Bir Dünya Hikâyesi: AEDEN

“Masalla gerçeği ayırt edebilecek okurlara…” Azra Kohen.

Azra Kohen, söyleyecek sözü olan bir kadın. Kitaplarının birçoğunda karakterler üzerinden sizi bilgilendirmesi, kitabın altındaki dipnotlarla sizi araştırmaya yönlendirmesi bunların en açık örnekleridir. Ancak bunları tek taraflı yapmaz. Onun da yazmadan önce içeriksel anlamda bir hazırlık sürecine girdiğini görürsünüz. Çünkü kitaplarının içerisinde elementlerden, vücudun yapısından, astrolojiden, beyin sapından, florürden, psikolojiden, sosyolojiden, tarihten ve daha birçok alandan bahsederek sizi şaşırtır. Bunların bir roman içerisinde nasıl uyumlu bir şekilde verildiğine gelirsek de karşımıza sadece şu mesaj çıkar: Aslında her şey bir bütündür ve bir bütünlüğe hizmet eder. Bu yüzden bu farklı konular sanılanın aksine dağınık değil sadece bir bütünün parçalarını oluşturur.

Aeden kitabı da tam olarak bu mesaja hizmet etmek için yazılmıştır.

İlk olarak farklı bir dünyaya ve karakterlere uyandırır sizi Aeden. Bu yüzden de masalla gerçeği ayırt edebilecek okurlara adar kitabını yazarımız. Sonje ve Numi kendilerine özel özellikleriyle ve dünyalarıyla sizi karşılar. Bu dünya aslında Azra Kohen’in önceki kitaplarıyla da bir bütün oluşturur. Fi’yi anımsatır kitabın girişi yani insanın ilk çıkış noktasını, ham duygularını, ehlileştirilmemiş merakını. Ancak sonrası hep Çi’ye gider ve Çi’ye hizmete dönüşür yani kendi olabilme cesaretini göstermeye başlamaya dönüşür.

AedenFarklı bir gezegene ait olan Numi annesini bulabilmek için Sonje’nin de yardımıyla dünyaya gelir. Ancak nedenleri onları farklı bir yolculuğa çıkartır ve bambaşka bir yola dönüşür. Dünyaya geldiklerinde dünyalı olmadıkları gerek düşüncelerinde gerekse fiziksel yapılarında bellidir. Örneğin Sonje, canlılarla bağlantıya geçebilmekte ve onları harekete geçirebilmektedir, Numi ise güzelliğini bedeninde taşırken aklını insanlardan ayırabilmekte ve insan yapısını bildiği için birçok farklı durumları kontrol edebilmektedir. Kitapta aynayı kendimize tutan yön ise Numi’nin ve Sonje’nin dünyaya ve insanlara olan bakışıdır. Kitabı bireye ve topluma yönlendiren kısım tam olarak burada başlar. İnsanlığın kendinden uzaklaşmasına, kendi potansiyeline yabancılaşmasına, doğayı harap etmesine, insani ilişkilerin basitleşmesine ve daha birçok şeye kalemini değdirir Azra Kohen. Numi ve Sonje aracılığıyla insanların aslında insan olmadığını ve insansı olduğundan bahseder. Yani henüz evrimini tamamlamamış olduğunu bir güzel anlatır.

Neyi, niye, nasıl merak ettiğine dikkat et. Evren, merakla harekete geçer, düşünceyle genişler, korkuyla küçülür, analizle büyür, yargıyla son bulabilir. Merak ettiğin her şey senin kim olacağına yön verir.

İnsana dair tüm aşamaların bir deneyime dayandığını ve bütünlüğe hizmet ettiğini görmek kitabın ve yazarın genel fikridir. Elbette bunun engeline dayanan birçok şey de eleştirilir kitapta. Örneğin Numi’nin güzelliğinde kadının toplum içinde metalaşmasını, araçlaşmasını görürsünüz hani şu fiziksel özellikleri nedeniyle yarışa dönüşen güzellik yarışmaları gibi. Sonje’de ise doğayı dinlemeyi öğrenirsiniz ona kulak vermeyi ve onunla iletişime geçmeyi. Örneğin balinaları avlamak isteyen birçok avcı Sonje’nin balinalarla ortak bir algı yakalamasıyla yok olur. Bu durum elbette ülkede çok ses getirir ve tedbirler alınmaya başlanır. İnsanların hayvanlara ve doğaya yaptığı şeyleri kanun korurken, doğa ve hayvanlar aynı muameleyi insanlara yapınca –Sonje’nin aracılığıyla- Sonje ülkede hemen yakalanması gereken bir kişi haline gelir. Numi ise ülkenin en çok merak ettiği mankeniyken dünyada sayılı ailelerden olan bir ailenin sırlarını dünyaya ifşa ettiği için hemen yakalanması gereken biri haline gelir. Ancak Numi ve Sonje fiziksel özelliklerinin farklılığını burada avantaja çevirecektir.

Şaşırtıcı bir son beklemiyor sizleri zaten amaç da bu değil. Dünyamıza ait her şey zaten oldukça şaşırtıcı olduğu için daha fazlasına gerek olmadığını düşünmüştür Azra Kohen. Zaten hangi kurgu insanlığın insana ve dünyaya verdiği zarardan daha fazlasını yapıp şaşırtabilir ki!

Roman –hayal gücünüze bağlı olarak- kısmen fantastik ama bir o kadar gerçekçi. Bunun farkında olanlar için kitap bir yoldaş bununla yeni tanışanlar içinse yeni bir dönüşüm ve yolculuk olacaktır Aeden.

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

One thought on “Bir Dünya Hikâyesi: AEDEN

  • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 23:31
    Permalink

    Merak uyandırdı. Kaleminize sağlık:)

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir