Tüm Zamanların En Büyük Tenorleri

Latince'de "tutmak" anlamına gelen tenere'den gelen "Tenor"ismi, 1250 ve 1500 yılları arasındaki Ortaçağ ve Rönesans Polifoni'sinde, ister ses bazında, ister müzik aleti bazında olsun; tenorlar, ses skalalarının temelini oluşturmuşlardır. Diğer tüm sesler, tenorlara göre sınıflandırılmıştır. En tiz ya da ince erkek sesine verilen isimdir ve sıralamada baritonun hemen üstünde yer alır.

1

Luciano Pavarotti (İtalya)

0

Luciano Pavarotti, İtalyan tenor. Modern opera dönemindeki en önemli ses sanatçılarındandır. 1935 yılında İtalya'nın Modena şehrinde doğdu. İlk müzik deneyimini şehrindeki koroda, babası Fernando ile yaşadı. Gençken, babasıyla Gioachino Rossini'nin adı verilen koroyla birlikte Galler'e gitti.

2

Enrico Caruso (İtalya)

0

Enrico Caruso, ünlü İtalyan tenor, opera solisti. 1898 yılında Milano'da, prömiyerinde başrol oynadığı Umberto Giordano'nun yapıtı Fedora'daki rolüyle dikkatleri üzerine topladı.

3

Jussi Björling (İsveç)

0

Johan Jonatan "Jussi" Björling İsveç tenoruydu. 20. yüzyılın önde gelen opera sanatçısı olan Björling, uzun yıllar New York’ta Metropolitan Operası, Londra Kraliyet Operası ve Milano’da La Scala da dahil olmak üzere Avrupa’nın büyük opera salonlarında gösteriler yaptı.

4

Fritz Wunderlich (Almanya)

0

Friedrich "Fritz" Karl Otto Wunderlich, Mozart repertuarını ve birçok Alman türküsü söylemesiyle ünlü Alman lirik tenordu. 35 yaşındayken bir kazada öldü.

5

Franco Corelli (İtalya)

0

Franco Corelli, 1951-1976 yılları arasında büyük bir uluslararası opera kariyerine sahip olan bir İtalyan tenordu.

6

Lauritz Melchior (Danimarka-Amerika)

0

Lauritz Melchior, Danimarkalı-Amerikan opera sanatçısıydı. 1920'lerin, 1930'ların ve 1940'ların ünlü Wagnerian tenörüydü ve o zamandan beri ses tipinin özü olarak kabul edildi. Kariyerinin sonlarında, Melchior sinemalarda, radyo ve televizyonda göründü. Ayrıca çok sayıda kayıt yaptı.

7

Carlo Bergonzi (İtalya)

0

Carlo Bergoni, İtalyan opera tenoruydu. Bazı bel canto ve verismo rollerini yapıp kaydetmesine rağmen, her şeyden önce, bestecinin yeniden canlandırmasına yardımcı olduğu daha az bilinen eserleri içeren Giuseppe Verdi'nin operalarıyla ilişkiliydi. Ek olarak, kariyeri boyunca kırktan fazla başka rol söyledi.

8

Alfredo Kraus (İspanya)

0

Alfredo Kraus Trujillo, özellikle operanın bel canto rollerine getirdiği sanat eserleri ile bilinen Kanarya adalarından seçkin bir İspanyol tenordu.

9

Plácido Domingo (İspanya)

0

José Plácido Domingo Embil, ya da daha yaygın bilindiği şekliyle Placido Domingo, güçlü ve dramatik sesiyle ünlenmiş İspanyol tenor. Tenorluğun yanı sıra orkestra şefliği yapan ve konserlerde de yer alan Domingo, Washington Ulusal Operaevi'nin de genel direktörüdür.

10

Sergei Lemeshev (Rusya)

0

Sergei Yakovlevich Lemeshev, en tanınmış ve sevilen Rus operatik lirik tenörlerinden biriydi.

10 soru cevaplandı!


Tüm Zamanların En Büyük Tenorleri

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)