Bilinçaltı Zihindeki Engelleri Nasıl Kaldırır?

Zor bir durumla karşılaştığınızda, önünüzü açık görmüyorsanız, ne yapabilirsiniz? Çözüm, sorunun içinde yatar. Her soru içerir. Bilinçaltınızdaki Sınırsız Zeka her şeyi bilir ve görür. Cevabı bilir ve sizin için ortaya çıkar… ama dinlemelisiniz! Bilinçaltınızın dürtülerini kusursuz bir güvenle takip etmelisiniz. Bu zihinsel tutumuzu kazandıktan, içinizdeki yaratıcı zekanın sizin için mutlu bir çözüm getireceğine inandıktan sonra, aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bu tür bir zihinsel tutumun bütün işlerinize düzen, huzur ve anlam kazandıracağından emin olun.

Bir Alışkanlık Nasıl Yaratılır Ya da Kırılır?
Hepimiz alışkanlık yaratıklarıyız. Alışkanlık, zihnimizin bir fonksiyonudur. Yüzmeyi, bisiklete binmeyi, dans etmeyi ve araba kullanmayı, bunlar bilinçaltımıza kaydolana kadar bilinçli bir şekilde tekrarlaya tekrarlaya öğrendik. Sonra bilinçaltının otomatik alışkanlık eylemi devreye girdi. Bu “ikinci doğa” olarak da bilinir. Bu, bilinçaltının “birinci” doğayı oluşturan düşünce ve eylemlere verdiği tepkidir. Kendi alışkanlıklarımızı yaratırsak, bundan sonra iyi alışkanlıklarımızı ve kötü alışkanlıklarımızı seçebiliriz. Eğer olumsuz bir düşünceyi ya da eylemi belirli bir süre boyunca tekrarlarsanız, kendinizi alışkanlığın zorlaması altına sokarsınız. Bilinçaltının yasası zorlamadır.

İstediğiniz şeyi ne kadar istiyorsunuz?
Hikayeye göre, genç bir adam Sokrat’a nasıl bilge olunabileceğini sormuş.
“Benimle gel.” demiş Sokrat. Delikanlıyı alıp nehre götürmüş, başını suyun altına sokmuş. Delikanlıyı havasız kalana kadar orada tutmuş. Sonra bırakmış.

Delikanlı doğrulunca, Sokrat ona sormuş: “Başın suyun altındayken en çok neyi arzuladın?”
“Hava arzuladım.” demiş delikanlı. Sokrat başını yavaşça salladı. “Bilgeliği de, kafan suyun içindeyken havayı arzuladığın kadar arzuladığında, ona sahip olursun.”

Aynı şekilde siz de,
– hayatınızdaki belli bir engeli aşmak için yoğun ve samimi bir istek duyduğunuzda,
– bir çıkış yolu olduğuna dair kesin karara vardığınızda
– bunun takip etmek istediğiniz yol olduğuna kesin olarak inandığınızda
zafer mutlaka sizin olacaktır.

Eğer gerçekten zihinsel huzura ve iç sükunete sahip olmak istiyorsanız, mutlaka olursunuz. Size ne kadar haksızlık edildiği, patronunuzun ne kadar adaletsiz davrandığı, birinin size ne kadar kötü olduğunu kanıtlaması önemli olmaz. Zihinsel ve manevi güçlerinizin farkında olduğunuzda, bütün bunlar bir anlam ifade etmez. Ne istediğinizi bilirsiniz ve nefret, öfke, kin ve kötü niyete sahip hırsızların (düşüncelerin) huzurunuzu, uyumunuzu, sağlığınızı ve mutluluğunuzu çalmasına izin vermezsiniz. Düşüncelerinizi hayattaki amacınızla tanımlama alışkanlığını edindiğinizde, insanlar, koşullar, haberler ve olaylar artık sizi üzemez. Amacınız huzur, sağlık, ilham, uyum ve bolluktur. Şu anda içinizde bir huzur nehrinin aktığını hissedin. Düşünceniz elle tutulup gözle görülemeyen güçtür ve siz onun size iyilik, ilham ve huzur vermesini tercih edersiniz.

“Eğer kendinizi yıkıcı bir alışkanlıktan kurtarmak istiyorsanız, yüzde elli bir iyileştiniz demektir. Kötü alışkanlıktan kurtulma arzunuz bunu sürdürme ihtiyacınızdan daha büyük ise, tam anlamıyla iyileşmenin bir adım ötenizde olduğunu görüp çok şaşıracaksınız.”

“İşinizde terfi etmek istiyorsanız, işvereninizin, şefinizin ya da sevdiğiniz birinin bu terfi nedeniyle sizi tebrik ettiğini hayal edin. Bu resim canlı ve gerçek olsun. Sesi duyun, mimikleri görün ve gerçekliğini hissedin. Bunu sık sık yapmaya devam edin; zihninizi sürekli bununla meşgul ederseniz, sonunda dileklerinizin gerçekleştiğini görmenin keyfini yaşarsınız.”

Bilinçaltının Gücü
Joseph Murphy
Koridor Yayıncılık
288 sayfa, 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir