Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu

Kitabın adı sizi bir masal kitabı okuyacağınızı zannettirmesin; çünkü, kitabın adı gerçek bir olaydan gelmedir. 1992 yılında Çin’in doğusunda yaşanan bir gemi kazası sonucunda yirmi dokuz bin küçük plastik oyuncak ördek denize dökülüp dünyanın birçok yerine yayılmış ve yıllarca süren yolculuk yapmışlardır.

Ördek Rota

Bu olay bilim adamlarından, turistlere kadar farklı kesimlerden çok kişinin ilgisini çekti. Bu ördekçikler hem deniz yolculuğu yaptılar hem de çevre araştırmalarına ilham da oldular.

Ördek Rotaları

Okuduğum kitap da bu ilhamın hikâyeleşmiş halidir.

Ördekler

Kazada gemiden düşen plastik ördekler arasında gerçek bir pekin ördeği ve yavruları da bulunmaktadır. Pekin ördeği, geminin ait olduğu şirketin sahibi tarafından, kendi sahibi olan Bay Hou’dan zorla alınmıştır.

Kazadan sonra pekin ördeğinin istediği tekrar eski yuvasına dönmek ve kaza sırasında kaybettiği yavrularını bulabilmek. Oysa bu pek de mümkün olmayacaktır. Dalgaların etkisiyle binlerce plastik ördekle kıtalar arasında yolculuğu başlamıştır bile. Bu yolculuk sırasında kötü ve çıkarcı insanlarla karşılaşmış olmak onu çok üzer. Ancak o ve neredeyse gerçek birer ördeğe dönüşecek olan plastik ördekler birçok insana da iyilik yaparlar. Bu sırada doğa üzerinde inceleme ve araştırma yapan bir kurumun iki çalışanı olan Lindsey ve Pol, bu plastik ördekleri izleyerek dünyanın çevresel dengesi hakkında bilgi toplamaya çalışırlar. Onlara sponsor olan kişi plastik ördeklerin sahibi zengin iş adamı Sir Timothy’dir. Ne var ki, bu adam hiç de göründüğü gibi çevreci değildir. Oyuncak ördekler ile para ve kötülükten başka bir düşüncesi yoktur. Lindsey ve Pol, bunu fark ettiklerinde çok geç olmadan olaya müdahil olurlar. Pekin ördeği, uzun yıllar sonra Bay Hou ile yine karşılaşır. İyi yürekli sahibine kavuşmak onu mutlu etse de bu uzun sürmeyecektir. Pekin ördeğinin yolculuğu devam edecektir.

Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren YolculuğuDostoyevski’nin dediği gibi “Dünyayı güzellik kurtaracak.”; ancak bunu anlamak umarım geç olmaz.

Kitapta okuduğum satırlarda çocukları nasıl kirlettiğimizi görmek, aslında bunu fark etmek çok üzdü. Kitabı okuyan çocukların yetişkinlere bolca “neden” diye soracağını düşünüyorum. Şahsen bana “Neden” diye sorsalar, verecek cevabım yok.

Kitapta iyilik- kötülük dengesi kurulmaya çalışılıp sonunda ise sevginin ve iyiliğin her zaman kazandığı üzerinde vurgu yapılmış. Tüm canlıların birbirine ihtiyacı olduğu, bir tarafta oluşacak dengesizliğin diğer yanı da etkileyeceğinin, hangi canlı olursa olsun, yapılan iyiliğin yine kişiye döneceğinin gösterilmesi dikkat çekiciydi.

Çocuklara ve yetişkinlere çevre bilinci oluşturmada, doğa sevgisi kazandırmada etkili bir kitap olacaktır, diye düşünüyorum.

Kitabı yetişkinlerin ivedilikle okumasını tavsiye ederim. Yaş grubu olarak da 10 yaş ve üzeri çocuklar için uygun.

Aynı yazarın bu kitapla bağlantılı olarak yazdığı farklı bir öykü olan Pembe Flamingoların Beyaz Grevi adlı kitabı da okumanızı öneririm.

Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu
Vassilis Papatheodorou
Kelime Yayınları
Türkçesi: Fulya Koçak
112 Sayfa, 2016

One thought on “Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir