Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Benjamin Button, anne babasının o doğmadan önce kurduğu hayalleri yerle bir ederek ‘utanç’ kaynağı olarak 70 yaşında bir ihtiyar olarak doğar.

Babası onun erişkin olduğunu görmezden gelip kimlik yaşına göre hareket etmesini bekler. Bu, Benjamin için çok zor bir durumdur. Babası onun küçük bir çocuk gibi hareket etmesini beklerken o kütüphaneden kitaplar okumakta ve büyük babası ile zaman geçirmekten hoşlanmaktadır.

Yaşadığı toplumun iticiliğine ve babasının ona karşı olan utancına rağmen hayata tutunur. Aşık olur, evlenir, orduya katılır ve bir oğlu olur.
Ancak insanların başlangıçta rol yaptığını düşündüğü yaşıyla ilgili gerçek, zaman geçtikçe onu korkutsa da bulunduğu her yaşın tadını çıkarır.

Benjamin, garip bir şekilde zamanı tersine yaşamaktadır. İnsanlar yaşlanırken zaman döngüsünde tersine yol alarak gençleşir.
Günün birinde ise kendi oğlu ebeveyni olur. Bu durum onu incitse de yine de içinden geldiği gibi yaşamaya devam eder.

Kitapta Benjamin ‘in yerinde olsam nasıl davranırdım diye düşünebiliyorsunuz. Birçok kez Benjamin’i anladığınızı ve onun için üzüldüğünüzü hissedebilirsiniz. Çünkü farklı yaşlarda hissettiği ile fiziksel gerçekliğinin aykırılığı, toplumsal rollerini yerine getirirken kendinden beklenen ile yapmak, yaşamak istedikleri arasında seçim yapmak zorunda bırakılması gibi ikilemli bir hayatın güçlüğünü görebiliyorsunuz.

1921 yılında F. Scott Fitzgerald tarafindan yazıldıktan 87 yıl sonra Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi filme dönüştürüldü. 2008 yılında gösterime giren film En İyi Görsel Efekt Oscar’ı, En İyi Yapım Tasarımı Oscar’ını aldı. Brad Pitt ‘in Benjamin Button’a hayat verdiği film ülkemizde de beğeniyle izlenmiştir.

Kitapla film arasında farklılıklar mevcut. Ancak itiraf etmeliyim ki filmini kitabından daha çok beğendim ve anlamlı buldum.

Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi
Francis Scott Fitzgerald
Zodyak Kitap
80 sayfa, 2014

TAKİPTE KALIN

43,428BeğenenlerBeğen
548TakipçilerTakip Et
97TakipçilerTakip Et
584TakipçilerTakip Et

Harekete geçmemek sebebiyle yok olmuş bir geleceği tasvir eden ünlü resimler

Museo del Prado (Prado Müzesi) yakın zamanda Madrid'deki 2019 BM İklim Değişikliği Konferansı'na eş zamanlı olacak şekilde tasarlanmış Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) ile...

Sanat tarihinin en ikonik eserlerini minik broşlara işliyor.

Nakış sanatçısı Ira Pashkevych, sanat tarihinin en ünlü eserlerinden bazılarını elinizde tutabileceğiniz minik tekstil ürünlerine çeviriyor. Büyük bir titizlikle tasarlanmış her bir küçük ilmek,...

92. Oscar Ödüllerini Kazananlar (Oscar 2020)

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. Güney Kore yapımı Parasite En İyi...