KitapKitap İncelemeleriKonuk Yazar

Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini

Kitabın yazarı Khaled Hosseini, Uçurtma Avcısı kitabı ile daha önce büyük beğeni toplamıştı. Yazar bin muhteşem güneş adlı eserinde de yine Afganistan’da yaşanan savaşın insanların hayatlarını nasıl mahvettiğini anlatıyor. Bunu yaparken de Meryem ve Leyla adındaki iki kadının hayatından kesitler sunuyor. Meryem, başkahramanlardan birisidir ve romanda Meryem’in yaşadığı yerin tasvirleri yapılarak başlanılmıştır.

Meryem hayata şansız başlayan çocuklardan bir tanesidir. Celil ile Nana’nın gayr-i meşru dünyaya gelen kızıdır ve bu yüzden hiç kimse onu istemez. Babası onu istemediği için annesi ile birlikte dışlanmış bir hayat yaşar. Meryem yaşadıkları acıya daha fazla dayanamaz ve babasının kapısına dayanır. Fakat babası onu kapı dışarı eder. Meryem eve döndüğünde ise onu daha kötü bir sürpriz beklemektedir. Annesi de artık bu acılara dayanamamış ve kendini öldürmüştür.

Bunun üzerine Meryem’in babası onu kabul etmek zorunda kalır fakat kurtulmak için de hemen planını yapar. Meryem’i hemen Raşit ile evlendirir. Zorla evlendiren Meryem zorlu bir sürece girecektir. Raşit önceleri Meryem’e iyi davranır fakat Meryem her seferinde çocuğunu düşürünce Raşit agresif tavırlar sergilemeye başlar. Diğer kahramanımız Leyla ise ailesinin tek kızıdır ve Meryem’in komşusudur. Yolları da bu şekilde kesişir. Afganistan’daki savaş nedeni ile Leyla iki abisini de kaybeder. Bunun üzerine aile daha fazla dayanamaz ve Afganistan’ı terk etme kararı alır. Terk edeceği sırada bir bomba ile Leyla hem annesini hem de babasını kaybeder. Bunun üzerine Leyla, komşuları ile kalmaya mecbur kalır.

Leyla Tarık isimli birisine âşıktır. Tek hayali onunla evlenmektir. Fakat Raşit’in gözü de bu genç kızdadır ve onu elde etmek için Tarık’ın öldüğünü Leyla’ya söyler ve onları birbirinden uzak tutar. Tarık’ın ölümü ile şok yaşayan Leyla durumu kabullenir ve sesini çıkarmaz. Daha öncesinde Leyla Tarık ile beraber olmuştur ve ondan hamile kalmıştır. Fakat Raşit’e bunu söylemez ve yalanına devam eder. Meryem ile Leyla ilk başlarda tartışsalar da zamanla anne kız gibi olurlar. Meryem olmayan evlat eksikliğini Leyla ile giderir ve hayatında yardımcı olur. Leyla’nın önce bir kızı, daha sonrada Raşit’ten bir oğlu olur. Aradan yıllar geçtikten sonra Tarık ile Leyla’nın yolları kesişir. Gerçeği öğrenen Leyla her şeyi Tarık’a anlatır. Fakat Raşit bunu öğrenir ve Leyla’yı öldüresiye döver. Bunun üzerine Meryem daha fazla dayanamaz ve Raşit’i öldürür. Kaçması için Leyla ve Tarık’a da yardımcı olur ve daha sonra yorulduğu hayatından kurtulmak için suçunu itiraf eder. Asılarak idam edilir.

Tarık ile Leyla çocukları da alarak mutlu bir hayata başlarlar fakat Leyla Meryem’i asla unutamaz. Leyla yine hamiledir ama bu kez çok mutludur. Tarık’la isim aramaktadırlar Erkek ismine karar veremezler ne olsun diye. Ama kız olursa Leyla hangi adi koyacağını biliyor. MERYEM….

Bin Muhteşem Güneş
Khaled Hosseini
Everest Yayınları
430 sayfa

Güray Özdemir
https://www.instagram.com/gryozdm01/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)