Behzat Ç. – Her Temas İz Bırakır

Emrah Serbes ismini çokça duyduğumuz ve sevilen bir yazar. Daha önce hiçbir kitabına başlama ihtiyacı hissetmemiştim açıkçası. Ya da başlamayı düşünmeye vakit bulamamıştım diyeyim. Behzat Ç. ‘nin 10. Yıl özel baskısı çıkınca almadan duramadım. Şu sıralar özlediğim Ankara’da geçiyor olması da beni çekti. Ve sonrası iyi ki ‘lerle doluydu.

İyi ki kitabı almışım, iyi ki kitabı okumuşum, iyi ki yazarı tanımaya bu kitaptan başlamışım ve iyi ki diziyi doğru düzgün izlememişim.

Behzat Ç.Mükemmel bir Türk polisiyesiydi. Karakterler, olayın gizemi, heyecanı, adım adım çözülmesi, Behzat ç. , olaylara bakış açısı her şey eksiksizdi. Üç yüze yakın sayfada Betül’ün doğum gününde intihar etmesi olayının üstünde durmasının yanı sıra Behzat Ç.’nin kızıyla karısıyla iş arkadaşlarıyla, devletin büyük adamlarıyla, onu durdurmak isteyenlerle yaşadıkları, örümceğin kusursuz bir şekilde işlediği ağ gibi örülmüştü. Akıcı ve usta diliyle kendini okutturuyor ve merak ettiriyordu. Eğer okumadıysanız her türden sevenlere öneririm.

Kızılay, Sakarya Caddesi, SSK İş hanı, Dil-Tarih, Atakule, öğrenci evleri… Ve Emniyet… Cinayet Masası. Behzat Ç., “yeni müktesebata” uyum sağlayamamış, lambur lumbur, “dişli” bir başkomiser. Müzik dinlemez, polis telsizi dinler. Kitap okumaz, gazeteye spor sayfasından başlar. Herhangi bir siyasi görüşü yok. “İçimizden birinin” üçüncü sayfa haberlerine yansımış hali gibi, adı bile tam değil. 1. Amatör’de duran toplara iyi vuran bir stoperken, topçuluğu bırakıp başkalarını tekmelemeye başlamış. Mesela beş lira için kalbinden adam bıçaklayanları, on üç yaşında kızlara tecavüz eden, namus için en yakın akrabalarını vuranları…

Kendi adalet anlayışı bakımından sorun yok; “it uğursuz” kimdir, belli gibi görünüyor… Ama acaba öyle mi? Behzat Ç.’yi ve onun adalet duygusunu da rahatsız eden işler olabiliyor bazen hayatta… At izinin it izine karıştığı bir cinayet… Kim, niye öldürsün bu kızı? Hem niye bu şekilde? Siyaset karışmış desek?.. Garip… Öğrenci âlemine, başka âlemlere, ama asıl polis âlemine dikiz atan, entrikası bereketli bir polisiye…

Behzat Ç. – Her Temas İz Bırakır
Emrah Serbes
İletişim Yayınları
299 sayfa, 2006

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir