Bir akşam akışı

Bir başka kaleme ait yazıların, gönlümde oluşturduğu tesiri yıkıyordum. Bunu da ancak yazarak, kağıda akıtarak yapabiliyordum. Güzel eserlerin tesirinde kalmak hoşuma gitmediğinden değildi elbet. Tesirinin geçmesini istemediğimden yıkayıp kağıda akıtıyordum etkiyi. Böylece benim gönlümden geçip gitsede kağıtta ebedileşip başkalarının beyninde ve en önemlisi benim gönlümde devam edicekti etkisi. Bu vesileyle sürekli hatrımda kalıcaktı yeni düşüncelere döl veren eşsiz sözler.

Kulağımda, konuşmaktan yorulmaya tepki olarak doğan cırcır böceklerinin sesi ritim tuttururken, diğer yandan ikinci derecede kalan şarkının yorgun melodisi… Hangisini dinlemeyi tercih etmeliyim konusunda kendime yorum üretirken bir de bu ikileme ortak çıkan köpeğimizin havlama sesleri başladı. Ahh ! Tabiki rahatsız değildim hiçbirinden. Fakat hepsinden, hepsinin birlikteliğinden şikayetçiydim. Sadece bir ses olmalıydı kulaklarımda. Hepsinin kulağımda dinlenmek için verdiği savaş beynimi yoruyordu. Bu üçünden yalnızca birine kendi müdehalemle son verebilirdim o da yazdıklarıma ahenk katan müziğimdi. Ve tekrar ikiye düşmüştü ses durumu. Galiba kararsızlık denizinde çırpınan beynime acıyarak susmuştu köpeğimiz. Ve ben vazgeçemedim her ikisinden de. Kulaklarıma pay etmiştim iki sesi de. Düşünerek yazarken, cırcır böceklerini; duygularımla sözlerimi boyarken ise şarkıyı ön plana çıkarıyordum kulaklarımda. Böylece seçim yapmama gerek kalmıyordu. Ve düşündüm de bazen seçim yapmak zorunda kalsak bile başka alternatifler bulabiliriz ve seçim yapma zorunluluğunu pasif hale getirebiliriz. Böylece isteklerimize erişme patansiyelini iki katına çıkarabiliriz. Yani bu da o an ki keyfimizi arttırır.

Aklıma çok değer verdiğim birinin sözü geldi. Bu ansızın aklıma gelişinin öncesi var mıydı bilinçaltı düşüncelerimde, bilmiyorum. Ama ansızın gelmişti işte. Demişti ki: ” Sonsuz mutluluk iki kişi ile mümkün. ” Gerçekçi bir düşünce ve evet, doğru da. Sonsuz mutluluk iki kişi ile sınırlı değildir tabi. İki kişi sadece sonsuz mutluluğu başlatmak içindir. Peki ya sonrası ? Daha güzeldir. Çogalır ve işte o zaman mutluluk sonsuzlaşır. İki kişinin dünyasına sonsuz mutluluğa yeni ve artı mutluluklar doğar. Sonsuzluğu devam ettiren bu artı mutluluklardır işte. İki kişinin birleşip bir bulut olması ve ardından birçok mutluluk yağdırması. Bir söz kendi kelimelerinden daha çok anlam taşır derinlerinde. Sözlerin derinlerine giden kapıyı aralayıp dipteki anlamları görebilenler bilir. Bu sadece sözler için geçerli değildir. Kendi psikolojilerinin üzerini suskunlukla örten insanlar, tek bir patlamayla boy vermiş olsa da temelde bombolarla döşenmiş olaylar ve daha arttırabileceğimiz birçok örnekler de dahildir bu düşünceme.

Kendi yazdıklarımdan sıyrılıp bir başka kaleme ait yazılara taşıyorum düşüncelerimi. Konar göçer hayat tarzını okumalarıma taşımış; bir esere konup, okuyup yeni bilgileri alınca bir başka esere göçen bir tarza sahibim. Fakat bu tarza kendimce ekler kazandırdım. Meselâ olur da bazı bilgileri unuturum diye konduğum yerleri de taşıyorum heybemde. Şahsi tanımımla dünyalar arası yolculuk yapıyordum. Çok iyi biliyordum ki bu yaptığım ücretsiz en kaliteli ve akılcıl yolculuktu. Yolculuk aralarında verdiğim molalarda hayat şartları fırsat kollayan düşmanlar gibi çirkefleşerek keyif kaçırıyordu. Zaten bu yüzdendi her defasında kitapların herhangi bir sayfasına ait dünyada uyuyup kalmam. Böyle böyle büyüyordu içimdeki dünya ve dış dünyamda bulanık ne varsa iç dünyama uyarlayınca netlik kazanıyordu yaşananlar. İçerim daima güvenliydi.

☆ ~ GECE ~ ☆

» gece052018

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Merhamet

Merhamet

İnsan yaratılırken her duygudan bir tutam katılıyor ruhuna. Sonra insan, tıpkı bir çocuk ya da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir