Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakir’inin Olağanüstü Yolculuğu

Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakir’inin Olağanüstü Yolculuğu kitabı yazarın dünyaca tanınmasını sağlayan romanı olmakla birlikte yazarın yine çok sevilen ikinci romanı “Eyfel Kulesi Kadar Kocaman Bir Bulutu Yutan Küçük Kız” kitabını da sizlere Kitapcafe’de yaklaşık bir yıl önce anlatmıştım.

Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakir’inin Olağanüstü Yolculuğu’nda başkahraman Hint Fakiri (!) Ajatashatru, Hindistan’dan binlerce kilometrelik bir uçak yolculuğu ile Fransa’da bir İkea mağazasına gelir. Amacı çivili bir yatak almaktır. Kalacak yeri olmadığı için, uçak saatine kadar geceyi mağazada geçirmeye karar verir. Ancak işler umduğu gibi gitmez. Mağaza güvenliğine yakalanma korkusuyla girdiği dolap onun ülkeler arası yolculuğunun baş sebebi olur. Bu yolculukta karşılaştığı insanlar ve yaşadıkları, onun kendini yeniden tanımasını sağlar. Yolculuğu bittiğinde ise karşınızda bambaşka bir Ajatashatru vardır.

“Sannskritçede Ajatashatru, düşmanı doğmamış olan anlamına geliyordu. Ama artık adına ihanet etmeye ve düşmanları sürüsüyle biriktirmeye başlamış sayılırdı.”

Yazar Romain Puertolas’ın zengin hayal gücüyle yazdığı Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakir’inin Olağanüstü Yolculuğu kitabı sadece bir roman olmaktan öte misyonu da olduğunu hissettiren bir kitaptır. Alice Harikalar Diyarı’nı ve içinde barındırdığı felsefi öğeleri bilirsiniz. İşte yazar bu kitapla benzer bir alt yapı sunmaktadır.

Okurken eğlendirdiği şüphesiz; ancak anlattıkları üzerine düşünürken gülümsemeniz sık sık kesintiye uğrayabilir.

“Dostlarım, masraflarını Kraliçe’nin karşıladığı beleş bir turistik seyahat olarak kabul edin bunu” diye atıldı arkalardan bir ses ağır bir Rus aksanıyla. “Beni de r’leri yuvarlayarak söylediğim için bu uçağa tıktılar.”

Kitap mültecilik, ırkçılık, kapitalizm gibi birçok öğeye mizahi yaklaşımla eleştiride bulunmaktadır. Aslında üzerinde durduğu temel nokta ise bana göre “Ahlak”. Bireysel ahlak ve toplumsal ahlak yanında, toplumsal değerler, önyargılar, zenginlik ve fakirlik, inançlar, iyilik ve tabii ki aşk gibi birçok unsuru da barındıran bir kitap olan Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakir’inin Olağanüstü Yolculuğu, zaman zaman durağan bir hale bürünse de mizahi ve eleştirel yapısıyla okuyucuların ilgisini çekecektir, diye düşünüyorum.

Kitabın anlatımında aslına bağlı olarak çevirmen tarafından küçük kelime oyunları yapılmıştır. Bu da kitabı okurken daha eğlenceli hale getirmektedir. Kitapta bolca İkea, Cococola gibi markaların reklamının da yapıldığını belirteyim.

Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri’nin Olağanüstü Yolculuğu
Romain Puertolas
Can Yayınları
Türkçesi: Ebru Erbaş
240 sayfa, 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir