Bakış Açısı

“Bakış Açısı”; Yaşam Koçluğu, NLP, Psikoloji, Özgüven ve Stres Yönetimi konularında eğitimlere sahip olan Demet Baykal’ın ilk kitabı. Yazar, amacını bu eğitimleri aldığı dönemde kendisinin çıktığı farkındalık yolculuğunu ve arınma halini okurla paylaşmak olarak belirtiyor.

Kitap, hepimizin alışageldiği ve benim “ruhu eksik” olarak nitelediğim, “yapın, edin” tarzındaki kişisel gelişim kitaplarından değil.

Roman türü ile kişisel gelişim türünü kaynaştırarak, farkındalık yaratma, insanın anlam arayışı, varolma amacı vs. gibi konuları insanlara anlatmayı hedefleyen kitaplarla son zamanlarda çok karşılaşıyoruz. Bu kitap da o türden olmakla birlikte, benzer türden diyebileceğim, bir Başak Sayan’ın Kelebeğin Kaderi veya Laurent Gounelle’nin Tanrı Daima Tebdili Kıyafet Gezer kitaplarında olduğu gibi çok karakterli, dallı-budaklı, geniş ve karmaşık bir kurguya sahip değil. Esas olan tek bir karakter üzerinden gidiliyor ve 4 kişinin hikayesini ruh göçü (reenkarnasyon) kurgusuyla birleştirerek bir roman veya uzun hikaye ortaya çıkarıyor sevgili yazarımız. Ve burada esas karakter farkındalık yolculuğunu; daha çok yaşayarak değil de, araştırarak, okuyarak, bu konularda bilgi sahibi olan insanlardan bilgi alarak ve hipnoz aracılığıyla geçmişi ile yüzleşerek tamamlıyor. Kitaptaki bölümler de bu yolculuğun aşamalarını ifade ediyor.

Yazar, kitapta insanın ruhsal aydınlanma yolculuğunu, dünyaya geliş amacını bulmasını, içsel arınmayı, ölüm anlayışını, ilahi referanslar vererek anlatmaya çalışıyor. Ancak; yukarıda belirttiğim ruh göçü konusu kitapta tartışma yaratacak konulardan birisi. Kitabı okuyan hemen hemen herkeste en azından bu konuyu başka kaynaklardan da araştırma hissi uyanacaktır diye tahmin ediyorum. Zira her Müslümanca kabul edilen, inanılan bir konu değil. Bunun yanında yine, astral seyahat, ruhun bedene gümüş bir kordonla bağlı olma durumu, hipnozla ruhun bedenden ayrılması, geçmiş yaşamlara yolculuk konuları da insanlara ilginç gelecek, merak uyandıracak farklı bakış açıları sunmakla birlikte herkesin kendi inançları ve mantığı çerçevesinde değerlendireceği konulardan bazıları.

Bu kitabı okuyanlar ve astral yolculuk, geçmişi şifalandırmak konularıyla daha yakından ve ayrıntılı ilgilenmek isteyen okurlara Beki İkala Erikli’nin kitaplarını da tavsiye edebilirim.

Burada bahsi geçen konulardan bazılarına inanın veya inanmayın, bana göre; yazarın bu kitapla okura vermek istediği asıl mesaj, bireysel olarak kendi içimizle yüzleşip hayata geliş amacımızı aramamız gerektiği; bunu yaparken de resmin bütününe şöyle bir uzaktan bakabilmemiz ve evrendeki ilahi güçlerin klavuzluğunu, işaretlerini göz ardı etmememiz gerektiğidir. Yazar da bu arınma ve uyanış yolculuğuna farklı bakış açıları getirmeye çalışmıştır.

Bakış Açısı
Demet Baykal
Karina Yayınevi, Nisan 2017
Sayfa sayısı: 127

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir