Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Hazır işlerin ve çalışmaların bittiği bir miktar tatil arasının da olduğu şu günlerde ne okusam, nereleri gezsem nasıl bir tatil planı yapsam diyenlerin mutlaka yararlanması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü yeni okuma listelerin hazırlandığı, yeni şehirlerin belirlendiği yeni bir rotanın çizildiği şu zamanlarda sağlam öneriler almak isteyenler için çok başarılı bir iş olmuş ve bizlere de çok yardımcı bir kitap niteliğinde.

Kitap için ister söyleşi kitabı deyin ister kişisel gelişim kitabı deyin her anlamda dolu bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebilirim. İlber hocayı dinleyenlerin aşina olduğu tarzda açıklamalarıyla ve söylemleriyle sohbet ediyormuş gibi okuyor ve birçok yeri not alıyorsunuz. Öncelikle kendi tecrübelerinden hareket ederek bizlere de farklılıklarımız dâhilinde bir gidişat sunuyor ancak işin kemik kısmından bahsediyor tabii. Misal insan yaşamını 12-25, 25-40, 40-55 ve 55’ten sonrası olarak ayırarak bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken yerlere değiniyor, yapılması veya yapılmaması gereken şeyleri nedenleriyle anlatıyor ve bunları yaparken de dünyanın gelişimsel seyrini de dâhil ediyor. Hangi aralığa tekabül ediyorsunuz bilmiyorum fakat keşke bu kitabı ilk (12-25) evrede okumuş olsaydım diye de içinizden geçiriyorsunuz çünkü ileride telafisi zor olan şeylerin de altını bilhassa çiziyor.

Kitapta neler yok ki; Doğu-Batı karşılaştırması veya önerileri, eksiklerimiz veya tamlarımız, çocuk gelişimi, insan kendisini nasıl yetiştirmeli, nasıl çalışılmalı, nasıl seyahat etmeli ve nereler görmeli, hangi müzeler bilhassa ziyaret edilmeli, eğitimde nasıl tercihler yapılmalı, ne izlemeli/ ne dinlemeli/ne okumalı ve daha birçok şey. Öneren kişinin emeğini ve hayatını göz önünde aldığınızda kitap bittiğinde sizin de elinizde bir liste oluşuyor ve eksikliklerimiz ortaya çıkıyor ve garip bir şekilde kitabı okuduğunuzda aynı zamanda motive olmuş da hissediyorsunuz.

Bir Ömür Nasıl YaşanırBirçok liste mevcut kitapta misal İlber Hoca’nın tavsiye ettiği 26 yabancı film, İlber Hoca’nın tavsiye ettiği 25 kitap veya İlber Hoca’dan 32 Klasik müzik albümü gibi listeler.

Kitap listesi açıkçası benim için en tamamlayıcı kısımdı hazır yaza dair okuma planı oluştururken faydalı bir içerik sağladı. Yeni yerlere gidecek olanlar için müzelerin olduğu liste de çok heyecan vericiydi şayet oralarda bulunursam şimdilik notları hazır bir şekilde. Ayrıca konuşma aralarında okunması gereken isimlerden de bahsetmesi ayrı bir notlar dâhilinde duruyor.
Velhasıl, yolumuzu eksiklerimizi görerek ve tamamlayarak gidiyorsak insan olmanın hakkını bir nebze verebiliyoruz demektir. Çünkü insanın bu dünyaya tamamlanmaya ve tamamlamaya geldiğini düşünüyorum.

İlber Hocanın sözleriyle de diyebiliriz ki:
-“… Kuşkusuz felaketi önlemek için her zamankinden daha sorumlu, daha mütevazı, daha ölçülü davranmak zorundayız.”

Yolunuzun kesişmesi dileğiyle.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
İlber Ortaylı
Kronik Kitap
288 sayfa, 2019

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir