Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları
Ransom Riggs

Önce sayfa6’dan sonra farklı bir çeviri ve şahane bir kalın kapakla İthaki’den çıkan kitap şu sıralar çok konuşuluyor. Öncelikle dış görünüşü ve içerisindeki resimler itibariyle korku-gerilim kitabı gibi düşünülse de değil. Bu sadece fantastik bir kitap. Mart’ta Tim Burton tarafından çekilen filmi gösterime girecek ki bu da kitabı bir an önce alıp okumanız için büyük bir sebep. Kısaca konudan bahsedip kendi yorumuma geçeceğim.

Jacob Portman dedesinin sevgisi ve gizemli, tuhaf masallarıyla büyümüş bir çocuktur. Dedesinin ona gösterdiği tuhaf çocukların gerçek olabileceğini düşünmemiştir o zamana kadar. Arılarla yaşayan çocuk, havalanan kız, koca bir kayayı yerden kaldıran oğlan… Bunlar tuhaf çocuklardır ve dedesinin yetimhaneden arkadaşlarıdır.

Jacob büyüdükçe dedesini sevmeye devam eder ama ona inanmaya bir son verir. Onun trajik ölümü sonrası ormanda gördüğü bir yaratık ise dedesine tekrar tamamen inanması için yetmiştir. Ama derdini bir türlü kimseye anlatamaz. Annesi ve babası ona psikolojik yardım aldırırlar. Jacob ise inatla dedesini garip bir canavarın öldürdüğünü söylemektedir.

Bir gün psikoloğunun da izniyle dedesinin çocukluğunu geçirdiği yetimhaneye, dünyanın diğer ucundaki o ıssız adaya babasıyla gitmesine karar verilir. Orada dedesinin anlattığı şeyleri göremeyince düzelecektir ebeveynlerine göre. Ama Jacob’ın tek amacı dedesinin son sözleri doğrultusunda Bayan Peregrine’i bulmaktır.

BAYAN PEREGRİNE’İN TUHAF ÇOCUKLARIBu ilginç adada kimse yetimhanenin olduğu yere geçmek istemiyor ve uzak duruyorlardır. Ama Jacob yetimhaneyi bir iki kere ziyaret eder. Sonra tesadüfler eseri bir tünelden geçerek zamanda geriye 1940’a gider. Jacob Bayan Peregrine’i bulmakla kalmaz dedesinin zamanında arkadaş olduğu tüm tuhaf çocuklarla da tanışır. Hem dedesiyle ilgili gerçekleri öğrenecektir hem de dedesini öldüren canavar gibilerden yetimhaneyi korumaya çalışacaktır.

Yurtdışında bu serinin üç kitabı bulunuyor. Bizde sanırım ikincisi çevrilmiş ama henüz basılmamış durumda.

1.Miss Peregrine’s home for peculiar children
2.Hollow city
3. Library of Souls

Bu kitabın arka kapağına biraz göz atmışsanız Hipsterların Harry Potter’ı denmiş olduğunu görürsünüz.

Harry Potter’a benzeyen bir yönü var elbette. Jacob’ın ait olduğunu bilmediği bir yeri sonunda bulması ve ona orada kurtarıcı gözüyle bakılması. Harry’nin de aynı şekilde büyücü olduğunu bilmemesi ama aslında Voldemort’u yok eden kurtarıcı olarak görünen biri olması.

Ama aralarındaki muazzam farklılık da bu kitabı Harry Potter kadar sevmememe neden oldu. Harry’nin büyücü olduğunu bilmeden önceki yaşamı katlanılmazdı. Jacob’ın ise anne babasıyla rahat bir hayatı vardı. Sadece sıkılıyordu. Harry Hogwarts gibi muhteşem ve hala özendiğimiz bir yere gitmişti. Jacob ise asla olmak istemeyeceğim pis karanlık bir yetimhaneye ve tuhaf çocukların yanına gitti. Bu açıdan kitapta isyan edip “Niye uğraşıyorsun ki Jacob?” dediğim çok yer oldu.

Kısa sürede bitirmeme rağmen çoğu kez kitaba odaklanamadım. Evet, akıcıydı ve neredeyse iki günde bitti ama okurken bazı kısımlarda kendimi zorladım. Çok heyecanlı anlatılabilecek yerlerin yeterli yazılmadığını düşünüyorum sadece. Ama seriyi okumayı tamamlayacağım. Çünkü nefret etmedim ama bayılmadım da. Evet devamını çok merak etmiyorum ama kitapların arasındaki resimlere bakmak için okumak istiyorum.

Bu arada o eski resimlerin de hepsi koleksiyonculardan toplanmış gerçek resimlermiş ve çok azının üstünde rötuş yapılmış.

Kitap Açıklaması
Gizemli bir ada
Terk edilmiş bir yetimhane
Tuhaf fotoğraflar

16 yaşındaki Jacob, dedesinin başına gelen felaketin ardından hiç bilmediği bir adada keşfe çıkar. Burada Bayan Peregrine ait bir çocuk yuvasının darmadağın olmuş kalıntılarıyla karşılaşır. Evin metruk koridorlarını, yatak odalarını araştırırken duyduğu bir sesle dehşete düşer, gördüğü şeyin peşinden koşarken birden zamanın hiç akmadığı, diğer insanların asla göremeyecekleri bir dünyaya ayak basar.

Akıllardan çıkmayacak eski fotoğraflarla bezenmiş bu roman yetişkinlerin, gençlerin ve karanlıkta geçen bir serüvenden haz duyan herkesin hoşuna gidecek.

Baskı Bilgileri
360 sayfa
2013 tarihinde, Sayfa6 Yayınları tarafından yayınlandı
399 sayfa
2015 tarihinde, ithaki tarafından yayınlandı

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

4 thoughts on “Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

 • 19 Kasım 2015 tarihinde, saat 07:03
  Permalink

  Güzel bir kitaba benziyor, çok da güzel anlatmışsınız okuma listeme aldım.
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • 19 Kasım 2015 tarihinde, saat 11:44
   Permalink

   Çok teşekkürler. ?

   Yanıtla
 • 5 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:45
  Permalink

  Kitap efsaneeeee filminde de güzel canlandırılmış

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir