Bir Müzisyenin Hikayesi

Müzik bütün varlıkların bildiği ve konuştuğu evrensel bir dildir. Bu dili kullanarak birçok şeyi anlayabilir ve anlatabiliriz. Bunun için müziği yüreğimiz ve düşüncelerimizle işleyip onu doğru bir forma kavuşturmamız gerekir. Eğer bu başarılabilirse müziğin dokunamayacağı hiçbir yürek yoktur. Her ne kadar bunları söylemek kolay olsa da müziğin doğru bir forma kavuşturabilmesi gerçekten zor ve uzun bir süreçtir. Ben de bir müzisyen olarak bu süreçten geçtiğime inanıyorum.

Müzik, hayatımda hep vardı ancak onun bendeki yerini fark edip ona kulak vermeye başlayalı sadece bir kaç yıl oldu. İlk başta kendime bir enstrüman seçtim ve onu öğrenmeye çalışarak yola başladım. Onu öğrendikçe müziğin ne kadar mucizevi bir şey olduğunu keşfediyordum. Notaları, onlar arasındaki bağları, bir şarkının oluşumunu, sözlerin müzikteki yerini, enstrümanların birbirleri ile olan ilişkilerini, maddelerin frekanslarını, makamların ve akorların insanlarda yarattığı duygulanımları ve daha bir çok şeyi anladıkça heyecanlanıyordum. Heyecanlandıkça daha fazlasına ulaşmak istiyordum. Artık müzik benim için vazgeçilmez hale gelmişti. Bu süreçte sadece müziği öğrenmekle kalmadım bende de bazı değişiklikler meydana geldi. Geçmişle kıyasladığımda artık insanları daha iyi hissedebildiğimi olaylar arasında daha farklı ilişkiler kurabildiğimi fark ettim. Müzik, hayatı hissetmemi ve anlamamı kolaylaştırdı. Müziğin bende oluşturduğu bu değişiklikleri fark edince bunu diğer kişilere de anlatmaya karar verdim.

Müzikle uğraşan bir kişinin kötü bir insan olamayacağını düşünüyorum. O yüzden müzik herkesin hayatında yer etmeli. İlk başlarda yapabildiğim, becerebildiğim kadarı ile müzik üretiyordum. Geliştikçe, müzikte kendime amaçlar edinmeye başladım. Bunlardan en yücesi, diğer insanları etkileyerek onların da müzik yapmasını sağlamak oldu. Bunun için ilk başta yakın çevreme, yaşadığım olumlu yöndeki değişikliklerden bahsettim. Kendilerinin iyiliği için onların da müzikle uğraşmalarını istedim. Onları müziğime dahil ettim. Müzik adına beraber bir şeyler yaparak heyecanlanmaları ve hoş vakit geçirmeleri için uğraştım.

Onlardaki olumlu duygulanımları hissedebiliyordum. Daha sonra, hayatlarında müziğe yer verdiklerini ve bunun onlar için gerçekten iyi bir şey olduğunu görebildim. O zamanlar etkileyebildiğim insan sayısı çok sınırlı idi. Daha sonra “Nasıl Çalınır?” videoları hazırlayarak daha fazla insana ulaşmayı amaçladım. Halen bu yönde çalışmalarımı sürdürüyorum. Yaptığım çalışmaların çok kaliteli olduğunu düşünmüyorum ancak yapabildiğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bunun da çalışmalarımı samimi kıldığını düşünüyorum. Her geçen gün müzikte keşfettiğim yeni şeylerle bir sonraki çalışmamın daha iyisi olacağını düşünüyorum ve bunun için uğraşıyorum. Sonuçta bu ömür boyu sürecek olan bir süreç. Bu yolda ilerlemek benim için keyif verici. Emin olun siz de müzikle uğraşmaya başladığınız ve bir şeyler ürettiğiniz zaman çok mutlu olacaksınız. Bu yüzden size de hayatınızda müziğe yer vermenizi öneririm.

[youtube id=”SVWiFTV8o-Y” width=”560″ height=”315″ position=”left”]

Tolga S. Karakaya

facebook.com/oppeslife
youtube.com/oppeslife
instagram.com/oppeslife
twitter.com/oppeslife

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir