FilmFilm İncelemeleri

Black

Hint yapımı film, kör ve sağır bir kızın hayat hikâyesini anlatıyor. Hayata karşı umutsuz, karamsar olan ve engelinden dolayı ciddi zorluklar yaşayan Michelle, ailesiyle de sorunlar yaşamaktadır. Bir de kızkardeşi vardır. Aralarında kıskançlıklar hüküm sürmektedir. Sürekli bir negatiflik ve kaos vardır. Onlar tarafından bir türlü anlaşılamamaktadır.

BlackBu yüzden aile, Michelle’i bir akıl hastanesine yatırmayı düşünmektedir. Ama öncesinde, bir öğretmen tutup şanslarını deneyeceklerdir. Tuttukları öğretmen, Debraj isminde daha çok münzevi takılan bir tiptir. Maalesef mesleğinde kendine hiç değer verilmeyen öğretmen, ailenin bu isteğini kendisini ispatlamak ve ne kadar iyi bir hoca olduğunu göstermek için bir fırsat olarak görmektedir. Tuttukları öğretmenle de birtakım problemler yaşayan aile, kızlarındaki ilerlemeyi görünce mutlu olup öğretmene daha saygılı davranacaklardır. Kelimeleri öğrenen, konuşması yavaşça düzelen, su fobisinden hocası yardımıyla kurtulan Michelle’in hayatında köklü değişiklikler olacaktır.
Hatta o, ilk kelimeyi çeşmede öğrenmiştir. Bu değişim, kızlarının çok başarılı olmasını sağlamakla beraber, aynı zamanda üniversiteyi de kazanmasına da ortam hazırlayacaktır. Fakat ne yazık ki, Debraj sonrasında Alzheimer rahatsızlığına yakalanıp Michelle’i bırakıp zorunda kalacaktır. Çünkü tedavi olması gerekmektedir. O, her ne kadar kör ve sağır bir kız olsa da sonuçta bir kadındır.

BlackEngeli sebebiyle, içinde yer alan birçok duyguyu bastırmasına rağmen merak ettiği ve istediği bir şey vardır. O da bir erkeğin kendisini öpmesini ve o duygunun nasıl olduğunu anlamak istemektedir. Çünkü kimseyle bir ilişki yaşayamamıştır. Debraj, zorlansa da onun bu isteğini yerine getirecektir. Ama bu sonrasında sıkıntılara sebep olacaktır. Çünkü, öğretmeninin durumu ağırlaşmıştır tedavi olacaktır. Ama o öpücük onun hayatını değiştirmiştir. Michelle, başlar bu sefer hocasını aramaya nerede olduğunu araştırmaya. Aradan yıllar geçer. Tam 12 sene boyunca kilise de öğretmenine kavuşmak için dua edecektir.

12 senenin sonunda ilk kelimesini öğrendiği çeşmede onu bulur. Devir döner ve artık Michelle öğretmenine bıkmadan usanmadan büyük bir özveriyle onun unuttuklarını öğretmeye başlar. Film, verdiği mesaj itibariyle çok açık. Duygunuzu sarsıp sizde iz bırakabileceğine inandığım Black, özellikle eğitimcilere, öğrencilere, anne ve babalara tavsiye edebileceğim nitelikte. 2005 yapımı filmde, dikkatimi çeken noktalardan birisi de başrol karakterinin engeline yönelik ışıkların başarılı bir biçimde kullanılması olmuştur.

Azmin, sabrın, inancın neleri başarabileceği bu film aracılığıyla görülebilir. Engelli bir bireyin hem aile ilişkilerini hem de kendi iç dünyasını görebilme adına harika bir dram filmi. Sanjay Leela Bahansali yönetmenliğinde çekilen film 8.3 lük imdb puanıyla da bu verileri desteklemektedir. Farkındalığınızın artacağına inandığım Black, herkes tarafından izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir yapıt.
Keyifli seyirler…

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)