KitapKitap İncelemeleri

Böcek Çocuk

Böcek deyince hepimizin yüzünde limon yemiş gibi bir buruşukluk peyda olur. Çocuklar bununla da kalmaz, kocaman ve tiz bir çığlık koyuverirler. Böcek de gelip geleceğine pişman olarak kaçıverir. Bu hiçbiriminizin yadırgamadığı normalleşmiş bir algı, tiksinti ve korkudur; böcekler olmasa ekosisteminin çökeceğini bildiğimiz gibi.

Böcek Çocuk, bu korkuyu yendirecek ve böceklerle dostluk kurmanızı sağlayacak kitaplardan biri. Kurguya göre, böceklerin genetiğiyle oynayan ve devlet tarafından desteklenen bir bilim ekibi vardır. İnsan genlerinin böceklere aktarılmaya çalışılması, böceklerin insanlara doğal sistemi ayakta tutma ve yenilemede yardımcı olmaları içindir. Her yerde olduğu gibi bu ekipte de, kitapların olmazsa olmazı çatışmalı ve vicdansız bir karakter vardır. Bu karakter araştırmayı, kendi çıkarına hizmet etmesi için dönüştürmeye başlar; zaten işler bir süre sonra da çığrından çıkar. Araştırma sona erdirilse de laboratuvar çalışmaları kötücül ekip tarafından ısrarla ve kötülüğe hizmet için gizlice devam ettirilir. Bu durum araştırma ekibinde çalışan ve iyi bilim adamlarından biri olan Böcek Çocuk’un babasının esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasıyla ortaya çıkar. Hikayenin bundan sonrası biraz fantastik bir kurguyla ilerlemektedir. İyi insanlarla iletişime geçen ve onlarla anlaşabilen böcekler, Böcek Çocuk’un babasını bulmasına ve bu kötücül araştırmanın sonlandırılmasına yardım eder.

Böcek ÇocukHikâye fantastik, bilim kurgu, macera türünden ve akıcı sayılabileceği gibi birçok bilimsel kazanımı da içeriğinde barındırır. Böceklerin habitatı, yaşam biçimi, beslenme alışkanlıkları ve zararsızlıkları, Doğa ve böcek okuryazarlığı, değerler eğitimi gibi kavramlar üzerine başvuru kaynaklarından biri kabul edilebilir. Bilgiyi okuyucunun gözüne sokmadan, yavaş yavaş hissettirerek veren, bilimsel kazanımları hikâyenin fonuna yediren kurgusal ve üslup açısından şahane bir kitap olması sebebiyle eğlenmek ve harika bir maceraya atılmanın yanı sıra örgün, yaygın veya okulsuz eğitimde de rahatlıkla kullanılabilecek güzel kitaplardan biridir.

Hikaye, iyi ve kötünün savaşını, böcekler ve bir çocuk grubu tarafından sunmaktadır. Bu da kitabın, arkadaşlık, dostluk, merhamet, vefa, dayanışma gibi değerleri öne çıkarmasını ve bu değerlere ev sahipliği yapmasını sağlamaktadır. Hem bilimsel hem de hayvan ve insan hakları gibi sosyal kazanımları aynı cilt altında toplayan iyi bir çalışmadır. Faydalı kazanımlarının yanı sıra sadece eğlenceli vakit geçirebilmenizi sağlayabilecek kadar da heyecanlı bir kitaptır.

Kitap, olayların en heyecanlı olduğu yerde bitmektedir. Yazar, devamı olan ikinci kitabı yazmış; ancak henüz Türkçe’ye kazandırılmamıştır. Serinin üçüncü kitabı ise 2018’de çıkacağı belirtilmektedir. Beklemeye sabrı olmayanlar seriyi, Domingo Yayınları’nın ikinci kitabın çevirisini yapmasıyla birlikte okumaya başlayabilir.

Böcek Çocuk, 10 yaş üstü çocuklar ve tüm yetişkinler için ısrarla önerdiğim bir kitap. Çevirisi, kapak tasarımı, üslup ve içeriği, yazımı kusursuz. Serinin ikinci kitabı çıkana kadar Redhouse Kidz’ten okuyucuyla buluşan Börtü Böcek Güncesi isimli bir diğer şahane çalışmayı da incelemek isteyebilirsiniz. Dostlara emir, diğerlerine tavsiyemdir.

Böcek Çocuk
M. G. Rowling
Türkçesi: Cenk Pamay
Domingo Yayınları
336 Sayfa, 2017

Etiketler

Tuğba Coşkuner

Hangi yılda doğduğunu pek önemsemiyor. Yaşını sayılarla değil anılarıyla ölçüyor. Nereli olduğu konusunda da kafası epey karışık. Doğduğu mu doyduğu mu yoksa sevdikleriyle olduğu yer mi, bilemiyor. Tek bildiği şey, en sevdiği mesleği yaptığı. Kendisi bir matematik öğretmeni. Aman durun, hemen yüzünüzü limon yemiş gibi buruşturmayın öyle! Çocukları sevmek için matematiği bir koşul olarak görmüyor. Okumak, yazmak ve öğretmek onun evi. Kendini orada güvende ve mutlu hissediyor. Daha önce yetişkinler için eğitim üzerine denemeler, düşünce ve kitap tanıtım yazıları kaleme aldı. Birçok dergiyle çalıştı, çalışıyor. Bu aralar bir de çocuklar, çocuk kalabilsin diye uğraşıyor. Onlar için okuyup onlar için yazıyor. Daima yüreğinde yeşil bir dal saklamaya çalışıyor; şarkı söyleyen küçük, yavru kuşları onun üzerinde ağırlıyor. En büyük isteği o melodinin sonsuza dek sürüp gitmesi.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)