Biraz savaş, biraz aşk, tek nefes, tek perde, Kader Can’ın hikayesi

Bazı oyunlar vardır, sizi adeta bir girdap gibi içine çeker. Oyun süresince ve hatta sonrasında normal rutininizden sıyrılıp, tüm benliğinizle dahil olursunuz sahnedeki hikayeye. Artık düsünmezsiniz su faturasınızı yatırıp yatırmadığınızı ya da sevgilinize ne kadar aşık olduğunuzu, farklı bir boyuttasınızdır ve anlatılan sorunlardır artık sizin sorunlarınız ya da onların aşklarıdır kalbinizi ısıtan. Hani ortaokulda yılbaşı hediye çekilişinde,gizliden aşık olduğunuz kız çıkar size de günlerce düşünüp ne hediye alacağınıza karar verdikten sonra, aylardır biriktirdiğiniz harçlığınızla satınalıp, saatlerce uğraşırsınız ya paketi ve notu için, işte tam da öylesineüzerinde uğraşılmış, kıymetli hediyelerdir bu oyunlar izleyici için. O hediyelerin en güzellerinden birisi,2018 Aralık ayından itibaren sahnede olan Kader Can.

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun Şekersiz, Fü, Aynur Hanımın Bebeği, Sevmekten Öldü Desinler ve Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’den sonra gelen altıncı oyunu. Sadece yazmakla yetinmiyor Murat Bey, yönetmenliği de üstleniyor Kader Can’ da. Askerliği süresince kaleme aldığı günlüğünden yola çıkarak oluşturulmuş son derece içten, samimi ve akıcı bir metin. Tıpkı önceki metinlerinde olduğu gibi Kader Can’ da da ilmek ilmek işlenen, her kelimesi üzerinde kafa yorulan, incelikli bir metin bu. Kısaltılmasına rağmen tek perde ve 90 dakika olan oyunun kurgusu o kadar akıcı ki “bir 90 dakika daha olsa izlerim” dedirtiyor.

Kader Can

Oyun, İstanbul’un kenar semtlerinden birinde annesiyle yaşayan, okuldan erken yaşta ayrılmış, işsiz, gönül işlerinde genellikle üzülen fakat büyük hayalleri olan, hayata rap müzikle tutunan Kader Can’ı seyircisiyle tanıştırıp, Ankara’da geçen askerlik anılarını anlatıyor bizlere. Oyunda kendisine “Can”ını veren Deniz Karaoğlu’nun deyimiyle “hayal ettiği ile olduğu yer arasındaki farktan ötürü öfkeli.” Sıradan bir askerlik anısı anlatımı değil bu, bir “tema” olarak kullanılıyor askerlik oyunda. Asıl değinilen, içinde yaşadığımız sistemin, insanların omuzlarına yüklediği birbirinden ağır sorumluluklarla nasıl herbirimizi tekdüzeleştirdiği ve hayallerimizden uzaklaştırdığı gerçeği. Oku, askere git, iş bul, çalış, evlen, çocuk doğur derken bizi biz yapan, diğerlerinden farklılaştıran hayallerimize el sallarken ve bu durumun ruhumuzda açtığı yaraları sarmaya çalışırken buluyoruz kendimizi. Hayallerine bağlananlar da genelde ötekileştiriliyor toplum tarafından hatta cezalandırılıyor sözde olmaları gereken kümenin elamanı olmadıkları için.

Gelelim oyunun tek kişilik dev oyuncu kadrosu Deniz Karaoğlu’na. Kendisinin kesinlikle en etkileyici oyunculuklarından birisi sergilediği. 20’ye yakın farklı karakteri seyirciyi kendisine hayranlık uyandıracak ustalıkla ve doğallıkla canlandırıyor. Tek kişilik, dekorsuzve yüksek tempolu bir oyun oluşu, karakterler arası hızlı geçişler ve metnin ciddi bir bölümünün rap tarzında okunan dörtlüklerden oluşmasıişini zorlaştıran faktörlerden sadece birkaçı fakat Deniz Bey bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle seyirciye bir an bile temposu düşmeyen gerçek bir oyunculuk ziyafeti sunuyor.

Kader Can,İstanbul’da genellikle Toy İstanbul ve Kadıköy Theatron’da seyircisiyle buluşuyor. Planlanan gösterimleri 02-08-09 Şubat’ta Kadıköy Theatron, 03-17 Şubat’ta Toy İstanbul ve 16 Şubat’ta Kadıköy Boa Sahne’de. Oyun 22 Şubat’ta ilk turnesi için İzmir yolcusu. Sezonun en iddialı yapımlarından olan Kader Can’ı kesinlikle izlemeli ve izletmelisiniz. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Kader Can (Şubat Programı)

2-8-9
Şubat 20.00
Kadıköy Theatron

3-17 Şubat 17.00
Toy İstanbul

16 Şubat 20.30
Kadıköy Boa Sahne ( Açılış Oyunu )

22 Şubat 20.00
Toy İzmir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir