Bir Delinin Hatıra Defteri

Gogol, Rus edebiyatının önemli isimlerinden ve Rus realizmin kurucularındandır.

Yazarın daha önce, Ölü Canlar kitabını okumuştum; ancak kurgunun güzel olmasına karşın hikayeye giremeyip sürekli kopmuştum. Bir Delinin Hatıra Defteri adlı kitabına bu ön yargıyla “Deliliğin olduğu yer ne kadar sıkıcı olabilir?” diyerek okumaya başladım. Yer yer kahkaha ile güldüğüm; belki de bu zamana kadar en eğlenerek okuduğum kitap oldu.

İlk hikâye kitaba ismini de veren ‘Bir delinin Hatıra Defteri’dir. Bu hikayede kahraman, kibirli bir patronun yanında çalışmaktadır. Bir gün patronun kızına aşık olur ve ona mektuplar yazmaya başlar. Patronu durumu öğrenir ve onu azarlar. Bunun üzerine hikâyenin kahramanı patrondan nefret eder. Bir yolunu bularak patronun evine gider. Genç kızın köpeğine yazdığı mektupları bulup okur ve kızın bir generalle evlendirileceğini öğrenir. Sonrası ise daha da trajikomik bir hal alır.

Kitapta Burun ve Palto adlı iki hikâye daha bulunmaktadır.

Bir Delinin Hatıra DefteriBurun hikâyesi, üst kademe memuru olan General Platon Kovalev’in bir gün uyandığında burnunu kaybetmesiyle başlar ve onu aramasıyla devam eder. Eğlenceli bir üslupla yazılmış gerçek dışı bir öyküdür.

Palto’da ise hikayenin kahramanı Akaki Akakiyeviç disiplinli ve çalışkan bir memurdur. Üzerindeki eski paltosu artık onu ısıtmaz ve yeni bir palto alması gerekir. Bunun için bir yıl boyunca hiçbir şey yemeden yapabileceği tasarruf ile ancak bir palto alabilecektir. Paltoyu yaptırır yaptırmasına fakat acı bir saldırıya maruz kalarak paltoyu çaldırır. Nereye gittiyse kimse yüzüne bakmaz; paltosunu bulması için başvurduğu kişiler onunla ilgilenmezler ve onların kötü sözlerine maruz kalır. Bu utançla daha fazla yaşayamayan Akaki ölür. Oysa ki her şey daha yeni başlamaktadır…

Gogol’un bu ünlü öyküleri birçok kez tiyatro oyunları olarak da sahnelendi. Bir oturuşta bitebilecek olan kitap eğlenceli olduğu kadar, aynı zamanda da bulunduğu dönemin koşullarını eleştiren, hicivli yapıda olan bir eserdir. Kitapta bulunan öykülerde Rus bürokrasisinin işleyişini, Rus toplumunun genel yapısını görebilirsiniz. Akıcı ve sade bir dil kullanılmıştır.

Gogol’u en güzel “hepimiz Gogol’un paltosundan çıktık” sözleriyle Dostoyevski anlatır.

Bir Delinin Hatıra Defteri
Nicolay V. Gogol
İndigo Yayınları
Türkçesi: Aziz Rüstem Kocayürek
120 Sayfa, 2017

One thought on “Bir Delinin Hatıra Defteri

  • 19 Aralık 2018 tarihinde, saat 12:36
    Permalink

    Okumami yeni bitirdim, bir insanin yavasca nasil kontrolu yitirebilecegi be bunu ne kadar da yogun seviyelerde yasayabilecigini anlatmis Gogol. Kahramanimizin hayati ve biyografisine dair cok az sey bulunan bu kitapta uzerinde durulan sey onun anormal beyninin urettikleri. Oneriyorum

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir