giderek artıyor. İlk akla gelen elbette televizyon. Birbirinden güzel...

Akilah Azra Kohen- Gör Beni -İki Devrin Hikayesi-

Azra Kohen kalemini daha öncesinde okuyanlar bilir. Eserlerinde tek bir ana tema tek bir yön ve tek bir konu bulmak zordur. Karakterler farklı yollardan...