Bir Bez Bırakma Hikâyesi

Bu kitabın yazanı 11 yaşında Lara Nur Meriç ve küçükken yaşadığı bez bırakma dönemini, mizahi bir dille ve ailesinin de desteğiyle kitap haline getirmiş. Takdire şayan olmuş.

Bez bırakma dönemi çocuk ve aile için zorlu bir süreç. Bu süreci ailelerin büyük buhran gibi değerlendirmekten ziyade daha sakin atlatmaları gereklidir. Uzmanların ilk şartı çocuklar için doğru zamanın kollanmasıdır. 18-30 ay arası çocuklar için doğru zamandır. Eğer sürece başlanıldıysa da istikrarlı bir şekilde devam edilmesi gereklidir, başlayıp bırakmak çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Uzmanlar, “tuvalet eğitimi” süresindeki çocuğunuza karşı sabırlı, hoşgörülü olun diye sürekli tekrar ederler. Bu sürede çocuklara bol bol güzel söz söyleyin denmesi de sürecin çok önemli ve kritik bir nokta olduğunun bir göstergesi bence.

Bez bırakma sürecini çocuklarımızın algısına ve durumuna göre yönetmeliyiz. Tuvalet eğitimine başlarken; zorlama olmadan, vaktini doğru ayarlayarak ve anlamlandırmasına yardımcı olarak geçirilen bir tuvalet eğitimi, çocuğun karakterinin daha sağlıklı bir temele sahip olmasına destek verecektir… Bu noktada hikâyeler yönlendirici olacaktır. Çocuklar hikâye kahramanlarıyla özdeşim kurduklarında, içinde bulundukları durumu içselleştirmesi daha kolaydır. Hikâye seven bir çocuğunuz varsa olayları hikâyeleştirin; elimdeki kitapta bu konuda size bir örnek teşkil edebilir.

Bir Bez Bırakma HikâyesiLara Nur, doğar doğmaz Popiş Bezi adlı bir kahramanla tanışır; iki yaşına kadar sürekli Popiş Beziyle birlikte odasını paylaşır, Lara Nur büyür ve Popiş Bezi’nin artık başka bebeklerin yardımına gitmesi gerekir ve temelli gider.

Kitap çok keyifli olmuş, çizimleri de küçük çocuklar için gayet güzel. Lara Nuru gayretinden dolayı tekrardan tebrik ediyorum, yaşı küçük fakat amacı büyük. Kitap, yukarıda da belirttiğim gibi ailelere destek niteliğinde. Kitabın sonunda ise iki kıymetli Psikolog tarafından ebeveynleri yönlendiren nitelikte kısa yazıyla karşılaşacaksınız.

Bez bırakma hikâyeleri henüz başlamayanlar, araştırın ve en çok da çocuğunuzu gözlemleyin, en doğru zamanı o belirleyecektir. Kolaylıklar dilerim.

Bir Bez Bırakma Hikâyesi

Lara Nur Meriç
Gün Yayıncılık
24 sayfa,2017

3 thoughts on “Bir Bez Bırakma Hikâyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir