Ben Büyüyorum Serisi

Ayça, Ren kitaptan çıkan “Ben Büyüyorum” serinin başkarakteri. Ayça’da her çocukta olduğu gibi bazı olguları yaşayarak öğreniyor. Ayça, bazen paylaşmayı, dişlerini fırçalamayı sevmiyor ama öğrendikçe çok mutlu oluyor ve seviyor.

Ben Büyüyorum serisi, toplamda dört güzel kitaptan oluşuyor. Korkunç Banyo. Eyvah Dişler! ,Hepsi Benim, Günaydın Herkese!

Korkunç Banyo: sudan korkan bir çocuğunuz mu var? O halde onu ayça ile tanıştırın. Aslında ilk başta Ayça da sevmez banyoya girmeyi ve kafasından su boşaltılmasından hiç hoşlanmaz. Ancak kedisi Sütlaç ile eğlenceli bir hale gelen banyo işkence olmaktan çıkar. Eminim sizin evdeki minikler de “cesur” olmayı Ayça ile öğrenecektir. Banyodaki sulu oyunlardan keyif alacaktır.

Eyvah Dişler! : biz ebeveynler üç yaşından itibaren çocuklarımızı diş fırçalama olayıyla (macunsuz olarak!) tanıştırmak zorundayız. Daha sonrasında eğlenceli oyunlarla ve çocuklar için şekilli fırçalarla onların bu olayı alışkanlık haline getirmeleri kaçınılmaz olacaktır. Ancak bunu sevmeyen çocuklar da var. Ve yine Ayça onlara öyle tatlı bir şekilde öğretecek ki diş fırçalamak yerini eğlenceye bırakacak.

Hepsi Benim: üç yaş itibariyle miniklerde “kıskançlık” ve “hepsi benim” deme yönleri gelişmekte. Şu an benim çocuğumun da tam olarak yaşadığı durum bu. O yüzden bu kitabı gece-gündüz okuma sırasında ilke yerleştirdim. Ayça arkadaşlarıyla oyuncaklarını paylaşmak istemez, ancak görür ki evine gelen arkadaşları bambaşka oyunlar üretir ve birlikte neşeyle oynar. Hal böyle olunca Ayça da dâhil olmak ister ve paylaşmanın keyfine varır. Arkadaşları gidince “yalnız” oynanan oyunların bazen pek keyif vermediğini anlar. Sizin evinizde de sendromlu minikler varsa Ayça ve Sütlaç onları bekliyor. Paylaştıkça güzelleşen oyunlarla mutlu olacaklar.

Günaydın Herkese! : çocukların fiziksel gelişimi kadar sosyal gelişimi de çok önemlidir. İnsanlarla ilişki kurmanın, ilişkiyi sürdürmenin ve ilişki becerilerinin gelişmesinde Ayça yardımcı olacak onlara. Okula giderken, arkadaşlarıyla vedalaşırken hangi kelimeleri kullanması gerektiğini ve nasıl hitap etmesi gerektiğini miniklere güzel çizimlerle gösteriyor.

Ancak dile getirmeden de edemeyeceğim yaşanan çocuk istismarları ve çocuk kaçırmaları hepimizde kendimizi dışarı çevreden soyutlamak ve kendi kabuğumuzda yaşamaya yönlendiriyor. Umarım bir daha bu gibi durumlar yaşanmaz çünkü insan dışarı çıkmaya ve çocuğuna “oğlum, kızım arkadaşınla tanışabilirsin veya teyzeye, amcaya yardımcı ol” demeye korkar olduk!

Kitapların hepsi çok güzel ve birbirinden keyifli. Sizler de Ayça ve Sütlaç’ı seveceksiniz. Okumaya geçen çocuklarınız için de ilk okuma kitabı olacaktır düşüncesindeyim. Kitapların yazanı, Müge Çiçekyüzlü hanımefendiye teşekkür ediyorum. Kitapların hepsi uzman Gelişim Psikologu tarafından gözden geçirilmiş ve sizlerin okumasına sunulmuştur. Keyifle okuyun ve okutun dilerim.

Ayça! Ayçaa! Söyle bakalım yarın ne anlatacaksın bana?

Ren Çocuk

Ben Büyüyorum Serisi

Müge Çiçekyüzlü

16 sayfa, 2018

One thought on “Ben Büyüyorum Serisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir