Belki şurada küçük mutlu bir ağaç vardır!

Bir dönemin fenomeni olan Bob Ross hızlı resim yapma tekniğini geliştiren ve Dünya’ya yaymada en başarılı isimdir şüphesiz.

TRT’de “Resim Sevinci” adlı programda herkes görmüştür bu sempatik, bonus saçlı Florida doğumlu amcamızı… Babasıyla beraber marangoz olarak çalışmış ve işaret parmağını kaybetmiş olsa da paleti tutuşuyla bunu hiç fark ettirmemiştir.

Sanat konusunda otoriteler Bob Ross’un çizdiği resimlerin sanatsal bir değeri olmadığını söyleseler bile 1 saat içinde yaptığı harika eserler ile izleyenlere resim aşkını aşılayan tek ressam olmuştur.

Ayrıca “Belki şurada küçük mutlu bir ağaç vardır” sözü zihinlere kazınmıştır.

Resim yaparken güzel anlatım dili ile öğretici eğitime dönüşen ve esprili sözleri izlerken sıkılmadan izletebilen bir amcamızdı. Resimlerinin hayretle neye dönüşeceğini sabırsızlanarak beklemek hayal gücümüzü geliştirirdi ve resmi herkesin yapabileceğine inandırırdı.

Bob Ross

Çok garip ki bu kadar yetenekli bir ressamın gereksiz olduğunu düşünenler bile vardı. Malum kıskançlık zor zanaat! Kim bilir Bonus saçlı Bob amcamız sayesinde resme ilgi duyup ressam olan ne kadar insan vardır?

Maalesef 53 yaşında kanser illetinden bu dünyadan göçmüş ve toplamda 25000-30000 kadar eserini bizlere bırakmıştır.

Son olarak kulağına giden “resim sanatını basitleştiriyor, sadece manzara yaparak” diyenlere cevaben;“Evet, ben manzara resimleri yapıyorum. Çünkü doğanın bin bir güzelliğini ve bu kusursuz dengeyi insanlara aktarmak hoşuma gidiyor. Siz güzelliklerin farkına varın, yeter.” demiş ve son noktayı koymuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir