Tüm zamanların en iyi resimleri

Tarih boyunca çok geniş bir konu ve akım yelpazesinde o kadar çok resim olmuştur ki, seçimin şimdiye kadarki en iyi resimlerle sınırlandırılması zor olabilir. Tarihin en iyi resimlerinden oluşan bu liste, en iyi Barok dönemi sanatını, en ünlü Rönesans resimlerini ve hatta en ünlü portreleri içeriyor. Bu listedeki resimlerden bazıları Picasso veya Frida Kahlo gibi tanıdık isimlere sahip ünlü sanatçılardan olsa da, tanımadığınız sanatçılardan Jan Brueghel gibi tanıdığınız bazı klasik resimler de bulabilirsiniz.

1

The Starry Night / Yıldızlı Gece

1

Yıldızlı Gece, Hollandalı ressam Vincent van Gogh tarafından yapılan yağlı boya tablo. Ressam tabloda; kendisinin sanatoryumdaki odasındaki pencereden, Saint-Rémy-de-Provence köyünün gece vakti görünüşünü resmetmiştir. Van Gogh, en ünlü eserlerinden olan bu tabloyu; gün boyunca hafızasından yapmıştır.

2

The Creation of Adam / Adem'in Yaratılışı

0

Âdem'in Yaratılışı, Sistine Şapeli'nin tavanındaki ünlü bir fresktir. Michelangelo tarafından 1511 dolaylarında yapılmıştır. Fresk, Hristiyanlık'ta Kitab-ı Mukaddes'in Yaratılış bölümünde, Tanrı Baba'nın ilk insan Âdem'e hayat üflemesi konusunu betimler.

3

Girl with a Pearl Earring / İnci Küpeli Kız

0

İnci Küpeli Kız, Hollandalı ressam Johannes Vermeer'in başyapıtlarından biri olan tablodur. Adından anlaşılacağı gibi odak noktası bir inci küpedir. Lahey'de, Mauritshuis'de sergilenmektedir. Kimi zaman "kuzeyin Mona Lisa'sı" ya da "Hollandalı Mona Lisa" olarak adlandırılır.

4

The Last Supper / Son Akşam Yemeği

0

Son Akşam Yemeği ya da Son Yemek, 15. yüzyılda Milano'da Leonardo da Vinci tarafından Duke Lodovico Sforza'nın isteği üzerine yapılmış fresktir. Hıristiyan inanışına göre, İsa Mesih'in Romalı askerlerce tutuklanmasından bir gün önce havarileriyle yediği son akşam yemeğini ifade eder

5

Mona Lisa

0

Mona Lisa, İtalya'nın Floransa şehrindeki Rönesans sırasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresidir. Resim halen Paris'teki Louvre Müzesi'nde Francesco del Giocondo'nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergilenmektedir.

6

The Lady of Shalott / Shalott Leydisi

0

Shalott Hanımı, İngiliz ressam John William Waterhouse tarafından 1888 tarihli bir tablo. Alfred'in sona ermesinin bir temsilidir, Lord Tennyson'ın aynı addaki 1832 şiirinin. Waterhouse, bu karakterin üç farklı versiyonunu 1888, 1894 ve 1915'te çizdi. onun erken çocukluk dönemi.

7

Liberty Leading the People / Halka Yol Gösteren Özgürlük

0

Halka Yol Gösteren Özgürlük, Fransız resim sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilen yağlı boya tablo. Fransız romantik ressamlarından Eugene Delacroix tarafından yapılmıştır. 1830 senesinde Kral 10. Charles’in devrilişine yol açan üç günlük halk ayaklanmasının anısına yapılmıştır.

8

The Birth of Venus / Venüs'ün Doğuşu

0

Venüs'ün Doğuşu, İtalyan ressam Sandro Botticelli'nin 1482–1486 yılları arasında tuval üzerine tempera ile çizdiği tablodur. Tabloda, Venüs'ün ergen bir kadın olarak denizden doğarak kıyıya çıkışı betimlenir. Dünyanın en bilinen resimlerinden biri olan tablo, Floransa'daki Uffizi'de sergilenmektedir.

9

The Garden of Earthly Delights / Dünyevi Zevkler Bahçesi

0

Dünyevi Zevkler Bahçesi Hollandalı ressam Hieronymus Bosch'un 1503 ve 1504 yılları arasında yaptığı bir tablodur. Bir triptik olan eser 1939'dan beri Madrid'deki Prado Müzesi'nde bulunmaktadır. Bu ünlü tablonun sol panelinde, Adem ile Havva ve harikulâde hayvanlar eşliğinde cennet tasvir edilir.

10

The Night Watch / Gece Devriyesi

0

Gece Devriyesi ya da Yüzbaşı Franz Banning Cocq ve Milis Birliği, Hollandalı ressam Rembrandt van Rijn'in 1642 yılında tamamladığı tablosudur. Ressamın en çok bilinen eserlerinden biri olan bu tablo, Amsterdam'daki Rijksmuseum'da sergilenmektedir.

11

The Scream / Çığlık

0

Çığlık veya orijinal ismiyle Skrik, Norveçli ressam Edvard Munch tarafından yapılan 1893 tarihli tablo. Sanat Tarihi'nde orijinal adı Boğuntu dur. Birçok eleştirmene göre Munch'un en önemli çalışmasıdır. Resim orijinali 84 cm x 66 cm boyutlarındadır.

12

The Ninth Wave / Dokuzuncu Dalga

0

Dokuzuncu Dalga, Ermeni asıllı Rus marinist ressam İvan Ayvazovski'nin 1850'te tamamladığı tablo. Eser, şu anda Sankt-Peterburg'taki Rus Devlet Müzesi'nde sergilenmektedir

13

The Persistence of Memory / Belleğin Azmi

0

Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler, İspanyol sanatçı Salvador Dalí tarafından 1931 yılında yapılan ve en bilinen eserlerinden biri olan tablo. 1932 yılında 250 Amerikan doları karşılığında satılan tablo, 1934 yılından bu yana New York'taki National Museum of Art'ta sergilenmeketdir.

14

The Anatomy Lesson of Dr. Nicolaes Tulp / Dr. Nicolaes Tulp'un Anatomi Dersi

0

Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi, Rembrandt'ın 1632 yılında, yağlı boya ile tuval üzerinde çizmiş olduğu tablo. Eser Mauritshuis Müzesi'nde sergilenmektedir. Tabloda o dönem yılda sadece bir kere düzenlenen anatomi dersi resmedilmiştir.

15

Arnolfini Portrait / Arnolfini'nin Evlenmesi

0

Arnolfini'nin Evlenmesi, ressam Jan van Eyck'e ait, 1434 yılında yapılan yağlı boya tablo. Resim sanatının nadide örneklerindendir.

15 soru cevaplandı!


Tüm zamanların en iyi resimleri

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)