KitapKitap İncelemeleri

Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum

Yazarın, kendisi tarafından kaleme alınan “Ben Nojoud 10 Yaşında Bir Dulum” ifadesi, her bir kelimesini bana sorgulatan bir kitap oldu. Ben-10 yaşında-dul. Bu üç kelime birbirine ne kadar da aykırı duruyor. Aynı cümlede harmanlanması ve vücut bulması oldukça manidar.

Kitap Yemen’de yaşayan henüz 10 yaşındayken evlendirilmek üzere otuzlu yaşlarındaki bir adama satılan Nojoud’ un hikâyesini kendi kalemiyle bizlere gösteriyor. Daha çocuk olan, istekleri, ihtiyaçları, masum ve sevimli bu güzel yavrucağın iç hesaplaşmalarını, kaygılarını, korkularını okurken gözyaşlarıma engel olamadım. Engel olmaya da çalışmama gerek yoktu. Aktı gitti, yolunu buldu. Bu kadar küçük bir yaşta, üstlerine yüklenen sorumlulukların varlığı, Nojoud’ un dünyasında, itici bir güç olarak yerleşiyor. En başta Nojoud, yaşadığı yer olan Yemen’ i tanıtıyor. Coğrafi özelliklerini betimleyerek şemamızı besliyor.
Sonrasındaki bölümlerde ailesini tanıtarak her bir fert ile sanal bir iletişim kurmamıza yardımcı oluyor. Dikkatli okuyunca Nojoud’ un yaşadığı bu travmatik yaşantının onun hayatını etkileme serüveninin hızına yetişemediğini farkettim. Ne yazıkki bir çocuk olarak bu döngünün merkezinde yer almanın ağırlığını, yazarın kaleminden okumak farklı bir tat veriyor. Ama ACI BİR TAT. ..

“…Annem sessiz kalıyordu. Üzgün ama kaderine boyun eğmiş bir hali vardı. Sonuçta Yemenli kadınların çoğu gibi onunki de düzenlenmiş bir evlilikti. Kimse ondan iyi bilemezdi, ülkemizdeki sıkıntıyı kadınlar çeker, emirleri erkekler verirdi. Bu durumda beni savunmak, baştan kaybedilmiş bir savaş olacaktı.”

NE ACI… VE DAHASI…

“Babamın sözleri kafamda yankılanıyordu. Beslenecek bir boğaz eksilir… demek onun gözünde bir yüktüm ve sırtından atmak için karşısına çıkan ilk fırsattan yararlanmıştı. Doğru, her zaman sahip olmak isteyeceği uslu küçük kız olmamıştım. Ama saçmalıklar yapmak çocukların doğasındadır, öyle değil mi ve ben onu bütün kusurlarına rağmen seviyordum, üstüne sinen kötü kat kokusuna, bizi birkaç lokma ekmek dilenmek için ısrarla sokağa göndermesine rağmen.’’

Nojoud, kalbinize saplanabilecek nitelikte öyle sorularla nokta atışı yapıyor ki, kalbimin ağrıdığını hissettim. Ben bir zafer hikâyesi okudum. Gayet akıcı ve yüzeysel bir biçimde anlatılarak verilmek istenen mesaj açık bir biçimde sunuluyor. Evet ayrıntılı değil, ama kime göre neye göre diyelim. Bence Nojoud Ali’nin yaşadıkları, mahkeme, boşanma ve yeni hayatına adapte olma süreci ve buna ek olarak azmini, mücadelesini en sonunda kitap haline getirmiş ve bizlerle paylaşmış olması, cesareti karşısında fazlasıyla saygı duydum. Her şeyden önce ‘’ ben burdayım’’diyen, varoluşunu gerçekleştirme çabasında bulunan Nojoud’ un kendisine saygısına, direnişine şapka çıkartıyorum. Ayrıntılı ya da değil…
Aslolan yaşadıklarını bizlerle paylaşma tercihidir. Nasıl yazmış olursa aktarması benim için çok özeldi. Okuyucu olarak kendimi garip bir biçimde değerli hissettim. Eserin gerçek olduğunu bilmek beni daha fazla etkiledi. Okurken birçok duyguyu bir arada yaşadığımı fark ettim. Öfke, mutluluk, kızgınlık ve nicesi… Ders çıkarılması gerektiğini düşündüğüm eserin dikkatimi çeken bir yönü de, ajite edilmeden durumun olduğu gibi yansıtılması diyebilirim.

Çaresizlik, korku, endişe, öfke, itilmişlik, karanlıkta kalmış olmanın ağrısı, sevgi ve ait olma, saygı, güvenlik, ihtiyacının en dipte kalıp, çocuk yaşta karşılanmaması tüm çıplaklığıyla okuyacaksınız.

Yalnız bir eleştiri de bulunmak istiyorum:

Kitabın kapağında yer alan ‘’ Bir Çocuk Gelinin Dramı’’ ifadesi kabul edilebilir türden değil. Çünkü ;

ÇOCUKTAN GELİN OLMAZ !!!

Olsa olsa bunlara meyleden pedofililer vardır. Pedofili, en az 6 aylık bir süre boyunca, kişide ergenlik dönemine girmemiş bir çocukla ya da çocuklarla cinsel etkinlikte bulunma ile ilgili yoğun, cinsel yönden uyarıcı fantezilerinin, cinsel dürtülerinin ya da davranışlarının yineleyici bir biçimde ortaya çıkmasıdır denilebilir. Bu kavram akademik bağlamda ayrıntılı olarak ele alınabilir. Yalnız şu an Nojoud’ un hikayesi kapsamında incelediğimiz için bu bilgi yeterli olacaktır. Şimdilik bu kadarıyla noktalayalım. Akıp giden yapısı ile okunmasını tavsiye ederim.

Ben Nojoud 10 Yaşındayım ve Dulum
Nojoud Ali
Martı Yayınları
208 sayfa, 2016

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı