Bir Var Oluş Sancısı: Lady Bird

Bu yıl Amerika da en çok ses getiren filmler arasında yer alıyor Lady Bird. Oscar da beş dalda ödül gösterilerek bütün gözleri üzerine topladı. En iddialı olduğu alanlar ise en iyi kadın oyuncu ve en özgün senaryo adaylıklarıymış gibi gözüküyor şu anda.

Künyesi
Greta Gerwig, geçen sene Nathelia Portman ile birlikte Jackie filminde oynadı ve bu yılda kendi yazıp yönettiği Lady Bird filmiyle karşımıza çıkıyor. Greta Gerwig’in ilk uzun metraj denemesi olma özelliğine sahip bu filmde yönetmen yaptığı işin altından başarıyla kalkmış gibi görünüyor.

Saoirse Ronan, filmin başrolünde oynuyor ve bu yıl “en iyi kadın oyuncu ödülüne” aday gösterildi. Bana göre, Budapeşte Oteli’nden sonra büyük çıkış yakaladı ve Lady Bird filminden sonra adını bolca duyacağız gibi duruyor.

Konusu
Esas adı Christine olan genç kızımız kendisine Lady Bird ismini takar. Ailesinin kendisine verdiğimi ismi kabul etmez ve filmdeki en önemli başkaldırışı bence budur. Bir var oluş mücadelesi içerisine giren genç kız kendisini arkadaşlarına, ailesine kabul ettirme çabası içerisindedir.

Bir yandan ergenliğiyle mücadele etmeye çalışırken bir yandan da üniversiteye gitmek için hazırlanmaktadır. Katolik kilisesinde okuyan Lady Bird, aynı zamanda ailesiyle ve çevresiyle de anlaşamamaktadır. Kendisini bulma ve bir yerlere ait olma çabasını içerisinde ve sık sık gelgitler yaşamaktadır. Ayrıca en büyük dileği yaşadığı şehirden gitmektir; bu yüzden annesiyle zıt düşmektedir. Ailesinin ona sunabildiği seçenekleri beğenmemekte, yaşadığı ortamdan utanç duymaktadır.

Bir Var Oluş Sancısı: Lady Bird

Filmin başında annesiyle olan kopuk ilişkisini görüyoruz. Babasıyla olan sahnelerini izlerken onunla samimi olduğunu düşünsek de, babasının depresyonda olduğunu bilmemesi yine aile ilişkilerinin ne kadar kopmuş olduğunu anlatıyor bize. Arkadaşlık ilişkilerinde de yaptığı seçimlerde yanlışa düşer, kendisini hiç olmadığı biri gibi göstermeye çalışır. Bu şekilde istediği şeyleri elde edebileceğini düşünür; ancak kendi karakterinden ödün verdiğini bir türlü fark edemez.

Filmin güzelliği Christie’nin başarılı oyunculuğuyla zirveye çıkmış. Yaşadığı her duygu değişimini izleyiciye geçirmeyi başarıyor.

Bir Var Oluş Sancısı: Lady Bird

Bu hayatta esas istediğimiz şeyler belki de aslında istemediğimiz şeyler olabilir. Uğruna her şeyi feda etmeden önce birden fazla kere düşünmek gerekmektedir. Arkadaşlık ilişkileri, üniversite seçimi, aile ilişkileri, sevgili. Her alanda hayalimizde olan şeyler vardır; fakat her zaman onları elde etmemiz pek mümkün değildir. Seyir keyfi yüksek olan bu film, izlerken ve film bittiğinde üzerinde sizi düşünmeye sevk eder.

Lady Bird

Vizyon Tarihi: 2 Mart 2018
Yapımı:2017 – ABD
Tür: Dram, Komedi
Süre: 93 Dak.
Yönetmen: Greta Gerwig
Oyuncular: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges, Timothée Chalamet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.