Bilimi Ve Dünyayı Değiştiren 52 Kadın: Dikbaşlılar

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY)tarafından Bilim ve Yaşam Öyküsü kategorilerinde yayımlanan Dikbaşlılar: Bilimi ve Dünyayı Değiştiren 52 Kadın başlıklı kitap raflardaki yerini aldı. Longshot Magazine editörü Rachel Swaby’un kaleme aldığı kitap, Akın Emre Pilgir tarafından Türkçeye kazandırıldı.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Dikbaşlılar: Bilimi ve Dünyayı Değiştiren 52 Kadınkitabını yayımladı. Bilim ve Yaşam Öyküsü kategorilerinde yayımlanan kitap, Longshot Magazine editörü Rachel Swaby tarafından kaleme alındı. Türkçeye Akın Emre Pilgirtarafından kazandırılan kitapVirginia Apgar’dan Barbara McClintock’a, Chien-ShiungWu’dan Sophie Kowalevski’ye, HedyLamarr’a 52 kadının öyküsüne yer veriyor.

Dikbaşlılar: Bilimi ve Dünyayı Değiştiren 52 KadınRachel Swaby’nin eğlenceli kaleminden süzülen 52 yaşam öyküsü, bilimi ve dünyayı değiştiren 52 bilim insanının uğradıkları haksızlıklara ve ayrımcılığa karşı bilime tutunduklarını aktarıyor. Swaby’nindikbaşlıları bir yandan DNA’nın yapısını çözüyor, doğanın kanunlarını baştan yazıyor ya da yepyeni bir bilim dalı kuruyor; diğer yandan alay ediliyor, görmezden geliniyor ve hakarete uğruyor. Farklı dönemlerden ve bambaşka coğrafyalardan gelen 52 kadın başkalarının kanaatlerine değil, bilime inanmaktan asla vazgeçmediği aktarılıyor.

Dikbaşlılar: Bilimi ve Dünyayı Değiştiren 52 Kadın
Yazar: Rachel Swaby
Çeviren: Akın Emre Pilgir
ISBN: 978-605-2116-24-1
Barkod: 9786052116241
Ana Kategori: Bilim, Yaşam Öyküsü
Sayfa Sayısı: 312

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir