Bir Suç Psikoloğunun Not Defteri

Polisiye sevmeyen okur yok denecek kadar azdır. Farklı yazar tercihleri de olsa birçok kimse polisiye okur. Hatta polisiye dizilerin sıkı takipçileri de var. Ancak gerçekler hiç de öyle kahramanlık taslayacak gibi değil. Katili bulmak iki parmak iziyle ve “katil uşaktır” demekle olmuyor-muş. Ciddi bir araştırma ve inceleme süreci birkaç gün sürebileceği gibi yıllarca da sürebilmektedir. Arkın Gelişin işte bu süreci hem basit şekilde hem de en küçük ayrıntısına kadar okuyucuya anlatmaktadır.

Arkın Gelişin, gerçek bir suç psikolojisi ve seri katil uzmanı. Kitabı da zaten yılların verdiği deneyim ve birikimleri ile yazmış.
Kitabın içeriğine bakıldığında hem işin içinde olan kişilere, alana ilgi duyan psikoloji öğrencilerine hem de polisiye ve psikolojik kitaplara meraklı kişilere göre olduğu görülmektedir. Bana kalırsa psikoloji, sosyoloji ve rehber öğretmenlik gibi bölümlerde Suç Psikolojisine Giriş adında bir ders olsa (belki vardır), bu kitap ders kitabı olur. (Arkın beye “ders kitabı olarak okutuluyor mu?” diye sordum. Okutulmuyormuş ve yazarın da kitapla ilgili dileği bu yönde.)

Kitaba yapabileceğim tek eleştiri tek başlık altında toplanacak konuların dağınık bir sırada verilmiş olmasıdır. Belki yazar için doğru sıradır ama okuyucu olarak birçok tekrar eden konu olduğu dikkati çekmektedir. Belli bir yerde verilen konu, başka bir yerde biraz daha detaylandırılarak tekrar karşınıza çıkmaktadır.

Kitap içeriğine bakıldığında “Suç Psikolojisinin tarihi ve terminolojisi”, “suç psikoloğunun görevleri”, “Seri katiller ve haklarında yanlış bilinenler”, “Tanıkların belirlenmesi ve yanıltıcı ifadelerin gerekçeleri”, “psikolojik testler”, “Adli bilim ve adli bilim uzmanları”, “Suç ve suçluya ilişkin profilleme teknikleri”, “Alanda çalışmak isteyenler için farklı ülkeler ve Türkiye’deki imkanlar” gibi birçok başlık yer almaktadır.

Kitabın en ilginç noktası ise “etkileşimli” bir okuma imkanı sunmasıdır. Yazar başlıklara göre size yazılı çalışmalar vermektedir. Zaten anlatımı sohbet eder şekildedir.

Bir psikologun mahkemede tanıklık ettiği 1896 yılından bu yana çok fazla çalışma ve araştırma yapılmış ve halen de yapılmaktadır. Kitapta hukuk ve suç psikolojisinin birbiriyle bağlı olduğu ancak suç psikolojisinin bilimsel verilerle hareket etmek zorunda olduğu belirtilmiştir. İlginç ayrıntılardan biri de “Tıbbi otopsilerin %20’sinin sonuçsuz kalabildiği ancak psikolojik otopsilerde daha kesin sonuçlar elde edildiği” yönündeki bilgidir. Son zamanlarda hem ülkemizde hem de dünya gündeminde yer alan ve üzücü olaylara sebep olan ‘canlı bombalarla’ ilgili gerçeklerin beni şaşırttığını belirtmeliyim. Yazar, “Yapılan araştırmalar neticesinde, bu kişilerin deli veya psikopat olmadıkları, hatta herhangi bir psikolojik rahatsızlıkları olmadığı tespit edilmiştir.” demektedir.

Bir başka dikkate değer durumda dilimize yapışan “psikopat” ifadesinin gerçeği. Psikopat ve psikoz kavramlarının birbirleri ile karıştırıldığı;yani akıl hastalığının ve ruh sağlığı bozukluğunun iki ayrı konu olduğu belirtilmiştir. “Psikopatik eylemler ise tercihlidir.” şeklinde ifade edilmiştir.

Seri katiller ve profilleme teknikleriyle ilgili detayların da dikkatinizi çekeceğini düşünüyorum.
Yazarın kitapta adı geçen seri katillerle ilgili ayrı başlıkta kitapları mevcut olup onları da okuyacağımı belirteyim.

Bir Suç Psikoloğunun Not Defteri
Arkın Gelişin
Herdem Kitap
223 Sayfa, 2015

» Dilek Özcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hür - Ezgi Durmuş

Hür – Ezgi Durmuş

 Ezgi Durmuş’a dair yazacaklarım bir hayli var, amma velakin konu o değil konu Hür. Şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir