Bir Şişede Kim Olduğunu Unutmaya Çalışan Bir Adam – Ayyaş

“Alkolün belleği yoktu. İnsanı öfkelendirir, ama hemen sonra bir sözcük, bir bardakçık, bütün kızgınlıkları silip götürürdü.”

1985 yılında sinemalarda gösterime giren Fikret Hakan ve Perihan Savaş’ın başrollerini paylaştığı “Alkol” adlı filmi hatırlar mısınız? Fikret Hakan’ın muhteşem oyunculuğu ile alkolik Tahir karakterine can verdiği film, izleyen herkesi etkilemiştir. Filmi izlerken kendinizi karakterlerin yerine koyup “ben olsam ne yapardım?” diye düşünmekten ya da “kimse bu hale düşmesin” demekten kendinizi alamıyorsunuz. Ayyaş kitabı da bu film kadar düşündürücü bir eser.

“Daha ne kadar oldu içkiye başlayalı? Kaç zamandan beri içiyorum ki ; hem öyle çok fazla içtiğim de olmuyordu! Bu kadar çabuk mu ayyaş olunuyordu? Bu kadar çabuk mu çökertiyordu alkol insanı?”

Dünya klasikleri arasında yer almasına rağmen sade dili, akıcılığı sebebiyle hiç klasik bir kitap okuduğumun farkına varmadığımı belirtmeliyim. Tabii ki çevirmen Ahmet Arpad’ ın burada ki emeğini de göz ardı etmemek lazım. Everest yayınları’ nın Dünya Klasikleri dizisi kapsamında yer alan diğer eserlerini de mutlaka okuyacağım.

Hans Fallada, Alman edebiyatının en önde gelen ve en heyecan verici yazarlarından biridir.
Fallada’nın Nazilerin akıl hastanesine kapatıldığı zaman şifreli olarak yazdığı, otobiyografik özellikler taşıyan romanıdır “Ayyaş”.

Tüccar Erein Sommer, iş hayatı ve evliliğinde ki sorumluluklarının, sorunlarının esiri olmuştur. Bu boğuculuğun esaretinden kurtulmak için sadece keyfi olarak alkol almaya başlar ve bu sefer de kullandığı alkolün esiri oluverir. Kontrolünü kaybettiği süreci ve bu sürecin devamında nasıl bağımlı hale geldiğini, eşi dahil çevresinde ki tüm insanların ona yaşattığı dramı okurken empati kurmamak elde değil.

“İçkinin hafızası yoktur, insana çok seyi unutturur.”

AyyaşHiçbir detay atlanmadan, dürüst ve cesur yazılması; bir nevi itiraf gibi okunması, okuyanın üzerinde ayrı bir etki yaratıyor. Belki de yaşadıklarının, alkole sığınma sebeplerinin hepimizin hayatında var olan sorunlar olduğu için bu kadar etkileyip okurken psikolojinizi alt üst ediyordur. Sommer’ın nasıl alkolün bağımlısı olduğu anlatılan yapıt da sizi kendine bağımlı yapıyor.

“Sevgi ve beğeniyi yitirmemin nedeni gevşekliğim miydi? Yoksa sevgi ve beğeniyi yitirdiğim için mi gevşek biri olmuştum?”

Baskıcı bir toplumda yaşadıkları yetmiyormuş gibi Sommer’ ın aile içinde yaşadığı sorunlar da onu etkiler. Alkol onun için bir kaçış noktası aynı zamanda ise sorunlarını çözerken aldığı cesarettir. Sommer’in aile ve toplum içinde yaşadığı karmaşa, zihnindeki sorunlar ve alkol. Sommer, hangisine çözüm bulacaktır; hangisinden vazgeçecektir?

“İnsanı sonsuz mutlu edecek şeyler her zaman eksiktir. Biz insanlar hiçbir zaman tamamen mutlu değilizdir.
Hayattaki yerimi ve anlamımı kesinlikle yitirmiştim. Bir yenisini aramak ya da yitirileni yeniden elde etmek için didinecek gücü bulamıyordum kendimde. Ne yapabilirdim başka? Hala niçin yaşıyordum?”

Herhangi bir durum karşısında rutin hayatımız olumsuz bir şekilde değişmeye başlasa da, yaşamak istemediğimiz yerde, zamanda, insanlarla olsak da bunun çözümünün alkol ya da herhangi bir maddenin olmadığını, hatta olumsuz gördüğümüz zamanlardaki çaresizliğimizi bile arayacağımızı birinci ağızdan okumak istiyorsanız hiç durmayın, derim.

Ayyaş
Hans Fallada
Everest Yayınları
Türkçesi: Ahmet Arpad
336 Sayfa, 2012

» Tülay Oğuzveren

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hür - Ezgi Durmuş

Hür – Ezgi Durmuş

 Ezgi Durmuş’a dair yazacaklarım bir hayli var, amma velakin konu o değil konu Hür. Şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir