Başucumda Müzik

Yakın tarih sever misiniz? Belki saklanan çok şey olduğundan belki de ailelerimizin yaşadıkları, birinci elden tecrübe ettikleri olaylar yüzünden hep bir ilgim olmuştur yakın tarihe. Kürşat Başar da bu romanında yakın tarihin, 50li 60lı yılların gerçekleri ve karmaşı içinde unutulup gitmiş gizli kalmış bir aşk öyküsü ‘gerçekleşen bir rüya’ okumaya davet ediyor bizi.
Bir yanda çocuk yaşta görücü usulü evlenmeye karar veren uçarı, her aklına eseni yapan bir kızın yurtdışında oradan oraya sürüklenerek geçen günleri var. Diğer tarafta ise kızın abisi tarafından tanıştırılan her kadının aşık olduğu Fuat.

İkilinin ilk karşılaşmasında kızın aklına Fuata karşı bir ilgi düşerken, ikinci karşılaşmaları eşleri ile birlikte katıldıkları bir baloda olur. Ve herşey bu balo ile başlar. Gizli aşk yıllar boyu devam ederken siyasete atılan Fuat beklenmedik bir yükseliş ile bakan olur. Peki politikaya atılmış bir adam dedikodulara maruz kalmadan ne kadar daha yaşayabilir gizli aşkını? Birlikte olmak isterken Fuat’ın siyasi görünüşü için ayrı kalmayı kabullenip kaçak bir aşk yaşarlar.

İlişkilerinin son dönüm noktasını ise Türkiye ile birlikte 27 Mayısta yaşarlar.
‘Başucumda Müzik’ okuyucusunu içine çekip bitmeden de okuyucuyu bırakmayan türden bir roman. Okuyan pek çok kişinin kafasında oluşan ‘Bir erkek, bir kadının düşüncelerini nasıl bu kadar başarılı aktarabilir?’ sorusu benimde kafamda oluşan ve yazara hayranlığımı arttıran bir soru. Siyasetin yoğun olduğu bir dönemi de siyasete girmeden anlatabilmiş olması yazarın kaleminin ustalığının göstergesi.

Yaşanmış olayların pek göz önüne çıkarılmayan yönünü başarılı bir kurgu ile sunmuş Kürşat Başar romanında. Çok uzun bir süre etkisinden çıkamadığım, son sayfasının durup durup gözlerimin önüne geldiği etkileyiciliğin sınırında bir roman ‘Başucumda Müzik’.

Altını çizdiğim bolca cümleden biri ile yazıma son veriyorum:
Sormak isteyip de sormadıklarımızı, tam söyleyecekken vazgeçtiğimiz sözleri, bir başka zamana ertelediğimiz hayalleri, o an için bizi engelleyen birşey yüzünden hep pişmanlık duyduğumuz ne varsa yaşamak için bir şans daha verilseydi…

Başucumda Müzik
Kürşat Başar
Everest Yayınları
440 sayfa, 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir