Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra

Düştüm, anlattım, vazgeçtim, geri çekildim, kayboldum. Cümleyi nasıl tamamlamak isterseniz ya da tamamlamak istemezseniz.

Barış Bıçakçı, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” kitabıyla tanıştığım ve daha kitap bitmeden diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlandığım bir yazardı. Çünkü size ne anlattığından çok nasıl anlattığını merak ettiren bir kaleme sahip. “Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra” kitabı da klasik bakış açısıyla serim-düğüm-çözüm olarak değil de bir çıkış noktasının etrafındaki insanların halet-i ruhiyesini anlatıyor. Bu yüzdendir ki en başında gelişen bir olay silsilesi veya bir sonuca ulaşma beklentimi bir kenara bıraktığım an, kitap benim için daha değerli oldu.

Kitabın çıkış noktasında Başak karakterinin intiharı var. Bu intiharın diğer insanların üzerinde bıraktığı izleri okuyoruz aslında. Geçmiş ve şimdi arasında gidip gelen bölümlerden oluşuyor kitap. Her bölümün bir isme sahip olması, kitabın başında bir “İçindekiler” bölümü olması dolayısıyla ben, farklı hikayelerden oluşan bir kitap olduğunu düşünmüştüm açıkçası en başında. Kitap bir bütünlük teşkil etse de aslında keskin bir devamlılık barındırmadığından bölümleri tek başına okusak, çoğu anlamlı azı anlamsız metinler çıkar muhtemelen ortaya. Lakin bölüm sırasını basılmış şekliyle değil de istediğimiz gibi de okusak bu bir problem yaratmazmış gibi hissediyorum.

Odağına intiharı alan bir kitap olmasına rağmen bunu acındırarak, hüzünlendirerek ya da benim gibi duygusal bir insanı bile ağlamaya yönlendirerek anlatmıyor yazar. İstediğini o kadar yalın bir şekilde veriyor ki okuyucuya karakterlerin üzerinden, yazarı net bir şekilde hissetmiyorsunuz da.

Başak’ın intiharının öncesinden ve sonrasından bölümler aktarılırken, ona bir noktada az ya da çok dokunmuş kişilerin hayatlarına da minik bir pencere aralanıyor ve herkesin yaşamın bir ucundaki halini parçalar şeklinde önümüze seriyor yazar.

“Biz erkekler uzun süren şeylere dayanamıyoruz, bunun için satranç oynuyoruz, diye düşündüm. Evet saatler sürdüğü olur bir satranç maçının ama yine de ölümden, terk edilişten daha kısa sürer, hele bir de rakibin tuzaklarına bilerek düşerseniz.”

Bir Süre Yere Paralel Gittikten SonraBaşak’ın annesi, kardeşi, sevgilisi, komşular, tanıdıklar… Bölümlere geçmişi mi şimdiyi mi okuduğunuzu bilmeden başlamanızın yanında kimin anlatımından okuyacağınızı da bilmemenizden dolayı tahmin edilemez bir seyirde ilerliyor kitap. Bu yüzden de cümleler daha çok önem kazanıyor. Özellikle birkaç yerde cümleleri tekrar tekrar okumak daha iyi hissettirecek sizi. Birtakım düşüncelerde sonuna kadar katılacaksınız yazılanlara.

Barış Bıçakçı üslubunu bütünüyle çok sevmiş olduğumu ayrıca dile getirmeme gerek kalmamıştır muhtemelen. Yalın fakat dolu bir anlatımın kısa bir serüvenini sunuyor yazar bu kitabında ve belki de diğer kitaplarında da…

“Hayatında ilk kez kitaplardan biraz ürktü sanki. Farklı kalınlıkta, boyda ve renkteydiler ama gizli, ortak bir niyetleri vardı ve bu niyetleri anlaşılmasın diye sırtlarını dönmüş yan yana duruyorlardı.”

Kitabı çok beğenmiş olmamın yanında “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”i bitirdiğimde de bu kitabı bitirdiğimde de bir eksik kalmışlık hissettim ve sanırım artık bunun yazarın bendeki aksi olduğuna karar vermiş durumdayım. Yazarın üslubu bana böyle yansıyor olsa gerek çünkü bu eksik kalmışlık hissi kitabı beğenmemi engellemiyor.

“Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra”, adı gibi, sizin tamamlayabileceğiniz ya da sizin anlamlandırabileceğiniz cümlelerle çevrili, “usul usul edebiyat” kitabı.

O an öyle güzeldi ki, o anla yetinmek insanoğlunun başarabileceği bir şey değildi.

Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
Barış Bıçakçı
İletişim Yayıncılık
136 Sayfa, 2008

» Nil Meltem Nişancı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hür - Ezgi Durmuş

Hür – Ezgi Durmuş

 Ezgi Durmuş’a dair yazacaklarım bir hayli var, amma velakin konu o değil konu Hür. Şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir