Bitirgen

Bitirgen

“Babama Bitirgen ne demek diye sordum; meğer küçük ve şekergibi tatlı kayısıymış. Ben de küçük ve şeker olduğum için onun Bitirgeniymişim. Ne güzel değil mi? Çok sevindim. Bence sana da çok yakıştı bu isim..”

Kitabımızın küçük kahramanı nam-ı diğer Bitirgen, çocukluğunun bitip ergenliğinin yeni başladığı bir yaz tatilinde yaşadıklarını paylaşıyor bizimle. Tüm anlarını Bitirgen adını verdiği günlüğüne yazar.

İlk aşkı Bülent abisi “ Ben Bülent Abiyi seviyorum. Bugün evlerine revani götürdüm… kaseyi alırken el ele tutuşur gibi olduk, o zaman içimden bir şey koptu. Yoksa aşk böyle bir şey mi?” . ilk hayal kırıklığı; Çünkü Bülent abi, o yaz başka bir kızla evlilik hazırlığı yapmaktadır. Tam da kalbinde kelebekler uçmaya başlamışken kaybeder Bülent’i. Ne vardı sanki biraz hızlı büyüse…

Evde yaşadığı hayal kırıklıklarını da anlatır bize. Abisinin dayaklarını, annesinin ona öfkesini, ablasının alaylarını… Ama iki kişi vardır kıyamadığı. Biri babası diğeri komşu kızı Müjde Abla. Bu ikisi değer verir Bitirgen’e. Müjde abla onun sırdaşıdır. Babası ise seveni ve koruyanı. Onlarla paylaşır hayallerini , korkularını…
Hayaller kurar Bitirgen. Yazar olmak ister. İçinde yaşadığı aile düzeni ve topluma isyan edercesine yeniden yazmak ister hayatın kurallarını.
“Bence hiçbir zaman evlenmemeli Müjde Abla, hiçbir erkeğin kölesi olmamalı. Ben de olmayacağım. ..”

O yaz ilk acısını yaşar Bitirgen. Müjde abla ölür. Ölümü sorgular. Tanrının varlığına sitem eder.

Kitap oldukça eğlenceli bir anlatımla sizi hemen sarıyor. Kahkahalar kendiliğinden çıkıyor… Çocukluğun verdiği o saf hallere, belki de kendi çocukluğunuzu anımsayarak gülüyorsunuz.

Sonra bir gün babası aniden rahatsızlanır. Onu komşuya bırakır giderler hastaneye. Günlerce haber alamaz. Kendi yalnızlığı ve mutsuzluğu içinde kalan Bitigen; Asla affetmeyecekleri listesini yapar.
Abisi, annesi, ablası, Fırat bey (Türkçe öğretmeni), Şule (arkadaşı), Bedia Teyze (komşuları), Cüneyt, Sedat Abisi (komşuları), Nilgün (arkadaşı), Hakim Amca (Belgin teyzenşn eşi) vs… Ancak listenin sonunda Müjde ablası ve babası da yer alır. İkisi de habersiz gidip bir daha onu aramadıkları için…

Babasına olan kırgınlığı o kadar çoktur ki… Sonra pes eder kırılmaktan… Onu çok özlemektedir. Satırlarca anlatır özlemini…
“Sana söz veriyorum babacığım okulumu bitireceğim, çok güzel kitaplar yazacağım, çok okuyacağım, benimle gurur duyacaksın, hep el ele dolaşacağız. Görenler bize imrenecek, o babasıyla konuşmadan da anlaşıyor diyecekler. Yeter ki beni bırakma babacığım… Yeter ki gel artık…”

Bitirgen
Figen Şakacı
İletişim Yayıncılık
99 sayfa, 2014

» Dilek Özcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hür - Ezgi Durmuş

Hür – Ezgi Durmuş

 Ezgi Durmuş’a dair yazacaklarım bir hayli var, amma velakin konu o değil konu Hür. Şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir