KitapKitap İncelemeleri

Beden Dili

Beden dili denildiği zaman hepimizin aklında canlanan ve günlük hayata entegre ettiğimiz birtakım davranışlar vardır. Bu davranışlar hakkında yüzlerce belki binlerce kitap yazılmıştır. Bu kitapların birçoğunun kültürel etmenleri göz ardı ettiğini ve yüzeysel bağlamda incelediğini düşündüğümden çoğu zaman mesafeli yaklaşmışımdır. Örneğin; bir kültürde erkeklerin ele ele tutuşması normal ve samimiyet göstergesi olarak karşılanırken bir başka kültürde gereksiz ve saçma diye nitelendirilebilir. Bu yüzden birçok kitapta daha çok batı kaynaklı beden dili üzerinde durulması tüm bunların evrenselliğini zedelemektedir. Tüm bunların aksine, eserde beğendiğim nokta, yazar Navarro’nun eski bir FBI ajanı olması, kendi profesyonel deneyimlerini aktarması, ve Princeton Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi alan Marlin Karlins’in bilimsel çalışmalarının senteziyle meydana getirilerek kitabın yazılmasıdır.

Tüm bu bilgiler aktarılırken bilimsel verilere dayandırılarak, birtakım analizler ışığında anlatılarak okuyucuya sunulması ayrı bir önem ifade etmektedir. Aynı zamanda, kitapta yaşanmış hikâyelerin varlığı da kafanızda canlandırabilmeniz adına yaralı olacaktır diye düşünüyorum. Beden dili denilen olgu, görülmenin ötesinde gözlemlenerek ve bütünsel olarak değerlendirilerek sonuçlanabilecek bir davranışlar örüntüsüdür. Örneğini, rahat, rahatsız, öfkeli, stres altında, mutlu, yalan söyleyen, kaygılı insanların ne tür mikro ve makro ifadelerde bulunduğunu aktarması açısından başarılı buldum. Beynimizin en önemlim sistemlerinden birisi olan limbik sistem ile ilgili ayrıntılı açıklamalar ve örnekler de yer almaktadır.

Kitapta verilen örnekler bazı yerlerde ve durumlarda kadın- erkek olarak ayrılarak anlatılmıştır. Mesela, gergin yahut stresli bir durumda erkekler kravatlarına boyun çukurlarına dokunma eğiliminde bulunurken, kadınlar da boyun çukurlarına ve takılarına dokunma eğiliminde bulunurlar. Bununla ilgili yazarın daha ayrıntılı birçok tespiti de yer almaktadır. Ayrıca, istismara uğrayan çocukların ne tür davranışlarda bulundukları, suiistimal edildikleri hallerde ne gibi tepkiler verdikleri ve hangi beden diline dikkat etmememiz gerektiği üzerinde çok önemli ve işlevsel açıklamalar da mevcuttur. Tüm bunların yanında, insanların beden dilinde başarılı olabilmeleri ve bunu günlük hayata aktarabilmeleri için neler yapmaları gerektiğiyle ilgili de önemli ipuçları var.

Navarro, bilimsel tespitlerle doğru bildiğimiz yanlışlara da atıfta bulunuyor. ‘’ Gözler yalan söylemez’’ tezi yerine ‘’ Ayaklar yalan söylemez’’ diyerek akla ve mantığa uygun yaptığı açıklamalarla şahsen benim dikkatimi çekti. Yazarın, aktarımlarını yaparken, günlük hayattan örnekler vermesi, açıklaması hafızanıza da kazanıyor. Kitabın içerisinde resimlerle beden dili örneklerinin de yer alması görsel hafızanızda yer etmesi bakımından okuyucuya fayda sağlayacaktır. Evrensel davranışların da olduğunu söylediği noktaları sağlam temellerle gerekçelendirmesini beğendim. Çok yönlü bakmanıza yardımcı olacak şekilde anlatıldığını düşünüyorum. Akıcı olduğunu düşündüğüm bir kitap. Size tavsiyem elinize bir kalem alıp önemli bulduğunuz ve işinize yarayacak yerlerin altını çizmenizdir. Bir roman ya da gazete gibi okumayın derim. Faydalı olması dileğiyle, keyifli okumalar…

Beden Dili
Joe Navarro
Alfa Yayınları
300 sayfa

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)