Beynin Başarabileceğini Biliyor, Sana Da Anlatsın mı?

Uzun zamandır başarı ve öğrenme ilgili çalışmalarını yürüten, gerek sosyal medya üzerinden gerekse kendi web sitesi üzerinden paylaşımlarda bulunan Eğitim Koçu Özgü Güler’in ilk kitabı mart ayı itibariyle raflarda yerini aldı.

Özgü Güler, öğrenmeye yönelik olarak kimi zaman kendiliğinden keşfettiği kimi zaman araştırarak, duyarak, eğitimini alarak edindiği bilgi, beceri ve deneyimlerini öğrencilere ve ailelerine aktararak gelişimlerine katkı sağlamıştır.Kitabını da bu bilgi birikimlerinden ve deneyimlerinden yola çıkarak hazırlamıştır.

Kitapta şimdiye kadar bilmediğiniz birçok öğrenme tekniğinden bahsedilmekte ki bunlardan ikisi olan “Studdy-buddy” ve “Koku”yu Türkçeye kazandıran da Özgü Güler’dir. Koku tekniğinin beni oldukça şaşırttığını söylemeliyim.

Kitabın felsefesi; “başarmak istiyorsan önce buna inanmalısın, sonra eyleme geçmelisin.”

Beynin Başarabileceğini Biliyor, Sana Anlatsın mı?

Yazar, kitapta ilginç tespitlerde ve araştırma bulgularına dayanarak çeşitli başlıklarda bu durumu açıklamıştır. Örneğin; stres başarıyı olumsuz etkiler, cümlesinin sıklıkla duyuyoruz veya söylüyoruz. Oysa başarıyı etkileyen stres değil, stresin başarıyı etkilediği düşüncesidir, demektedir. Bunun gibi birçok ilginç tespit bulabilirsiniz.

Başarıya giden yolda öğrenme ile ilgili birçok farklı teknikten ve stratejilerden bahsetmektedir. Bu ipuçlarından bahsederken üzerinde durduğu ortak nokta ise hangi tekniği uygularsanız uygulayın, dikkat süresini temel alarak çalışmayı bölümlere bölmek ve mola vermek.

Bana ilginç gelen detay “öğrenmenin duygularla ilişkisi” olduğunu belirtmesi ki kitapta yer alan detayları okudukça hak verdim.

Yazar anlattığı örneklere günlük yaşamdan ve kendinden bahsederek yer vermiştir.

Beynin Başarabileceğini Biliyor, Sana Anlatsın mı?

Sadece öğrenme tekniklerinden değil, çalışma ortamı, egzersiz ve beslenme gibi unsurlardan da bahsetmiştir. Bunların dışında kişisel gelişim, arkadaşlık gibi konulara da değinerek bireyin yaşantısıyla ilgili kendini gözden geçirme imkânı veren testler ve ipuçları da sunmaktadır.

Kitabında bolca görsele yer vererek okumayı anlaşılır ve görsel kodlamayı destekler nitelik kazandırmıştır.

Kısaca kendinizi sınayacağınız testleri, anlamanızı kolaylaştıracak görselleri ve konulara ilişkin ipuçları ile zihninizde ışık yakacak bir kitap.

“Bu yolculuk inançla başlar fakat eylemle devam eder.”

Beynin Başarabileceğini Biliyor, Sana Anlatsın mı?

“Bilgiye yalnızca bir kez maruz kalmak öğrenmeyi değil yalnızca anlamayı sağlar.”

“Öğrenci iki derse çalışacaksa önce birini bitirir, sonra diğerine geçer. Fakat dönüşümlü çalışma bize ‘Eğer iki derse çalışacaksan ikisini iç içe çalış’ diyor.”

“Bir öğrencinin yapabileceği en büyük hata hazırladığı programın yalnızca derslerden ibaret olmasıdır.”

“Ailemle ya da aileme rağmen başarabilirim.”

Beynin Başarabileceğini Biliyor, Sana Anlatsın mı?

“Doğru insanlarla birlikte olursan bu fırtınadan olmayı isteyeceğin insan olarak çıkarsın.”

“Zihninizi ancak ona, gerçekten size ait olan bir neden sunabilirseniz ikna edersiniz.”

Beynin Başarabileceğini Biliyor, Sana Anlatsın mı?

Özgü Güler
Cezve Kitap
128 Sayfa, 2018

Beynin Başarabileceğini Biliyor Sana da Anlatsın Mı?

3 thoughts on “Beynin Başarabileceğini Biliyor, Sana Da Anlatsın mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir