Balonla Beş Hafta

Türkiye İş Bankasının İş Çocuk Klasikleri içerisinde kısaltılmış metin olarak yayımlanan Balonla Beş Hafta kitabı Jules Verne’ye aittir. 80 Günde Dünya Gezisi adlı kitabıyla dünya çapında büyük bir isim yapan Jules Verne kitaplarında yolculuk ve macerayı bir arada okurlarına sunuyor. Kitap çocuk klasikleri içinde yer alsa da büyükler içinde bir solukta bitirilen bir macera niteliğini taşıyor.

Balonla Beş Hafta kitabımızda Verne okuyucularını yeniden bir yolculuğa çıkarıyor. Ancak bu yolculuk kitabının adında da geçtiği gibi balonla gerçekleşiyor. Korkusuz kâşif olan Doktor Fergusson’un Afrika kıtasını boydan boya geçmeyi planlamasının ardından yardımcısı Joe ve dostu İskoçyalı Dick ile birlikte bu seyahate başlıyorlar. Victoria ismini verdikleri balonla günlerce seyahat eden bu üç isim Hint Okyanusundan başlayarak Atlantik Okyanusuna ulaşacak güzergâh için yola koyuluyorlar. Gittikleri yerler ve durdukları bölgeler içinde kitap boyunca bilgiler verilirken aynı zamanda kitapta çocuklar için öğüt niteliğinde olan bazı sözler yer alıyor.

Örneğin balonla gezinti sırasında iki kabilenin kavgasını İzleyen ve bu savaşa katılmak isteyen avcı Dick’e “Sakın! Hangi taraf haklı, haksız biliyor musun da kahramanlığa soyunuyorsun? Bence en iyisi bu korkunç manzaradan bir an önce uzaklaşmak. Belki büyük komutanlar da kendi savaş alanlarını böyle tepeden görebilselerdi, iğrenip kan ve fetih hırslarından vazgeçerlerdi.”  diyen Doktor Fergusson aynı zamanda maddi şeylere verilen fazlaca değerlerden de okuyucuya mesaj veriyor.

Bu yolculuk sırasında çölde görülen serap, kurtarılan bir rahip, vahşi hayvanlar, kuvvetli esen rüzgârlar gibi durumlar veya kişiler de kahramanlarımıza eşlik ediyor. Ancak Doktor Fergusson’un zekâsı ve inancı yardımcısı Joe’nin kahramanlığı ve dostu Dick’in avcılığı ile birlikte bu yolculuk tamamlanıyor. Böylece bilim dünyasında büyük bir heyecan yaratan yolculuk için kâşiflerimiz Kraliyet Coğrafya Derneği’nin altın madalyasını kazanıyorlar.

Bir solukta biten bir macera ve yeni bir yolculuk için Balonla Beş Hafta içinizi heyecanla dolduracak bir kitap.

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.