Bay Mozart Uyanıyor

Klasik müzik sevgimin sebeplerinden biri olarak gösterebileceğim kişidir, Mozart. Dante’nin yolun yarısı saydığı otuz beş yıllık ömrüne sığdırdığı 626 beste ile çoğu büyük bestekarın ortak görüşünde ‘Tek Besteci’dir Viyanalı besteci. 1791 yılında kendi yatağında sebebi hala tartışma konusu olacak şekilde gözlerini hayata yumar. Aklında ise henüz bitiremediği büyük eseri Requiem’i vardır. Hatta bir rivayete göre ölüm döşeğinde bile ağzı ile Requiem’de çalacak davulların seslerini çıkarmıştır. Ancak kalan zamanı Requiem’i tamamlamasına yetmez ve ölümünden sonraki yıllarda birçok besteci tarafından eksik kısımları özellikle Benedictus ve Agnus Dei bölümleri tamamlanır.

Eva Baronsky’nin kaleminden çıkan ‘Bay Mozart Uyanıyor’ ise bu noktada başlıyor. Mozart bir odada uyanır; ancak hiçbir şey tanıdık değildir, üstelik artık hasta da hissetmiyordur. Odada yer alan bir masa üzerinde gördüğü kağıtlar sebebi ile Tanrı tarafından Requiem’i tamamlaması için yeniden dünyaya getirildiğine inanır. Ne yazık ki kendi zamanının iki yüz yıl sonrasında nasıl yaşanacağını ona kimse anlatmamıştır. Etrafında ki her şey yeni iken, eskisi gibi kalan tek şey müziğidir.

En basit şeylerden beste çıkarabilen ve kafasında her an notaların dans ettiği bir adam Mozart. Müziği sayesinde tanıştığı kemancı Piyotr bu zorlu günlerinde onun en büyük destekçisi olur. Ona evini açar, çaldığı yerlere beraberinde götürerek iş bulmasını sağlar, karnını doyurur. Yeni hayatında tanıştığı hiç kimse onun gerçekten Mozart olduğuna inanmaz, bu sebeple yeni bir isim kullanır: Wolfgang Mustermann. Bu yeni dünyada dostluklar kurar, ihaneti görür ve Constanza’dan sonra yeniden aşık olur. Bunların yanında ise aklında hala Requiem vardır.

Çok severek okuduğum bir kitap oldu. Özellikle çevresinde yeni olan şeylere -telefon, metro, hatta klozet gibi 18. yüzyılda olma ihtimali bile olmayan objelere – yaklaşımı yazarın kurgusal başarısını gösteriyor. Hayatımız boyunca kullandığımız araçları, eşyaları, 18. yüzyıldan birinin gözünden anlatmak ve bunları okuyucunun yadırgamamasını sağlamak büyük bir başarı bence. Akıcı dili ile kitabı elden bırakmak pek mümkün olmuyor. Wolfgang Amadeus Mozart günümüzde yaşasa nasıl bir yaşamı olurdu, diye merak edenleri çok eğlendireceğini düşündüğüm ve tavsiye edebileceğim bir kitap, ‘Bay Mozart Uyanıyor’.

“Acaba niçin ağlamıştı? Şimdiye kadar acaba bir kişi, kadınları anlayabilmiş miydi? Kadınların durup dururken gözyaşlarına boğulması, değil iki yüz, bin yıl bile geçse yine değişmeyecekti.”

Tanıtım Bülteninden:
Bir Dâhinin Zamanda Yolculuğu!
Klasik Batı müziğinin dâhi bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart, 5 Aralık 1791’de, Viyana’da sert bir kış günü ölüm döşeğindedir. Karısı Constanze başucunda gözyaşları dökerek beklerken Mozart ıstıraplar içinde bilincini yitirir; ertesi sabah gözlerini açtığında yabancı bir yerde ve bambaşka bir dönemde olduğunu fark eder. Bu akıl almaz geçişi anlamlandırmaya çalışan dâhi bestecinin vardığı sonuç şudur: Tanrı ondan Requiem isimli yarım kalmış şaheserini bitirmesini istemektedir.

Günümüz Viyanası’na 18. yüzyıldan kalma ağdalı dili ve çağdışı davranışlarıyla uyum sağlamakta zorlanan Mozart, yeraltındaki metronun, atsız araçların, orkestrasız müziğin ve modern yaşamın şoku ile heyecanını bir arada yaşar. Bir yandan ürküten, bir yandan meraklandıran bu yeni dünyada acemilik çeken ve kimliği bile olmayan Mozart’ın tek pusulası müzik, tek rehberleri Polonyalı sokak kemancısı Piotr ve Anju isimli genç kızdır. Bir jazz-barda ve yardım konserlerinde piyanistlik yapan Mozart’ın bu yabancı dönemde geçirdiği süre uzadıkça Requiem’i bitirdiği zaman onu neyin beklediği sorusu da giderek ürkütücü bir nitelik kazanır. Bay Mozart Uyanıyor isimli eseriyle 2010 yılında Friedrich-Hölderlin Teşvik Ödülü’ne layık görülen Alman yazar Eva Baronsky, okuyucuya bu eseriyle hayal gücünü kanatlandıran trajikomik bir macera sunuyor.

Bay Mozart Uyanıyor
Eva Baronsky
Kırmızı Kedi Yayınevi
Türkçesi: Neylan Eryar
320 Sayfa, 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.