Bir Çift Yürek

“Her şeyin bir amacı vardır. Hiçbir şey raslantısal, anlamsız ya da yanlış değildir. Sadece yanlış anlamalar ve ölümlü insana henüz açıklanmamış sırlar vardır.”

“Bir Çift Yürek” kitabı “Marlo Morgan” ın (Amerikalı bir kadının) Avustralya’da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür.

Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle, “Gerçek İnsanlarla” birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkar. Bu süre boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir.

Dayanıklılığının hergün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukla birlikte ruhu da değişime uğrar.

Kitap okurken insana, “DUR” Nefes al, sakinleş ve devam et diyen bir kitaptır. Hatta Aborjinler çölde giderlerken aniden durduklarında, Marlo Morgan’da onlara “mola zamanı değil, neden durduk?” diye sorar. Yerli Reis der ki; “çok hızlı ilerledik, ruhlarımız geride kaldı, ruhlarımızı bekliyoruz.” çok etkileyici değil mi!
Yazar uzun bir müddet sonra kitabın bir kurgu olduğunu açıklayınca, bazı okuyucuları hayal kırıklığına uğratsa da, ben “kurgu” olduğuna inanmıyorum. Yazarın üzerine gelindiği için sanki biraz zoraki açıklama yapması gerektiğinden, bunu ilettiğini düşünüyorum. Tabii bu sadece bana ait bir his.

Ben kitabı okurken sadece “müthiş” diyorum her defasında, o kadar çok övgüyü hak ediyor ki, benim tarafımda… Nasıl etmesin şu cümleye bakarmısınız; “Gerçek gerçektir. Sen birinin canını acıtırsan, kendi canını acıtırsın. Birine yardım edersen, kendine yardım edersin. Kan ve kemik bütün insanlarda bulunur, farklı olan yürek ve niyettir.”

Morgan, bu yolculuğunda dünyanın başka bir yüzünü görüyor ve aslında iki yürek taşıdığını fark ediyor. Biri maddi dünyanın getirdikleriyle can bulan yürek, diğeri ise ruhani dünyanın getirdikleriyle can bulan onların tabiriyle ”Tanrısal Birlik’e ulaşmayı sağlayan yürek. Ve o ”Bir Çift Yürek”e sahip olduğunu keşfettiği an farklı bir dünyanın kapısını aralayarak, o ışıklı huzurda olduğunu hissediyor. Özüne doğru en güzel yolculukta ruhuyla bütünleşiyor.

Okurken, ara ara durup düşünüyorsunuz. İçinizi, yaşantınızı, düşüncelerinizi, yaşam tarzınızı, duygularınızı tek tek düşündürtüyor.

Ben okurken, kendime “böyle bir yolculuğa çıksam” derken, buluyorum. Tahammül gösterebilir miyim! Bence yolculukların hepsi bir dönüşüme hizmet ediyor, bir değişim rüzgarı ve sorgulama enerjisi yüklüyor.

“Gerçek insanlar, sesin var oluş nedeni olarak konuşmayı görmezler. Konuşmak, yürek ve akılla yapılır. Ses, konuşma amaçlı kullanıldığı zaman ortaya dökülenler boş sözlerdir, ruhsal içerikli olamazlar. Ses; şarkı söylemeye, kutlama yapmaya ve şifa vermeye yarar…”
“Sizleri ve yaşam biçiminizi anlamıyoruz, onaylamıyoruz ve kabullenemiyoruz ama yargılamıyoruz da” diyor, Aborijinler bizler için.

Yargılamamak! Hani işte tüm mesele bu diyesim var. Bunu başarabilsek, en çok da kendimiz için , kendimizi yargılamadan akabilsek o an da.. Çözüm dediğimiz hemen belirecektir karşımızda..

Yazar hakkında kısa bir bilgi vermeyi atlamayayım; Marlo Morgan / Paris’te doğmuş, emekli bir sağlık uzmanıdır. Avusturya yerlileri, Aborjinler, hakkında yazdığı makaleler ve son iki kitabıyla büyük beğeni kazanmış ve en çok satanlar arasında uzun süre yer almıştır.

Ben yazarın “Sonsuzluğun Mesajı” kitabını da okudum, o kitabını da çok sevdim. Bir Çift Yürek kadar etkisinde kalamasam da, döner döner okurum, çizdiğim satırları, kendimi düşlerin koynuna atarım, böyle bir dnüşüm, arınma yaşadığımı hissederim.

Anafikir ne dersek; Tüm varlıkların, evrensel birliğin bir parçası olduğunu anlarsak, dünyamızı sevgi ile varetmeye doğru adımlar güçlenir, yok oluştan bahsedilemez. Varolan her şey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır. Doğayla uyum içinde yaşamanın önemi, içsel bilgeliğimize inanmamızı ve bizi iç dünyamızla, doğayla başbaşa özümüze ulaşma yolunu hatırlatan kitap.

“Kendimi bağışlamayı, yargılamamayı, ama geçmişten ders almayı öğrenmem gerekiyordu. Bana kabul etmeyi, içten olmayı ve başkalarının da aynını yapabilmesi için kendimi sevmeyi öğrettiler.”

“Yenilikler, ancak onlar için yer açtığınız zaman yaşantınıza girebilirler.”

Bir Çift Yürek
Marlo Morgan
Klan Yayınları
211 sayfa, 2001

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir