Da Vinci’nin nn tanınmış yapıtlarından 10 tanesini ve hikayelerini hazırladık.

Leonardo di ser Piero da Vinci, Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtlarından 10 tanesini ve hikayelerini hazırladık.

1

Mona Lisa (1503-1519)

1

Mona Lisa, İtalya'nın Floransa şehrindeki Rönesans sırasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresidir. Resim halen Paris'teki Louvre Müzesi'nde Francesco del Giocondo'nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergilenmektedir.

2

Son Akşam Yemeği (1495-1498)

0

Son Akşam Yemeği ya da Son Yemek, 15. yüzyılda Milano'da Leonardo da Vinci tarafından Duke Lodovico Sforza'nın isteği üzerine yapılmış fresktir. Hıristiyan inanışına göre, İsa Mesih'in Romalı askerlerce tutuklanmasından bir gün önce havarileriyle yediği son akşam yemeğini ifade eder.

3

Vitruvius Adamı (1490)

0

Vitruvius Adamı, ünlü ressam Leonardo da Vinci'nin günlüklerinin birinde bulunan, aldığı notların yanında çizdiği bir eskizdir. 1492 yılında yapıldığı düşünülmektedir.

4

Kırmızı Tebeşir Otoportresi (1490 - 1515-16)

0

Uzun dönem otoportre olarak adlandırılan ve kırmızı tebeşirle resmedilen uzun saçlı, sakallı yaşlı insan figürünün Leonardo da Vinci'yi tasvir ettiği düşünülüyordu. Fakat bazı uzmanlar çizilen insan figürünün Leonardo da Vinci olamayacağını, çünkü ünlü ressamın 67 yaşında öldüğünü ve figürün 67 yaşındaki birinden bile daha yaşlı gözüktüğünü söylüyor.Buna göre kırmızı tebeşirle çizilen insan figürü aslında Leonardo da Vinci'nin farklı özellikleri olan insanları çizime döktüğü defterinde bulunan bir resim.Bazıları ise otoportrenin aslında Leonardo da Vinci'nin 80 yaşına kadar yaşadığı bilinen babası ve amcasını ya da yaşlanması durumunda nasıl gözükebileceğini tasvir ettiğini belirtiyor.

5

Kayalıklar Bakiresi (1483-1486)

0

Kayalıklar Bakiresi, Leonardo da Vinci'nin Kutsal Bakire Meryem'i kayalıklardan oluşan bir dehlizde tasvir eden iki ayrı tablosudur.

6

La Scapigliata (1500 - 1510)

1

La Scapigliata tablosunda Leonardo da Vinci, boynu eğilmiş bir kadını hafif fırça çizimleri ile tasvir ediyor. La Scapigliata çizimindeki kadının Kayalıklar Bakiresi'ndeki Hz. Meryem tasvirini andırması, çizimin Kayalıklar Bakiresi için bir tür model görevi görmüş olabileceğine işaret.La Scapigliata, "saçı dağınık" anlamına geliyor ve genç bir kadının dağınık saçları yansıtılıyor. Son derece titizlikle resmedilen başa oranla omuz daha hafif çizimlerle aktarılmış.

7

Kakımlı Kadın (1489–1491)

1

Mona Lisa‘nın bu dünyadaki en büyük rakibi olan bu resim Leonardo da Vinci’nin yaptığı dört kadın portresinden biridir. Eser, ressamın sayılı tamamlanmış esleri arasındadır. Resimdeki portreye konu olan genç kadın ise Cecilia Gallerani’dir. Bu portre çizilirken 16 yaşında olan Cecilia’nın kucağındaki “Ermein” denilen hayvan Türkçe’de as ya da kakım olarak bilinen bir gelincik türü. Bu hayvanın diğer gelinciklerden farkı, sadece kışın tüylerinin tamamen beyaza dönmesi. Bu özelliği ile de saflığı ve temizliği temsil ediyor.

8

Salvator Mundi (1490-1500)

0

Salvator Mundi, İsa'nın Salvator Mundi olarak betimlendiği tablodur. 2005 yılında yeniden keşfedilmesinden bu yana, önde gelen akademisyenler tarafından Leonardo da Vinci'nin bir eseri olarak atfedildi. Bu atıf, diğer uzmanlar tarafından tartışılmaktadır.

9

Ginevra Benci'nin Portresi (1474-1478)

0

Günümüzde ABD'nin başkenti Washington D.C.'deki National Gallery'de sergilenen Ginevra Benci'nin Portresi, Leonardo da Vinci'nin Batı Yarımküre'de sergilenen tek eseri.Leonardo da Vinci'nin ilk eserlerinden biri olan Ginevra Benci'nin Portresi, ünlü ressamın kariyeri boyunca kullandığı alışılmadık yöntemlerden bazılarını barındırır.Kuzeyli kompozisyonlardan etkilenerek çizilen eserde Leonardo da Vinci geleneksel profildense üç çeyrek görünüm yöntemini kullanarak genç kadını tasvir etti. Böylelikle, tablosunu bu kompozisyonla boyayan ilk İtalyan sanatçı oldu.Leonardo da Vinci daha sonra çizdiği Mona Lisa tablosunda da bu geleneğini sürdürdü ve bu yöntem portre ressamlığı için standart haline geldi. Tablonun üzerinde bulunan parmak izleri, Leonardo da Vinci'nin eseri parmaklarıyla da resmettiğinin en açık kanıtı.

10

Hz. Meryem ve Oğlu Azize Anne ile (1503-1519)

0

Bazı uzmanlar Hz. Meryem ve Oğlu Azize Anne ile tablosunu, Leonardo da Vinci'nin son eseri olarak değerlendirir. Hz. Meryem ve Oğlu Azize Anne tablosunda Azize Anne, kızı Hz. Meryem ve Bebek İsa resmediliyor

10 soru cevaplandı!


Da Vinci'nin nn tanınmış yapıtlarından 10 tanesini ve hikayelerini hazırladık.

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)