Böcek Çocuk

Böcek deyince hepimizin yüzünde limon yemiş gibi bir buruşukluk peyda olur. Çocuklar bununla da kalmaz, kocaman ve tiz bir çığlık koyuverirler. Böcek de gelip geleceğine pişman olarak kaçıverir. Bu hiçbiriminizin yadırgamadığı normalleşmiş bir algı, tiksinti ve korkudur; böcekler olmasa ekosisteminin çökeceğini bildiğimiz gibi.

Böcek Çocuk, bu korkuyu yendirecek ve böceklerle dostluk kurmanızı sağlayacak kitaplardan biri. Kurguya göre, böceklerin genetiğiyle oynayan ve devlet tarafından desteklenen bir bilim ekibi vardır. İnsan genlerinin böceklere aktarılmaya çalışılması, böceklerin insanlara doğal sistemi ayakta tutma ve yenilemede yardımcı olmaları içindir. Her yerde olduğu gibi bu ekipte de, kitapların olmazsa olmazı çatışmalı ve vicdansız bir karakter vardır. Bu karakter araştırmayı, kendi çıkarına hizmet etmesi için dönüştürmeye başlar; zaten işler bir süre sonra da çığrından çıkar. Araştırma sona erdirilse de laboratuvar çalışmaları kötücül ekip tarafından ısrarla ve kötülüğe hizmet için gizlice devam ettirilir. Bu durum araştırma ekibinde çalışan ve iyi bilim adamlarından biri olan Böcek Çocuk’un babasının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasıyla ortaya çıkar. Hikayenin bundan sonrası biraz fantastik bir kurguyla ilerlemektedir. İyi insanlarla iletişime geçen ve onlarla anlaşabilen böcekler, Böcek Çocuk’un babasını bulmasına ve bu kötücül araştırmanın sonlandırılmasına yardım eder.

Böcek ÇocukHikâye fantastik, bilim kurgu, macera türünden ve akıcı sayılabileceği gibi birçok bilimsel kazanımı da içeriğinde barındırır. Böceklerin habitatı, yaşam biçimi, beslenme alışkanlıkları ve zararsızlıkları, Doğa ve böcek okuryazarlığı, değerler eğitimi gibi kavramlar üzerine başvuru kaynaklarından biri kabul edilebilir. Bilgiyi okuyucunun gözüne sokmadan, yavaş yavaş hissettirerek veren, bilimsel kazanımları hikâyenin fonuna yediren kurgusal ve üslup açısından şahane bir kitap olması sebebiyle eğlenmek ve harika bir maceraya atılmanın yanı sıra örgün, yaygın veya okulsuz eğitimde de rahatlıkla kullanılabilecek güzel kitaplardan biridir.

Hikaye, iyi ve kötünün savaşını, böcekler ve bir çocuk grubu tarafından sunmaktadır. Bu da kitabın, arkadaşlık, dostluk, merhamet, vefa, dayanışma gibi değerleri öne çıkarmasını ve bu değerlere ev sahipliği yapmasını sağlamaktadır. Hem bilimsel hem de hayvan ve insan hakları gibi sosyal kazanımları aynı cilt altında toplayan iyi bir çalışmadır. Faydalı kazanımlarının yanı sıra sadece eğlenceli vakit geçirebilmenizi sağlayabilecek kadar da heyecanlı bir kitaptır.

Kitap, olayların en heyecanlı olduğu yerde bitmektedir. Yazar, devamı olan ikinci kitabı yazmış; ancak henüz Türkçe’ye kazandırılmamıştır. Serinin üçüncü kitabı ise 2018’de çıkacağı belirtilmektedir. Beklemeye sabrı olmayanlar seriyi, Domingo Yayınları’nın ikinci kitabın çevirisini yapmasıyla birlikte okumaya başlayabilir.

Böcek Çocuk, 10 yaş üstü çocuklar ve tüm yetişkinler için ısrarla önerdiğim bir kitap. Çevirisi, kapak tasarımı, üslup ve içeriği, yazımı kusursuz. Serinin ikinci kitabı çıkana kadar Redhouse Kidz’ten okuyucuyla buluşan Börtü Böcek Güncesi isimli bir diğer şahane çalışmayı da incelemek isteyebilirsiniz. Dostlara emir, diğerlerine tavsiyemdir.

Böcek Çocuk
M. G. Rowling
Türkçesi: Cenk Pamay
Domingo Yayınları
336 Sayfa, 2017

One thought on “Böcek Çocuk

  • 16 Şubat 2019 tarihinde, saat 17:59
    Permalink

    Taktır ediyorum başarılarının devamı nı diliyorum

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir