Dünyaca Ünlü Tablolardaki 10 Gizli Mesaj

Sanat ürünleri sadece ilham vermekle kalmaz; zaman zaman bir gizem de sunar. Pek çok sanatçı, çalışmalarına ilk bakışta anlaşılması güç olan küçük detaylar ekler veya yapıtları aracılığıyla bir mesaj bırakır. İşte bu gizem dolu mesajlar taşıyan tablolardan 10 tanesi.

1

The Creation Of Adam / Adem'in Yaratılışı

Tüm zamanların en ünlü tablolarından birinde saklanan bilimsel bir sır var. Tanrı, Adem'e ilk yaşam kıvılcımını vermesini temsil eden bu eser, Michelangelo tarafından boyanan Sistine Şapeli'nin tavanında bulunur. Tanrı'nın ve meleklerin arkasındaki akan kırmızımsı kahverengi pelerin, insan beyninin aynısıdır. Araştırmacılar, vertebral arter (Tanrı'nın ve yeşil fularının hemen altındaki meleğin temsil ettiği) ve hipofiz bezi gibi bazı parçaları bile seçebildiler. Michelangelo'nun bunu neden yapmış olabileceği konusunda birçok teori var; biri beynin Tanrı'ya ilahi bilgiyi Adem'e iletmesini temsil ettiğini. Bununla birlikte, daha popüler bir teori, Michelangelo'nun beyni kilisenin bilimi reddetmesinin gizli bir protestosu olarak yaptığını ileri sürüyor.

2

Arnolfini'nin Evlenmesi / Arnolfini Portrait

On beşinci yüzyıl sanatçısı Jan van Eyck, ünlü Arnolfini Portresi'ne gizlice girme isteğine karşı koyamadı. Çok da gizli olmayan bu kendini tanıma eyleminde, Van Eyck, iki kişinin arkasındaki Latince duvarda “Jan van Eyck burada 1434” yazdı. Fakat bu resimdeki diğer iki figür çok az dikkat çekiyor. Duvardaki aynaya yakından bakarsanız, aynada damat ve gelinin yansımaları dışında tam karşılarında ortada duran iki ayrı kişinin daha varlığı seçilir. Bu kişilerin de o anda evlilik yemini eden çiftin şahitleri olması olasıdır.

2 soru cevaplandı!


Dünyaca Ünlü Tablolardaki 10 Gizli Mesaj

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)