Bir Rembetiko Tınısı: Djam

Mübadele döneminin acılarını, Türk ve Yunan ezgilerinin harmanlanmasıyla dışa vuran bir müzik türüdür Rembetiko. Ne kadar hareketli ve hatta tabiri caizse ‘oynak’ olursa olsun sözlerinde barındırdığı keder, tebessümün ardında bir kalp kırıklığı yaratır. Rembetikonun yarattığı bu kalp kırıklığının da ardında yıllarca inişli çıkışlı bir ilişkiye sahip iki milletin ortak mirası saklıdır. Djam işte bu mirasın duygusal yoğunluğundan etkilenen Cezayir doğumlu, Fransa vatandaşı bir Çingene yönetmenin eseri.

Yunanistan’da devam eden ekonomik buhranın etkileri, Midilli Adası’nda yaşayan Djam ve üvey babasının da hayatlarını olumsuz olarak etkilemiştir. Adada yaşanan turizm problemi, işlettikleri tavernayı haciz noktasına getirtmiştir. Fakat Djam’ın üvey babası Kakourgos’un her adalı gibi bir mesleği daha vardır: Denizcilik. Kakourgos teknesinin onarılması için bir parçaya ihtiyaç duyar ve bu parça için Djam’ı İstanbul’a göndermeye karar verir. Djam ise bu görevin sonunda, yıllar önce ölen faşist dedesinin Kavala’daki evine uğrayıp annesinden kalan hatıraları yanına alma niyetiyle İstanbul’a doğru yola çıkar. İstanbul’da da Avril adında Fransız bir kıza kanatlarını açmak zorunda kalır. Avril Fransa’dan erkek arkadaşıyla, Gaziantep’teki Suriyeli göçmenlere yardım etmek için yola çıkmıştır. Fakat bu yolda erkek arkadaşı onu terk etmiştir; Ve bu terk ediş Djam ve Avril’i, İstanbul’dan Yunanistan’a uzayan müzikal bir maceranın içine çeker.

Djam / Aman Doktor

2004 yapımı ‘Sürgündekiler’ ile Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Tony Gatlif’in son filmi Djam, hikayenin geçtiği mekanlar ile ön plana çıkıyor. İstanbul ve Yunistan’da seçilen mekanlar filmin dokusunu muazzam bir şekilde seyirciye empoze ediyor. Mekanların dışında bu sade müzikale damga vuran müzisyenler ise yakından tanıdığımız Cümbüş Cemaat ve Melike Şahin. Djam, Cannes Film Festivali kapsamında, Cannes Plajı’nda özel bir gösterim ile izleyiciye sunuldu ve izleyiciler, festival tarihinde ilk kez özel bir talep sonucu filmin oyuncularının da katılımıyla Türk ve Yunan müzisyenlerin 45 dakikalık muhteşem rembetiko konserine şahit oldular.

Son olarak oyunculara değinmek gerekirse, Djam rolünü canlandıran Daphne Patakia’nın sade ve etkileyici performansının yanında, üvey baba Kakourgos’u canlandıran Simon Abkarian’ın, Türk-Yunan karışımı bir kabadayıyı, sanki ailemizden biriymiş gibi hissetmemize yol açan ders niteliğindeki muhteşem performansı kesinlikle izlemeye değer.

Djam / Aman Doktor

Vizyon tarihi 19 Ocak 2018
Süre:1s 37dk
Tür: Dram
Ülke: Fransa, Türkiye, Yunanistan
Yönetmen Tony Gatlif
Oyuncular: Daphne Patakia, Simon Abkarian, Maryne Cayon

One thought on “Bir Rembetiko Tınısı: Djam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir