Bir Başka Gökyüzü – Cath Weeks

Tarih:

Yazar:

Kategori:

“Elinden geliyorsa umudun gücüne tutun. Çünkü her an rüzgar çıkıp gökyüzü siyaha dönebilir. Ve güneş tamamen kaybolduğunda sonsuza dek o karanlığın içine hapsolabilirsin.”

Kitaptaki yolculuğum boyunca, “Görme engelli bir evladım olsa ne yapardım? Ona bir gökyüzü vermek, görmesini sağlamak için riskli de olsa ameliyat ettirir miydim?” sorularını kendime sorarken daha birçok şeyi sorguladığımı da fark ettim. Ben de anne Twlyla ile aynı karara vardım. Tüm engellere rağmen ameliyat edilebilmesi için elimden geleni yapar, tüm engelleri aşmaya çalışırdım.

İlham verici bir annenin görme engelli oğluna ışık olmak için çıktığı umut yolculuğunun hikayesini okurken, anne ve babanın çocuklarına duyduğu sevgiyi de okuyorsunuz. Söz konusu evladınız olduğunda, o çok büyük aşkla evlendiğiniz, onsuz yaşayamam dediğiniz hayat arkadaşınız ile nasıl düşman olabileceğinizi de.

“Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir? “

Bir Başka GökyüzüTwyla, Dylan ve onların doğuştan görmeyen oğulları Charlie Ross’ un yaşadıklarının akıcı bir dille ve tıbbı terimlere çok yer vermeden, sıkmadan okuyucuya aktarılmasını sevdim.

Dylan’ın annesi dinine çok bağlı ve kadercidir. Gelininin verdiği kararın tamamıyle Tanrı’ya karşı gelmek olduğunu savunur. Aynı görüşe sahip bir sürü insan da, Twyla’ yı sözlü, yazılı tehditlerle vazgeçirmek isterler. Charlie’nin tam ameliyata gireceği sırada, kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılması ile kurguya heyecan ve merak hakim olur. Kitabın başlarında, eşine desteği, sevgisi ile beni büyüleyen Dylan’ın olaylar geliştikçe tutarsızlıkları, annesinin etkisi altında kalması ve eşini günden güne yalnız bırakması, çok sinir bozucuydu.

“Aslında annelik, bir bakıma deliliktir demek hiç de yanlış olmaz. O delilik anları, kimi zaman çocuğun ani bir hareketle yola fırladığı anlarda kendini gösterse de genelde derin bir uykudaymış gibi kendini belli etmez, olduğu yerde gizlenip kalır.”

Anladım ki; herkes kendi geçmişi ve değerlerine göre veriyor kararlarını. Çünkü hiç kimse aynı geçmişe, aynı duygulara ve aynı kalbe sahip değil.

Beklediğim duygu yoğunluğunu tam anlamıyla alamasam da, etkilendiğim bir kitap oldu. Bir annenin herkese karşı dimdik ayakta durmasını, geçmişteki pişmanlıkların bir şekilde telafi edilmesi gerektiğini ve aile içindeki sırların neye mal olabileceğini merak ediyorsanız okuyun, derim. Yaşananlarda ve karakterlerde mutlaka kendinize ait bir şey bulacaksınız.

Bir Başka Gökyüzü
Cath Weeks
Arkadya Yayınları
Türkçesi: Bahar Yaldız Çelik
440 Sayfa, 2017

TAKİPTE KALIN

43,428BeğenenlerBeğen
547TakipçilerTakip Et
97TakipçilerTakip Et
583TakipçilerTakip Et

92. Oscar Ödüllerini Kazananlar (Oscar 2020)

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. Güney Kore yapımı Parasite En İyi...

Çift olarak mutlu yaşamanın küçük sırrı

“Bir gülümseme, kaşların çatılmasından oluşan yarayı iyileştirir.”Shakespeare Gülümseme, sevincin tezahüründen çok daha fazlasıdır. Gülümseme, bizi birbirimize bağlayan güç ve...

Tunuslu Ud Üstadı Dhafer Youssef ile Müzik Ziyafeti

Sufi geleneği ile birlikte mistik öğeleri günümüz modern caz arenasına ustalıkla taşıyan, doğu ezgilerini batının caz müzikleri ile harmanlayarak unutulmaz bir müzik şöleni...